Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

20 pytań do… polskiego milionera

„W biznesie – jak w sporcie – nie ma sukcesów bez ciężkiej pracy i wyrzeczeń” –dowiedz się jak polski biznesman, Tad Witkowicz, został milionerem w USA.

Polski biznesmen, który zrobił karierę w USA. Wyjechał z rodziną do Kanady, ukończył fizykę w Toronto (studiował też na Uniwersytecie Jagiellońskim) i pracował kilka lat w kanadyjskim przemyśle telekomunikacyjnym, w Northern Telecom, później wyjechał do USA. Od 1980 roku pracuje już tylko we własnych firmach.

Założył i wprowadził na giełdę Nasdaq firmę Artel, którą kupił później koncern 3Com. Następnym przedsięwzięciem Witkowicza była firma Cross Comm, produkująca komputery sterujące sieciami (przez pewien czas była konkurentem giganta sieciowego Cisco Systems). Polską filię Cross Comm, która zatrudniała 170 programistów kupił Intel.

Następną firmę Adlex zajmującą się tworzeniem softweru założył bazując na informatykach z Gdańska, którzy produkowali oprogramowania sprzedawane dużym firmom na rynku amerykańskim i europejskim. Firmę tą kupił Compuware, piąta co do wielkości firma softwerowa na świecie. Compuware Poland zatrudnia ponad 150 informatyków w Gdańsku. Ostatnim przedsięwzięciem Witkowicza jest fundusz inwestycyjny Otago Capital, który zajmuje się wspieraniem nowych firm technologicznych.

1. Pojawiając się w pracy, pierwszą rzeczą, którą robię jest … Przygotowuję listę najważniejszych zadań, które mam wykonać tego dnia.

2. W pracy spędzam … Wykonuję zadania z listy, kontaktuję się z podwładnymi aby na żywo dowiedzieć się czy wszystko jest OK i nie ma jakiś ważnych niespodzianek. Raz w tygodniu spotykam sie z podwładnymi formalnie aby porozmawiać o tym, jak idzie im wykonywanie planu, który przedtem uzgodniliśmy.

3. Pracoholizm jest dla mnie … ekstremalny pracoholizm jest chorobą, ale ludzie często diagnozują zapał do pracy jako pracoholizm a to jest błędem. W biznesie jak w sporcie nie ma sukcesów bez ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Oczywiście są wyjątki gdzie ktoś odnosi sukces bo miał szczęście, ale na to nie można liczyć.

4. Sposób na sukces w pracy to … dobrze przemyślany cel, następnie opracowanie działań, które są konieczne, aby cel osiągnąć i stu procentowa koncentracja nad wykonaniem działań. Po drodze mierzymy wyniki tych działań, aby sprawdzić czy są zgodne z planem. Jeśli nie – to trzeba jeszcze raz przemyśleć cel i plan działania aby nanieść poprawki. Nie można pracować ślepo wierząc, że w końcu się uda, bo droga do celu to wiele mniejszych lub większych kroków, każdy krok musi posuwać nas we właściwym kierunku.

5. Od podwładnych trzeba wymagać … konsekwentnego wykonywania planu i osiągania z góry założonych wyników.

6. Ryzykowne w pracy jest … zawieranie bliskich znajomości na planszy szef – podwładny, a juz na pewno powiązań romantycznych

7. Dobra współpraca opiera się na … zaufaniu, że druga osoba jest tak samo zmotywowana jak ja i robi wszystko aby osiągnąć zaplanowane wyniki

8. Nigdy nie zatrudnił(a)bym osoby, która …skłamała, nawet jeśli to było tylko raz

9. W pracy korzystam ze … Internetu, e-mail’a, z raportów podwładnych, które chętnie czytam i komentuję

10. Studenci w mojej firmie są …przydzielani do pracowników, którzy pomagają w wykonywaniu zadań i się nimi opiekują

11. Kiedy studiowałem .. miałem zamiar zostać naukowcem, koncentrowałem się nad tym aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i otrzymać jak najlepsze oceny aby zwiększyć sobie szanse na dostanie się na studia doktoranckie. Los zarządził jednak inaczej.

