Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dariusz Żuk – prezes AIP

– Często powtarzam, że do założenia firmy potrzebne są 3 elementy: marzenia, ciężka praca i brak rozsądku. O biznesie, barierach rozwoju przedsiębiorczości i sukcesie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w rozmowie z MamBiznes.pl opowiada Dariusz Żuk, prezes AIP.

Jak to jest z tą polską przedsiębiorczością. Czy Polacy są narodem przedsiębiorczym?

Polacy oczywiście są narodem przedsiębiorczym, a przedsiębiorczość ujawniają często poza granicami naszego kraju. W Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie większość firm tworzą właśnie Polacy. Badania Eurobarometru potwierdzają, że blisko 50% młodych polaków chce założyć własną firmę.

Niestety ilość osób, które już zakładają własne firmy nie jest adekwatna do wyników tych badań. Co zatem zrobić, by zniwelować ten problem? Alternatywą jest prowadzenie firmy u boku Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Właśnie idea promocji przedsiębiorczości leżała u podstaw utworzenia Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jaka jest geneza powstania AIP?

Marzenie stworzenia z Polski kraju nadzwyczaj przedsiębiorczego pobudziło nas do działania. Wraz z Jackiem Aleksandrowiczem i Mariuszem Turskim – kolegami jeszcze z piaskownicy, 8 lat temu stworzyliśmy Studenckie Forum BCC. Już wtedy zabiegaliśmy o zmianę prawa. Udało się obniżyć składkę ZUS dla początkujących przedsiębiorców. I w końcu przyszedł czas kompleksowa działania. Stworzyliśmy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości by pomagać młodym ludziom, którzy chcą realizować swoje pasję, spełniać marzenia. My umożliwiamy to przy minimalnym ryzyku.

Dlaczego warto skorzystać z oferty przygotowanej przez AIP? Jakie korzyści zyskuje osoba, która postanowi założyć firmę w inkubatorze przedsiębiorczości?

Jak już wspomniałem oferta AIP jest bardzo korzystna. Uważam, że każdy powinien wypróbować swój pomysł. Ważne jednak by nie obciążać rodziny ewentualnym bankructwem. Dajemy zatem swego rodzaju parasol ochronny, pod którym mogą wzrastać i rozwijać się młode biznesy. Czuwamy zatem nad każdą firmą, zapewniając całą obsługę administracyjno-księgową oraz prawną. Działalność w inkubatorach to nie same profity.

Co należy do obowiązków firmy działającej w ramach AIP?

Osoba, która decyduje się na założenie firmy w AIP na początku musi wpłacić 50 zł. Później za 200 złotych miesięcznie otrzymuję dostęp do biura oraz, jak wspomniałem, zaplecze prawne, księgowe. Pomagamy także wypromować firmę. Udzielamy porad i wspieramy mentoringowo.

Jakie warunki trzeba spełnić by założyć firmę w inkubatorze przedsiębiorczości. Mam pomysł, przychodzę do AIP i co dalej?

Najważniejszy jest pomysł. Jak często powtarzam, że do założenia firmy potrzebne są 3 elementy: marzenia, ciężka praca i brak rozsądku. Kryteria jakie należy spełnić to wiek – do 30 roku życia i pomysł. W zasadzie nie ograniczamy potencjalnych beneficjentów i każdy pomysł staramy się zrealizować. Musi on jednak mieścić się w granicach prawa.


Jak długo młoda osoba, która zdecydowała się prowadzić działalność w ramach AIP może to robić? Jaki czas firma może należeć do AIP i co po tym okresie?

Okres Preinkubacji, czyli czas ochronny trwa 2 lata. Można oczywiście taką współpracę zakończyć wcześniej, kiedy firma wie, że jest w stanie sobie poradzić na rynku. Po dwóch latach, firma usamodzielnia się i wychodzi na rynek. Jednak nie musi odcinać się od inkubatora. Może działać w ramach Inkubacji. Wówczas otrzyma pomoc prawną i księgową. Obecnie jesteśmy na etapie budowy Business Link’ów. Będą to kamienice – laboratoria dla młodych firm. Business Linki wyposażone będą w interaktywne biuro z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Czy firmy, które opuszczają inkubatory radzą sobie w nowej rzeczywistości?

