Jak powstała potęga firmy Apple

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2009-03-31
Jak powstała potęga firmy Apple

Poznali się na początku lat siedemdziesiątych i wówczas żaden z nich nawet nie marzył o stworzeniu światowego giganta, którego wartość rynkowa szacowana będzie na 160 mld dol. Początki ich biznesu nie były łatwe, ale dzięki konsekwencji i innowacyjnemu spojrzeniu na biznes odnieśli sukces, który jest dziś dla wielu doskonałym przykładem. Mowa rzecz jasna o twórcach potęgi Apple.Dwóch Stevów, geek-look i Apple I

 

Założycielami firmy Apple są Steven Wozniak i Steven Jobs(na zdj.). (O Ronaldzie Wayne, wspomnimy nieco później). Większość źródeł podaje, że chłopcy znali się z liceum. Pięć lat różnicy między Jobsem a Wozniakiem nieco to jednak utrudnia. Tak naprawdę, poznali się w lecie 1970 roku, w firmie w której Wozniak pracował na stałe, a w której Jobs podjął się pracy wakacyjnej.

 

                                      Steven Wozniak i Steven Jobs, założyciele Apple

Dwoje młodych ludzi, o specyficznie osobliwym wyglądzie, (który dziś nazwalibyśmy geek-look) zainteresowanych elektroniką użytkową przypadło sobi

e do gustu. Z przyjaźni tej, prawie 6 lat później, 1 kwietnia 1976 roku narodził się pierwszy komputer Apple I – komputer, który użytkownik miał sobie złożyć sam. W tym czasie Wozniak pracował w Hewlett-Packard, a Jobs w Atari, ale nie zarabiali tam najwyraźniej wystarczająco dużo, aby móc zainwestować w biznes.

Żeby, więc zebrać pieniądze na promocję i móc wprowadzić Apple na „salony”, obaj wyprzedawali swoje gadżety – Wozniak sprzedał programowalny kalkulator, a Jobs Volkswagena minibusa – w ten sposób uzbierali całe 1300$ na rozruch biznesu.


Trzeci wspólnik i strzał w stopęCzęsto, obok Jobsa i Wozniaka podaje się jako trzeciego założyciela Apple Ronalda Wayne’a. Starszy o 21 lat od Jobsa Wayne jest jednym z największych biznesowych pechowców. Wayne jest odpowiedzialny za jedno z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie -on bowiem wymyślił Jabłuszko pod względem graficznym (i stworzył też pierwszą instrukcję obsługi do Apple). Nie wytrzymał jednak z firmą długo – status zakładał bowiem współodpowiedzialność majątkową założycieli. Bojąc się długów, Wayne sprzedał po dwóch tygodniach działania firmy, swoje 10% udziałów za 800$. W 1982 roku, zaledwie sześć lat później, wartość tej sumy udziałów wynosiła 1,5 miliarda $...

Szatańska cena Apple i anioły biznesuPierwsze Apple sprzedawały były za iście szatańską cenę – koszt jednego komputera wynosił bowiem 666$. Po kilku dość udanych transakcjach, dwóch Stevów zaczęło szukać osoby, która mogłaby wspomóc ich finansowo i zapewnić środki potrzebne na rozwój Apple II, kolejnego modelu komputera, który chciał stworzyć zdolny duet. Anioła biznesu znaleźli w osobie Mike’a Markkuli – 32 letniego, już emerytowanego (!) specjalisty ds. marketingu z Intela. Markkula zainwestował 250 tys. $ i stał się trzecim pracownikiem Apple.


W 1977 roku, Wozniak prezentuje coś czego jeszcze nie było – komputer w plastikowej obudowie, wyświetlający kolorową grafikę. Zamówienia na komputery zaczęły wzrastać. W 1979 roku, do sprzedaży wkracza Apple III – oparty o system operacyjny SOS, 512 kb pamięci (po rozbudowie) i (aż!) 2 MHz procesor. Najdroższa wersja tego sprzętu kosztowała 7800$

Wypadek Wozniaka i początki LisyW 1981 roku, Apple odnosi już pokaźne sukcesy finansowe, ale traci jednego z założycieli. Wozniak ulega wypadkowi samolotowemu. W efekcie ma problemy z pamięcią i wycofuje się z Apple, choć oficjalnie zostaje zatrudniony w firmie. Wozniak odchodzi z firmy na dobre w 1985 roku, kiedy to kończy studia i podejmuje się inwestycji w różne biznesy. Obecnie, Wozniak jest uczestnikiem amerykańskiej wersji programu „Taniec z gwiazdami”.

Wracając jednak do Apple – w tym samym roku, w którym Wozniak ulega wypadkowi zaczynają się prace nad komputerem Lisa (nazwa pochodzi od imienia urodzonej w 1978 roku córki Jobs’a). Lisa miała być komputerem osobistym – pierwszym, z interfejsem GUI. Wprowadzić komputer się wprawdzie udało, ale po piętach deptał Jabłuszku IBM, a w firmie zaczęły się problemy wewnętrzne.

Zatrudniony dla ratowania biznesu John Sculley, który wcześniej pracował dla Pepsi – Coli okazał się zdolnym managerem, ale bez pojęcia jeśli chodzi o branżę. Lisa została wyceniona zbyt wysoko, miała ubogie oprogramowanie i brak możliwości podłączenia dysku twardego – nie sprzedawała się więc dobrze. Sculley obarczając winą za nieudane wejście Lisy, odsunął Jobsa od projektu, ten więc, przeszedł do ekipy Macintosha.

„1984” Orwell w domach amerykanówWprowadzając na rynek Macintosha, Apple zainwestowało w reklamę telewizyjną. Jako że data sprzyjała, na kanwę historii wzięto „rok 1984” – powieść Orwella. W reklamie, świat zniszczony zostaje nie przez totalitaryzm, ale ...komputery IBM. Oczywiście nie wprost- choć nie trudno się tego domyśleć oglądając tą jedną z najbardziej znanych i reżyserowanych przez samego Ridley’a Scott’a reklamę. Choć obejrzało ją 1,5 mln widzów, to Macintosh nie sprzedawał się aż tak dobrze.

 

Pamiętna reklama Macintosha

 Nawet szef może stracić pracęW 1985 roku, Jobs i Sculley nie mogą się porozumieć. Wzajemne przepychanki trwają, aż w końcu zmęczona rada nadzorcza opowiada się za Sculley’em. Jobs odchodzi z firmy i zakłada firmę NeXT, projektującą stacje robocze. Firma zostanie 12 lat później wykupiona przez Apple za 402 mln$. W 1986 roku, Jobs inwestuje w Pixar – dziś znanego producenta bajek animowanych.

Sculley bez Jobsa wcale nie radzi sobie lepiej. W 1985 roku, Apple po raz pierwszy w swojej historii notuje stratę. Pracownicy się nie zniechęcają, tylko pracują nad nowym sprzętem. Mac II ma podbić świat. I generalnie tak by się pewnie stało, gdyby Microsoft nie wprowadził systemu Windows 3.0, który można było uruchomić na każdym komputerze PC. W 1993 roku, Sculley, który nie radzi sobie na stanowisku prezesa Apple i w końcu rezygnuje.


Firma, mimo nowych modeli komputerów i inwestowania w rozwój technologiczny nie radzi sobie dobrze. W końcu, na łono rodziny wraca Steve Jobs.

iMac, błękitne odrodzenie15 sierpnia 1998 roku to dla firmy wiekopomne wydarzenie – na rynek wchodzi iMac - pierwszy, „nie beżowy” komputer o nietypowym wzornictwie, pozbawiony stacji dyskietek. W sklepach zaczyna się iMacowe szaleństwo. Apple znów notuje zyski. Rok później pojawia się iBook – pierwszy konsumencki notebook. Zanim był jeszcze dostępny, zamówiono już 15 tys. egzemplarzy.

Apple przestaje ograniczać się jedynie do komputerów – 2001 rok, to czas prowadzenia iPod’a obecnie najbardziej znanego odtwarzacza plików mp3 na świecie – do tej pory sprzedało się ponad 120 mln iPodów. 2 lata później, następuje muzyczna rewolucja – Apple otwiera sklep w którym można nabyć dowolny utwór muzyczny za 0,99$. iTunes zaczyna monopolizować rynek – zwłaszcza że współczesne gwiazdy na płycie mają dwa do trzech hitów- ich zakup na sztuki jest więc dla klientów tańszy niż zakup całej płyty.

iPhone, hit i renesans firmyW 2007 roku, Apple wprowadza telefon, a w zasadzie urządzenie multimedialne o nazwie iPhone – telefon, odtwarzacz mp3, odtwarzacz video i przeglądarka internetowa w jednym. Nie dość że urządzenie jest funkcjonalne, to jeszcze ładne i proste w obsłudze (a na pewno nowatorskim – pierwszy ekran dotykowy bez stylusa).

Dziś, iPhone w wersji 3G to niezwykle popularny telefon, choć głównie w USA. W najdroższej wersji King’s Button– z wielkim brylantem w miejscu przycisku nawigacyjnego - kosztuje 2,5 mln $.

Obecnie iPhone iPod to sztandarowe produkty Apple, a ilość applemaniaków rośnie. Kilka miesięcy temu, Jobs zaprezentował zaś kolejny nowatorski produkt – notebook MacBook Air – pozbawiony napędu CD ROM. Dzięki temu notebook jest ultra cienki i lekki. Czy taka nowość się sprzeda? Zobaczymy. Grunt, że Apple wyszło z kryzysu i po poważnych zawirowaniach, po których niejedna firma całkowicie by się poddała, Apple wróciło na rynek, wróciło do swojego założyciela i osiąga sukcesy.

Jabłuszko dziśDziś Apple to światowy gigant, którego obroty sięgają miliardów dolarów. Firma zatrudnia obecnie 32 tys osób i choć główna siedziba mieści się w USA, to Apple ma swoje oddziały na całym świecie. Wozniak i Jobs przyznają dziś, że rozpoczynając przygodę z biznesem nawet nie marzyli o tym by stworzyć firme, której rynkowa wartość szacowana będzie na ponad 160 mld $.

 

Na koniec, zobaczcie jak wyglądały produkty Apple – od początku do współczesności.

 

 

Polecamy:

- Swój pierwszy milion zarobił w wieku 16 lat

- Młody milioner rozrusza polski internet

- Jak powstała potęga wyszukiwarki Google

- Amazon.com - Największy na świecie sklep internetowy

- Jak powstał Digg.com

 

Sabina Stodolak

MamBiznes.pl

 

Komentarze
Mark 2010-03-03 18:15:42
www.observa.info Inne spojrzenie całkowicie odmienne od tutaj zaprezentowanego
seba1028 2011-04-08 20:56:08
aplle to najlepsza firma moim zdaniem

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Trudno być kowalem własnego losu w cudzej kuźni

Jacek Wejroch
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Najadroższą domeną sprzedaną w Wielkiej Brytanii był adres Cruises.co.uk. Nowy właściciel zapłacił za domenę 560 000 funtów, czyli około 1 miliona dolarów
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Zebrali już 700 tys. zł na Kickstarterze. Jak się to robi?
Jak przygotować dobrą kampanię crowdfundingową.
Jego pomysł na biznes w internecie zrodził się u fryzjera
Przygodę ze startupem rozpoczął w 2015 roku.

Bonnier Business Polska