12. Pierwsze pieniądze zarobiłem … dwóch kolegów i ja stworzyliśmy kurs do szkolenia o światłowodach, bo wtedy pojawiły się na rynku i ludzie mało o nich wiedzieli.. Pracowaliśmy wieczorami i w weekendy chyba z 6 miesięcy aby go udoskonalić bo planowaliśmy go sprzedawać dużym firmom, a wiec musiał być najwyższej klasy. Sprzedaliśmy zaledwie dwie kopie co dało dochód $800, który niestety nie pokrył naszych kosztów, nie mówiąc juz o zapłacie za setki godzin, które zainwestowaliśmy. Wysiłek ten jednak nie poszedł na darmo, nasza współpraca przekonała nas ze nadajemy się do współpracy, tworzymy dobry team i że sobie ufamy. Następne przedsięwzięcie to zainwestowanie po pięć tysięcy dolarów naszych oszczędności w spółkę, która w trzy lata zrobiła z nas milionerów.

13. Moja najbardziej udana inwestycja to … założenie spółki, która była dużym sukcesem na giełdzie NASDQ gdzie zrobiliśmy dwie emisje akcji. Początki były trudne, firma niemal ze zbankrutowała kiedy okazało się, że produkt źle działał i klienci, duże firmy takie jak AT&T, zwracali produkt oczywiście za niego nie płacąc.

14. Błędem, do którego rzadko się przyznaję jest … czasami podejmuję decyzje na wyczucie, bez analizy faktów, nawet powiedziałbym, że wbrew faktom. Średnio, wyniki tych decyzji nie są ani gorsze ani lepsze od tych, które są podejmowane po długich analizach, ale te udane są naprawdę świetne. Kiedyś przyjąłem sprzedawcę, mimo tego że szukałem wice prezesa do sprzedaży, a człowiek, którego przyjąłem nie miał żadnego doświadczenia jako menadżer i prawdę powiedziawszy małe doświadczenie jako sprzedawca. Przyjąłem go, bo czułem że mu zależy na sukcesie, że jest człowiekiem inteligentnym, pracowitym i uczciwym. To była najlepsza decyzja biznesowa w mojej karierze, ten człowiek stal sie głównym czynnikiem mojego sukcesu w biznesie.

15. Zarządzanie firmą wiąże się z … tylko i wyłącznie z osiąganiem planu sprzedaży i zysku, resztę spraw takich jak tworzenie dobrej atmosfery w pracy, docenianie i wynagradzanie osiągnięć pracowników, dobre postrzeganie w środowisku, wspieranie działań charytatywnych, itp… same sie ułożą jak sprzedaż i zyski będą rosły.

16. Nie znoszę kiedy pracownik… obwinia innych, koniunkturę na rynku lub brak szczęścia za to, że nie osiągnął wyników, które sam zaplanował.

17. Zwalniam ludzi, bo … nie osiągają wyników, które oni i ich menadżerowie zaplanowali.

18. Moje stanowisko wymaga … Muszę świecić przykładem. Nie mogę wymagać od ludzi więcej niż od siebie. Na przykład, jeśli sytuacja wymaga tego, że trzeba pracować w sobotę to ja też przychodzę do pracy w sobotę.

19. Gdybym miał określić, jakim jestem przełożonym, to musiałbym powiedzieć, że … zaangażowanym, konkretnym, skoncentrowanym na osiąganiu wyników, uczciwym, działającym fair, wymagam dużo, ale też nagradzam za sukcesy. Wiele osób, które zaczynały swoje kariery w moich firmach odniosło duże sukcesy finansowe, na przykład jedenastu zostało milionerami, bo dostali udziały w moich firmach. Przy okazji powiem, że wszyscy pracownicy w moich dwóch ostatnich firmach mieli udziały. Uważam, że pracownicy powinni mieć coś więcej niż pensje jako nagroda za ciężką pracę, której wymagam. Ośmiu pracowników nauczyło się u mnie podstaw prowadzenia firmy i sami pozakładali firmy po odejściu ode mnie. Każda była sukcesem, dwie sprzedano za ponad miliard dolarów, czyli zarobili dużo więcej niż ja. Cieszę się z tego.

20. Kiedy zdobędę już wszystko, to … wszystkiego w życiu na pewno nie zdobędę, więc ciągle pracuję nad tym aby osiągać następne cele, może juz nie pieniądze, ale cele osobiste takie jak efektowne pomaganie młodym przedsiębiorcom aby osiągnęli sukces lub przeczytanie chociażby połowę książek, które mam w swojej bibliotece.

– E-biznes, czyli od zera do milionera

– W poszukiwaniu drugiej Naszej klasy

– Dotacje na e-biznes. Najczęstsze pytania

– Zdobądź kapitał na działalność w Internecie

– Z jakich dotacji mogą skorzystać startupy?

Źródło: Polskaprzedsiębiorcza.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kamil P. 11 lip 2011 (12:35)

nowy blog Tada pod adresem tadwitkowicz.pl - dla zainteresowanych.