Na rynek wyszło ok. 2000 firm. Są to firmy, które radzą sobie na rynku. Dla przykładu firma Pixnet podpisała umowę o współpracy z Agorą, Moka Design wygrywa w konkursach międzynarodowych a także projektu wnętrza dla klinik w całym kraju. Ciężko jest wymienić wszystkie firmy. Zdarzają się też firmy, które sobie nie radzą. Bankructwo jest naturalnym zjawiskiem w świecie biznesu.

Z tego co wiem to liczba inkubatorów stale rośnie. Ile ich jest na dzień dzisiejszy?

Obecnie mamy 32 Inkubatory. Trwają rozmowy z kolejnymi uczelniami. Chcemy w niedługim czasie liczba ta wzrosła do 50. Ile firm obecnie działa w ramach tych inkubatorów?Na dzień dzisiejszy w inkubatorach działa 570 firm. Ponad 2000 tys. już się usamodzielniło i wyszło na rynek.

Jakie sektory są najpopularniejsze wśród firm z AIP? Czy dominuje jakaś branża?

Wachlarz branżowy firm, jakie u nas funkcjonują jest bardzo szeroki. Niemniej najbardziej popularną i chyba najprostszą dziedziną jest IT. Wiele firm prowadzi działalność usługową. Powstaje wiele agencji marketingowych, artystycznych i eventowych.

Inkubatory prowadzą ranking najlepszych firm działających w ramach inkubatorów. Jak wygląda lista najlepszych firm AIP i jaki jest ich pomysł na biznes?

Mamy około 570 firm i ciężko byłoby wymienić wszystkie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem rankingu najlepszych firm. Do ciekawych na pewno można zaliczyć Dental Travel Poland, który oferuje usługi stomatologiczne zagranicznym klientom, Bioelita, której oferta skierowana jest do osób chcących w aktywny sposób spędzać czas wolny i poprawić swój stan zdrowia i wygląd. A także Odado – interaktywna agencja specjalizująca się w profesjonalnym tworzeniu i zarządzaniu programami reklamowymi w wyszukiwarce Google, YourVision, który projektuje i realizuje serwisy internetowych.

IDPLY oferuje kompleksową obsługę klienta w dziedzinie aplikacji internetowych i oprawy graficznej. Operacja Paitball – oferuje wynajem sprzętu do gry Paitball. Firm, które odnosza sukcesy jest znacznie więcej – Nine X Nine, Klubowa, Active Group, firma która pomaga w organizacji imprez, Doggie.pl – sklep internetowy z akcesoriami dla psów, GeoServices, MediaSystem, OFF SIDE, oraz DAGEKI – rozpowszechniający artykuły związane z popkultura Japonii.

Młode osoby chcą prowadzić własne biznesy, jednak przeraża je często ogrom barier, który blokuje ich aktywność. Czy rzeczywiście jest tak źle, czy może przesadzone są opinie o nadmiernej polskiej biurokracji? Jakie bariery młode osoby najczęściej wskazują na te, które utrudniają prowadzenie własnej firmy w Polsce?

Młode osoby, zainteresowane prowadzeniem własnych firm najbardziej narzekają na biurokrację, podatki i skomplikowane prawo, które rzeczywiście nie jest przejrzyste. Często słyszę, że urzędy są nieprzychylne i generalnie w Polsce ciężko jest cokolwiek załatwić. Ale ja jestem przekonany, że gdybyśmy znieśli podatki na zero, wszystkie formalności można byłoby załatwić w jednym okienku – większa liczba firm nie powstałaby. Dlaczego? Problem tkwi w naszych głowach. Należy zmienić mentalność, uwierzyć we własne siły i realizować marzenia.

Nie tak dawno zakończyła się kolejna edycja konkursu na biznesplany organizowanego przez AIP. Czy może Pan powiedzieć coś na temat konkursu. Ile prac zostało zgłoszonych, kto został laureatem oraz jakie projekty chcą zrealizować poszczególni nagrodzeni?

IV już edycja konkursu spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród studentów. Wpłynęła rekordowa ilość prac (ponad 800 pomysłów) a udział wzięło blisko 1500 osób. Większość pomysłów zaliczyć można do IT jednak pierwsze miejsce zajął Tomasz Wiśniewski z Torunia z pomysłem sondy ultradźwiękowej dla osób niewidomych. Wśród nagrodzonych pomysłów znalazł się serwis internetowy e-bejbik.pl, zawierający rekomendacje produktów dla dzieci oraz porady wychowawcze dla rodziców oraz „Private Assistant”, czyli prywatny asystent, który będzie ułatwiał podróże obcokrajowcom.

