Zasady ogólne - skala podatkowa

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2008-07-01
Zasady ogólne - skala podatkowa

Jedną z form rozliczania się z fiskusem przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą są zasady ogólne. Jest to najpopularniejsza forma opodatkowania młodych przedsiębiorców. Jeżeli chcemy rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych mamy możliwość wyboru między dwoma formami:

 

a) skalą podatkową


b) podatkiem liniowym

 

Jest zysk, jest podatek

 

Podobnie jak w przypadku podatku linowego, wybierając skalę podatkową jako formę rozliczeń, podatek jaki zapłacimy fiskusowi liczony będzie od dochodu jaki Nasz biznes wygeneruje. Inaczej mówiąc podatek zapłacimy dopiero wtedy gdy nasza działalność będzie zyskowna, a więc przychody przewyższą koszty. Decydując się na opodatkowanie według skali nie musimy składać oświadczenia o wyborze tej formy.

 

UWAGA!

Istota rozliczania się na podstawie skali podatkowej polega na tym, że kwota podatku jaki zapłacimy zależy od dochodu czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania.

 

Jakie stawki dla skali podatkowej?

 

Jedną z różnic między skalą podatkową a podatkiem liniowym, są stawki podatkowe. W przypadku podatku liniowego jest to 19 proc. a jeśli mówimy o skali to stawki te wynoszą 18, 32%. Decydując się na opodatkowanie według skali podatkowej, podatek jaki zapłacimy zależy od tego do, którego progu „wpadły” nasze dochody. 

 

Kiedy skala podatkowa jest korzystna?

 

W odróżnieniu od podatku liniowego wybierając skalę podatkową możemy korzystać z różnego rodzaju przywilejów. Rozliczając się według tej formy zyskujemy: możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, preferencje dla samotnych rodziców, możliwość zwolnienia z podatku w związku z inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej oraz ulgi podatkowe. Wszystkie te przywileje są bardzo ważne ale tracą na znaczeniu gdy nasz biznes generuje coraz większe dochody. Rosnące zyski powodują, że „wpadamy” w nowy próg podatkowy a w konsekwencji płacimy wyższe podatki, których nie rekompensują nawet wspomniane przywileje. Wniosek jest prosty. Skala podatkowa jest opłacalna gdy nasze dochody nie przekraczają znacząco pierwszego przedziału. Jeżeli natomiast zyski jakie nasza firma wypracowała znacząco przekraczają pierwszy próg wówczas korzystny jest wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania .

 

Jak płacimy podatki?

 

Opłacanie podatku według skali podatkowej oraz według stawki liniowej jest bardzo podobne. Jeśli jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wybraliśmy rozliczanie się na zasadach ogólnych(skala podatkowa lub stawka liniowa) jesteśmy zobowiązani do wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. W 2007 r. zniesiono obowiązek składania comiesięcznych deklaracji do urzędów skarbowych, jednakże jako podatnicy jesteśmy zobligowani do comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek. Wybierając rozliczanie się według skali podatkowej, wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:


- do wpłaty zaliczki jesteśmy zobowiązani od miesiąca , w którym obliczony na podstawie księgi przychodów i rozchodów dochód przekroczył kwotę wolną od podatku (obecnie 3091 zł,)
- zaliczkę do zapłaty w tym miesiącu stanowi podatek obliczony od wypracowanego dochodu

- wpłaty w kolejnych miesiącach ustalamy jako różnicę między podatkiem należnym od dochodu wypracowanego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych w miesiącach poprzedzających

- obliczoną zaliczkę pomniejszamy o wielkość składki na ubezpieczenie zdrowotne , opłaconej w danym miesiącu

 

Zgodnie przepisami zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada jesteśmy zobligowani uiszczać w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że np. zaliczkę za lipiec wpłacamy do 20 sierpnia, a zaliczkę grudniową w wysokości należnej za listopad musimy wpłacić w terminie do 20 grudnia. Dodatkowo gdy rozliczamy się według skali podatkowej jesteśmy obowiązani do składania w urzędzie skarbowym deklaracji o dochodach osiągniętych od początku roku. 

