Jak zdobyć pieniądze na własną firmę?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2009-06-11
Jak zdobyć pieniądze na własną firmę?

Myślisz o założeniu własnej firmy, ale brakuje Ci kapitału na realizację swojego pomysłu na biznes? Nic straconego. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz uzyskać z co najmniej kilku źródeł. Na najbardziej wytrwałych młodych przedsiębiorców czeka nawet 1 milion złotych na start.


Unia da 40 tys. na własną firmę


Jednym ze źródeł kapitału na własną firmę może być Działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki tej inicjatywie osoby myślące rozpoczęciu działalności gospodarczej mogą na ten cel otrzymać nawet 40 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji. Oprócz jednorazowego finansowego wsparcia przyszły przedsiębiorca otrzymuje również wsparcie pomostowe, wypłacane miesięcznie przez okres 6 miesięcy w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia. Dodatkową korzyścią płynącą z tego programu jest możliwość uczestnictwa w szkoleniach umożliwiających uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Przeczytaj więcej:

Jak zdobyć 40 tys. zł na własny biznes


Kapitał dla bezrobotnych


Po pieniądze na założenie własnego biznesu można się także udać do Powiatowego Urzędu Pracy. W tej instytucji od stycznia 2009 roku na osoby marzące o działalności gospodarczej czeka bowiem aż 18 tys. zł (500% przeciętnego wynagrodzenia) na start w biznesie. Aby otrzymać finansowe wsparcie konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy z nich mówi, że osoba, która chce ubiegać się o bezzwrotną dotację musi mieć status bezrobotnego.

 

Przeczytaj więcej:

Ruszamy po 18 tys. zł na założenie firmy


Kapitał na e-biznes


Osoby z ciekawym pomysłem na działalność w Internecie mogą uzyskać kapitał na realizację swojego projektu ze specjalnego działania 8.1 Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Dzięki temu działaniu młody przedsiębiorca może otrzymać nawet 1 mln zł na rozpoczęcie własnego e-biznesu. Na dotację mogą liczyć start-upy oraz młode projekty(do roku na rynku) polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz takie projekty, które mogą prowadzić do wytworzenia produktów cyfrowych. Należy jednak pamiętać, że starając się o środki z tego działania konieczny jest wkład własny w wysokości 15 proc. kwoty wnioskowanego wsparcia.


Przeczytaj więcej: Zdobądź kapitał na własny e-biznes


A może fundusz mikro?


Młoda osoba myśląca o rozpoczęciu przygody z biznesem może także skorzystać z oferty przygotowanej przez Fundusz Mikro. Celem statutowym instytucji jest wspieranie rozwoju mikroprzedsiębiorczości, poprzez udzielanie pożyczek jak największej liczbie początkujących przedsiębiorców oraz właścicieli małych firm. Fundusz mikro udziela niskooprocentowanych pożyczek na własny biznes w wysokości od 1 000 zł do nawet 150 000 zł na bardzo preferencyjnych warunkach. Na stronie funduszmirko.com.pl można zapoznać się z zasadami przyznawania finansowego wsparcia.

 

Przeczytaj więcej:

Szukasz kapitału? Może fundusz mikro?


Pożyczka w BGK


Szukając kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy wnioskować o pożyczkę w Banku Gospodarstwa Krajowego. O pieniądze na własny biznes mogą się ubiegać się młodzi bezrobotni – do 25 roku życia oraz osoby bezrobotne legitymująca się dyplomem wyższej uczelni do 27 roku życia, grupy osób młodych bezrobotnych wspólnie zakładających firmę a także pracodawcy, którzy chcą utworzyć nowe miejsce pracy dla młodych bezrobotnych. Pożyczka z BKG nie może przekroczyć 40 tys. zł na jedną osobę, zaś okres spłaty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Początkujący przedsiębiorcy mają też możliwość odroczenia spłaty kapitału maksymalnie na okres 6 miesięcy.