Kilka miesięcy ruszyła kolejna inicjatywa AIP, a mianowicie AIP Seed Capital, fundusz którego celem jest finansowe wpieranie projektów we wczesnej fazie rozwoju. Czy może Pan opowiedzieć coś więcej o tym przedsięwzięciu? Jak można pozyskać kapitał z AIP Seed Fund na własną działalność? Co osoba mająca pomysł na biznes musi zrobić by uzyskać wsparcie funduszu?

Fundusz AIP Seed Capital to innowacyjne i zupełnie unikalne podejście do finansowania przedsięwzięć zalążkowych. Naszym celem jest łączenie możliwości, jakie daje zwykły fundusz typu seed capital z możliwościami i usługami jakie daje preinkubacja. Twórca przedsięwzięcia zgłaszający się do nas otrzymuje nie tylko kapitał, lecz także doradztwo biznesowe, wsparcie prawne, wsparcie finansowe, pakiet marketingowy, PR przedsięwzięcia. Dodatkowo zgłaszany projekt realizowany jest w dwóch fazach.

W pierwszej tzw. rozpoznawczej oferujemy twórcy projektu inwestycję do 50 tys. złotych na okres do 12 miesięcy. Przedsięwzięcie funkcjonuje w strukturze preinkubacji Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości jako oddzielny pion organizacji, dzięki czemu oszczędzamy czas i koszty związane z tworzeniem spółki kapitałowej. Jeżeli po ustalonym okresie przedsięwzięcie spełnia z góry określone warunki inwestycyjne, rozpoczyna się druga faza współpracy, w której zakładana jest spółka kapitałowa oraz inwestowana jest kolejna, wielokrotnie większa suma.

Takie model daje nam możliwość sprawdzenia projektów, przedsiębiorcy zyskują szansę rozwinięcia swoich pomysłów i często wyjścia z fazy koncepcyjnej. Droga analizy inwestycyjnej AIP Seed Capital jest prosta. Wystarczy na adres podany na stronie www.aipseedcapital.pl przesłać dostępny na stronie wypełniony formularz inwestycyjny lub przesłać gotowy biznesplan. Po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczyna się analiza inwestycyjna przedsięwzięcia. Pierwszy etap analizy to wstępna weryfikacja projektu, następnie analiza rozszerzona i finansowa, w trakcie których nasz komitet inwestycyjny (z panem Tadem Witkowiczem na czele) rozmawia z twórcami projektu. Po zakończeniu analiz prowadzone są negocjacje i ustalany jest ostateczny kształt umowy inwestycyjnej.

Czy AIP Seed Capital zrealizował już pierwsze inwestycje? Jakie projekty uzyskały finansowanie funduszu?

W tym momencie analizujemy około 60 projektów, z których cześć przeszła do dalszych etapów analizy inwestycyjnej.

Wspomniałem już o kilku innych inicjatywach AIP, ale tych działań jest o wiele więcej. Jakie jeszcze projekty promujące rozwój przedsiębiorczości realizują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Takich działań jest bardzo dużo. Program Polska Przedsiębiorcza daje praktyczne rozwiązania mające na celu rozwój przedsiębiorczości. W ramach programu stworzyliśmy strategię systemowego wspierania przedsiębiorczości „Droga do Polski Przedsiębiorczej”. Wspieramy innowacyjne pomysły. W zeszłym roku wyszedł pierwszy projekt Innowatorzy 2007. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu zachęcającego do korzystania ze środków unijnych „Wmiksuj się w Fundusze Europejskie”.

Za sobą mamy czwartą już edycję największego w Polsce konkursu na Biznesplany. Przeprowadziliśmy pilotażową „Lekcję Przedsiębiorczości” w wybranych warszawskich liceach. Dobiega końca druga edycja programu Johnnie Walker Biznes Mixer, w ramach którego doświadczeni przedsiębiorcy udzielają rad młodszym kolegom. Wspólnie z marką Parker przeprowadziliśmy kampanię „Ładnego Pisania” – promującą potrzebę odręcznego pisania w świecie zdominowanym przez e-maile i sms’y.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Alicja Rozłucka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
karol 17 paź 2008 (14:54)

Pokazujcie sukcesy innych firm a nie tylko wciaz te same.