 

Skala podatkowa w pigułce

 

- skala podatkowa obok podatku liniowego jest najpopularniejszą formą rozliczania się z fiskusem,

- podatek płacimy od dochodu czyli nadwyżki przychodów nad kosztami,
- wybierając podatek liniowy, przed dniem rozpoczęcia działalności musimy złożyć oświadczenie o wyborze tej formy. ,
- skala podatkowa jest opłacalna gdy nasze dochody nie przekraczają znacząco pierwszego przedziału skali,
- analogicznie jak przy podatku liniowym wybierając skalę podatkową jesteśmy zobligowani do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów,
- rozliczając się według tej formy zyskujemy: możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, preferencje dla samotnych rodziców, możliwość zwolnienia z podatku w związku z inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej oraz ulgi podatkowe,

 

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

 

Komentarze
KRISPIS 2008-07-11 14:55:18
A czy gdy przekroczy się pierwszy próg i wpadnie się na drugi stopień w skali podatkowej to można wtedy zmienić na liniowy? Nie w momencie przekroczenia żeby uniknąć zapłaty ale "na następny raz". Jest możliwość zmiany bez problemów czy wiąże się to z jakimiś kosztami?
regoat 2008-07-11 16:43:57
no ciekwey wlasnie jestem cyz mozna zmieniac sposob opodatkowania wnastepnym roku
daresh 2008-07-15 15:30:04
Sposób opodatkowania można bez problemów zmienić na początku następnego roku
Trotyl 2008-08-29 19:00:12
A co jeśli w danym roku mój dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku?
jkkk 2008-09-14 09:05:48
hhh
borsuk 2008-10-15 22:15:56
powiedzmy, że mój dochód właśnie przekroczył kwotę wolna od podatku i wynosi 3035. to jak od tej kwoty obliczyć podatek?
PoczątkującaWTym 2009-04-15 16:57:48
3035/100*18-556,02 Tak ja to rozumiem :) Szkoda, że mamy tak pogmatwany system :/
laik 2009-07-02 19:48:13
kto doradzi mi jaki forme opodatkowania wybrac-biuro ksiegowe
Kwiaty.pasja 2009-09-07 14:46:10
Jestem teraz na ryczałcie 3%, zmieniam branżę na taką, która wymaga kasy fiskalnej, to czy w przed końcem roku mogę to zrobić czy musze poczekać ze zmianą branży do grudnia?
noname 2009-10-27 16:28:07
Powiedzmy, że przekroczony został dochód uprawniający do zapłaty podatku w wysokości 18%. Działalność gospodarcza wygenerowała zysk, który wchodzi w wyższy próg - 32%. Czy rozliczając się z małżonkiem, który ma mniejszy zysk mogę jednak wyjść z 32% progu? Czy na tym polega zaleta jaką jest rozliczanie się ze współmałżonkiem?
Odpowi Adam 2010-01-26 10:45:09
Kwota "wolna" to de facto zerowa stawka podatku. Ale zgoda, że jeśli masz przychód 3035, to masz do zapłacenia (3035 * 0,18)-556,02. Jeśli chodzi o rozliczenie z małżonkiem, to działa to tak: Ty zarabiasz 100.000, a małżonek 50.000. Rozliczając się osobno "wpadasz" w wyższy próg. Ale rozliczacie się razem - zatem każde z Was rozlicza się tak, jakby zarobiło 75.000 - czyli bez wpadania w wyższy próg.
ania.akr 2010-08-02 21:30:22
jeśli w danym miesiącu dochód wyniesie 2500 zł to znaczy, że nie płacę podatku. Przez ile tak można, tzn czy jeśli dochód będzie wynosił zawsze 2500 tzn że cały rok nic nie płacę a potem na koniec roku płacę z całości podliczonej tzn 12 razy 2500 i z tego podatek? nie pojmuję....:(
ewelina 2010-08-24 12:16:23
czy podana podstawa do obliczenia podatku jest roczna, czy miesięczna? Czyli te 85 528zł nie można przekroczyć rocznie, czy miesięcznie, żeby zmieścić się w podatku 18%?
TTT 2011-01-15 19:29:56
