e-Podróżnik.pl - rozkłady jazdy w jednym miejscu

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2009-03-25
e-Podróżnik.pl - rozkłady jazdy w jednym miejscu

Serwis E-podroznik.pl to nowa wyszukiwarka internetowa, która daje najbardziej zaawansowane możliwości zaplanowania podróży autobusami i busami po całej Polsce. Na pomysł stworzenia ogólnopolskiej wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych wpadli dwaj studenci informatyki UJ w Krakowie.

 

Z jednej strony byli oni zainteresowani teoretycznymi aspektami tworzenia algorytmów wyszukujących, z drugiej strony zauważyli, że wyszukiwarka taka jest bardzo potrzebna na polskim rynku, gdzie informacje o rozkładach jazdy są bardzo rozproszone i trudno dostępne. 

 

W Polsce regularnymi przewozami osób trudni się obecnie około 170 dużych przewoźników PKS (powstałych po podziale dawniej jednego, wielkiego przewoźnika PKS) oraz kilkuset większych i mniejszych przewoźników prywatnych obsługujących trasy zarówno dużymi autobusami, jak i małymi busami. Przeciętny pasażer może mieć spore kłopoty z odszukaniem w tym gąszczu rozkładów jazdy kursu, który go interesuje.

 

Nawet niektórzy duzi przewoźnicy umieszczają na swoich stronach internetowych tylko tablice odjazdów z większych miejscowości, a więc pasażerowie chcący wsiąść do autobusu w małej miejscowości nie mają możliwości sprawdzenia rozkładu. Wielu małych lokalnych przewoźników nie ma nawet swojej strony internetowej, więc znalezienie ich rozkładu jazdy w internecie jest niemożliwe.

 

Problemy rosną, gdy na danej trasie nie ma połączenia bezpośredniego i trzeba zorientować się w możliwości przesiadki pomiędzy kursami realizowanymi przez dwóch różnych przewoźników. Jeżeli chodzi o możliwość zakupu biletu online, to na całym rynku jest dosłownie kilku przewoźników, którzy oferują taką możliwość.

 

Celem powstałego w marcu 2008 serwisu e-podróżnik.pl było rozwiązanie powyższych problemów. W ostatnich latach było w Polsce kilka prób stworzenia ogólnopolskiej wyszukiwarki rozkładów jazdy, gdzie  w jednym miejscu można by zaplanować swoją podróż. Spośród nich, najbardziej zaawansowane możliwości daje wyszukiwarka e-podroznik.pl.

 

Główne jej przewagi to integrowanie w jednym miejscu PKS-ów i Busów, wyszukiwanie połączeń z przesiadkami oraz zaawansowane prace nad wdrożeniem internetowej sprzedaży biletów. Obecnie w firmie pracuje na stałe 8 osób, które ciągle rozwijają przedsięwzięcie oraz dbają o jakość już zgromadzonych danych. W opublikowanym w lutym rankingu serwisów tematycznych e-podróżnik.pl zajął 16 miejsce w kategorii turystyka (badanie Megapanel, PBI/Gemius).

 

Obecnie serwis prezentuje stale aktualizowane rozkłady jazdy ponad 180 przewoźników. Wyszukiwarka jako jedyna na rynku prezentuje dane zarówno PKS-ów, jak i małych lokalnych firm wożących podróżnych busami. Dzięki serwisowi przeciętny pasażer może w łatwy sposób odszukać kurs, który go interesuje. Serwis e-podróżnik.pl jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy podróżny chce zorientować się w możliwościach przesiadki pomiędzy kursami realizowanymi przez dwóch różnych przewoźników. Wyszukiwarka podaje również ceny biletów.

 

Użytkownik może sprawdzić rozkłady nie tylko w internecie, ale i w serwisie SMS-owym lub pod numerem infolinii (22) 9491. Jest to profesjonalne, całodobowe call centre prowadzone przez Telekomunikację Polską S.A., gdzie dane o rozkładach jazdy dostarczane są przez serwis
e-podróżnik.pl. Współpraca z TP S.A. to dla firmy e-podróżnik.pl duży sukces potwierdzający wysoką jakość gromadzonych danych.

 

Wyszukiwarka cały czas poszerza swoją bazę danych przewoźników, a twórcy serwisu mają ambitne plany rozwoju. Na jesieni 2009 uruchomiona zostanie internetowa sprzedaż biletów jednorazowych i miesięcznych. Pasażerowie będą mogli za pośrednictwem serwisu kupować bilety online – będzie to nowość na polskim rynku przewozów autobusowych.

 

Serwis e-podróżnik.pl wpisuje się w promowane ostatnio przez Unię Europejską hasło intermodalności, czyli politykę zapewnienia pasażerowi usługi przewozowej złożonej z łańcucha różnych środków transportu umożliwiającego nieprzerwaną podróż. Chodzi o to, żeby pasażer mógł np. bezproblemowo zaplanować i wykonać podróż z Wadowic w górach do Władysławowa nad morzem, przesiadając się w Krakowie z jednego autobusu do drugiego, a w Gdańsku przesiadając się z autobusu do pociągu. Najlepiej gdyby mógł kupić też na tą podroż jeden zintegrowany bilet bez względu na to, z usług ilu przewoźników skorzysta.

 

Już teraz z wyszukiwarką e-podróżnik.pl współpracują nie tylko przewoźnicy autobusowi, ale i pierwszy  w Polsce prywatny przewoźnik kolejowy – Arriva PCC. Twórcy serwisu starają się także przekonać do przyłączenia się do projektu PKP.

 

e-Podróżnik.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Potykając się można dojść daleko, nie można tylko upaść i nie podnieść się

J.Goethe

Czy wiesz, że...?

Z raportów opracowanych na zlecenie PARP wynika, że 72,4 proc. MSP mających strategię uważa, że przyczyną ich sukcesów jest w znacznym stopniu właśnie strategia rozwoju
POLECAMY
Polka sprzedaje ochraniacze na obcasy do jazdy samochodem
Bizneswoman wymyśliła ochraniacze na piętę.
Polka sprzedaje ochraniacze na obcasy do jazdy samochodem
Bizneswoman wymyśliła ochraniacze na piętę.
Polka sprzedała już kilkadziesiąt tysięcy szumiących misi
Sprzedaje do Niemiec, Rosji czy UK Niemcy, UK.
Wróciła z Dubaju i sprzedaje musli przez internet
2 lata temu wróciła do Polski i zaczęła szukać biznesowej niszy.

Bonnier Business Polska