 

Przeczytaj więcej:

Pożyczka na start w BGK


Anielski kapitał


Alternatywą dla dotacji mogą być anioły biznesu, czyli osoby oraz instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe pomysły na biznes. Na kapitał od business angels mogą liczyć zarówno firmy w początkowej fazie rozwoju jak i projekty będące na etapie pomysłu. Anioły biznesu szukają pomysłów, ale przede wszystkim ludzi, którzy gwarantują ich realizację dlatego jak mówią dla nich ważne jest aby pomysłodawca miał „to coś”. Do najaktywniejszych na polskim rynku należą fundusze IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund.

 

Przeczytaj więcej:

Poszukaj anioła biznesu


To tylko niektóre z możliwości finansowania własnego biznesu. Młode osoby, które poszukują kapitału na rozpoczęcie działalności nie powinny więc narzekać na brak oferty. Teraz pozostaje już tylko zakasać rękawy i ruszać z własnym biznesem.

 

Łukasz Nomejko

 

Komentarze
Mostowicz 2009-05-04 22:20:14
Jeżeli masz pomysł i szukasz inwestora polecam konkurs organizowany przez CambridgePYTHON. Brałem w nim udział i polecam. Opisałe po krótce na forum wrażenia: http://mambiznes.pl/forum/index.php?showtopic=635
Wernyhora 2009-05-07 00:15:55
Heja. Ja tez biore udzial w tym konkursie. Do zobaczenia w finale.
GGU78 2010-07-06 21:28:18
weszlo.com.pl
wwa 2011-03-11 21:49:50
w takim razie jestem w kolejce po dotacje .
Tomasz 2012-09-21 10:35:15
Warto pomyśleć o kapitale z różnych funduszy. Dla przykładu, InnoFund(www.innofund.pl)jest funduszem zalążkowym oferującym kapitał na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Fundusz zamierza inwestować głównie w młodych ludzi i ich pomysły. W ramach funduszu przewiduje się co najmniej 10 wejść kapitałowych do maksymalnej wartości 200 000 euro w nowozakładane przedsiębiorstwa inicjowane przez pomysłodawców z całej Polski.
Krzysiek 2014-02-26 09:05:45
A słyszeliście może o finansowaniu udziałowemu? Dzięki niemu można sfinansować przeważnie każdy biznes. Wystarczy tylko dobry pomysł wrzucić na crowdangels.pl i czekać, aż uzbiera się odpowiednia kwota.
taras fedir 2014-09-14 15:15:20
Fedir Tarasa Taras kredytów i pożyczek Firm umożliwianie ludziom dla lepszego źródła utrzymania NASZE USŁUGI Jesteśmy firmą, która zajmuje się z kredytów i pożyczek dajemy pożyczki w 2% stopy procentowej Dajemy pożyczki dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, płacić czesne i kupić konieczność życia WYMAGANIA Aby zebrać pożyczki Potrzebny jest ważny paszport międzynarodowych lub prawo jazdy lub dowodu tożsamości muszą posiadać ważny numer konta ... to dditio jak obywatele mieszkający w państwie jest własnością Opis działalności Zastosuj Aby zastosować Wypełnij te informacje teraz i wysłać go do tarascreditandloanfirm@gmail.com Imię i nazwisko: Państwo pochodzenia: Adres zamieszkania: Płeć: Stan cywilny: Państwo pochodzenia: Kraj pochodzenia: Nazwisko pracownika lub firmy: Nazwa banku: Numer konta bankowego: Wnioskowana kwota: Aby uzyskać więcej informacji kontakt Taras kredytów i pożyczek Firm tarascreditandloanfirm@gmail.com

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Trzeba żyć, a nie tylko istnieć

Plutarch
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Najadroższą domeną sprzedaną w Wielkiej Brytanii był adres Cruises.co.uk. Nowy właściciel zapłacił za domenę 560 000 funtów, czyli około 1 miliona dolarów
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.

Bonnier Business Polska