w tekście jest informacja, że w 2007r. zniesiono obowiązek comiesięcznego składania deklaracji do US, a na końcu tekstu, że trzeba składać PIT-5L do 20. każdego miesiąca? Czy to błąd autora?
szymon11 2012-02-15 09:54:12
deklaracji comiesiecznych juz sie nie składa od 2009r.
pawe 2012-05-08 15:21:01
bede zakladac dzialanosc gospdarcza swiadczaca uslugi gastronomiczne wiec jaka jest kwota minimalna ktorej nie moge przekroczyc?
sisu 2012-08-21 14:16:52
Rewelacyjne rozwiązanie dla Wszystkich przedsiębiorców Na stronie internetowej www.android.ogarnik.mobi można pobrać aplikacje na Androida Ogarnik.mobi która przypomina o ważnych terminach takich jak: ZUS, czy płatność VAT. Po uruchomieniu odpowiada się tylko na kilka prostych pytań i otrzymuje się powiadomienia, które dotyczą tylko tego co chcesz czyli Ciebie i Twojej firmy, posiada również wiele kalkulatorów np: płac, podatku dochodowego PIT, VAT odsetek i walut. Ja używam i polecam, naprawdę warto, fajny pomysł i ciekawe wykonanie
SHE 2013-01-14 04:28:30
sisu fajny e-pr :)
fenixpiotr 2015-07-23 19:44:21
jak dla mnie bardzo proste to wszystko jest najważniejsze jest właśnie to aby na bierząco robić księgowość - nawet przy liniowym podatku jedną stawką za wszystko, opłaca się mieć wszystkie przychody i rozchody [celowo nie piszę wydatki czy koszta, ale rozchody - przychód bierzący można przeznaczać na działalność - wtedy się rozchodzi i nie ma go w zyskach] na bierząco, żeby nie płacić 2 razy za jedne pieniążki podatku i VAT a podatek ryczłtowy pomoże jeśli masz dużo drobnych wydatków i np nieoczekiwane i niesprecyzowane sumy - np przy serwisie komputerowym - jakby wpisywać każdy kupiony gdzieś na targu, giełdzie komputerowej kabelek za 3,99zł to się można pogubić - -wtedy tylko zapisujesz czysty zysk i płacisz podatek dochodowy od zysku [przy liniowym jest podobnie ale płacisz za wszystko tak samo, a zdarza się że np jedzenie jest za 7% VAT, a nie 18 czy 19% jak w liniowym - do dla dużych obrotów się nie opłaca takie ułatwienie księgowości, bo jest wtedy drożej.., i zależy rodzaju od biznesu co się bardziej opłaca- natomiast w razie kontroli należy mieć rozchody ładnie upożątkowane lub najlepiej zbierać wydruki i rachunki z zakupów na firmowym koncie.. a w brew pozorom rozliczanie normalne [ksiega rachunkowa - czyli płacenie podatku za wszystko takiego jaki jest: należy być zgłoszonym podatnikiem VAT w US - a raczej niepłacenie go, bo jak kupujesz na firmę to nie płacisz VAT] jest najprostrzym rozwiazaniem choć prowadzenie księgowości trzeba umieć rozpisać tak aby była spójna - podstawowa arytmetyka księgowa, są do tego książki z Liceum. Ale ta najprostrza opcja dla mnie np nie dobra bo jak zapłacić podatek za używany komputer zakupiony na giełdzie staroci - chyba że spżedawca ma działalność i płaci dochodowy, albo wliczę go w koszty uzyskania dochodu, ale z tym to zawsze są problemy...
fenixpiotr 2015-07-23 20:25:36
jakby ktoś miał jakiś realny przykład biznesu IT i tego jaki podatek wybrał i jaki działa dobrze dla jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej z domu to prosiłbym o kontakt wojtaszekp@biznespoczta.pl lub 796 090 347
ewel 2015-07-27 15:22:44
jeśli założyłam zespół muzyczny i gram w miesiącu jedną imprezę za 2500 zł to muszę za to odprowadzić podatek czy wpłacić zaliczkę?

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Ludzie są dokładnie tak szczęśliwi, jak myślą, że są

Lincoln
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W Polsce około 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma kłopoty z zatorami płatniczymi
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska