Najlepsze startupy roku 2009

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2009-12-29
Najlepsze startupy roku 2009

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i rankingów. Redakcja portalu MamBiznes.pl po raz pierwszy postanowiła wybrać najlepsze internetowe startupy roku. Jakie ciekawe projekty pojawiły się na polskim rynku? Czy pod tym względem mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czy pojawiły się pomysły, które mają szansę zawojować nie tylko krajowy rynek? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem „Top 10 startups 2009” przygotowanym przez portal MamBiznes.pl.

 

Zanim jednak o końcowym zestawieniu 10 najlepszych startupów roku 2009 chcemy zaprezentować projekty, którym nie udało się znaleźć w gronie laureatów natomiast naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Oto pomysły, które postanowiliśmy wyróżnić.

 

Siepomaga.pl - serwis łączy w jednym miejscu ludzi, chcących wspierać szczytne cele, z organizacjami pozarządowymi, których misją jest niesienie pomocy

 

Animili.pl - projekt, którego pomysł bazuje na popularnych kiedyś zabawkach tamagotchi. Korzystające z serwisu dzieci mogą hodować własnego zwierzaka

 

Promoring.pl - witryna łączy nie konkurujące ze sobą sklepy o podobnej oglądalności poprzez wąski toolbar umieszczony na topie każdego sklepu

 

Jakdojade.pl - wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, dzięki której każdy użytkownik może zaplanować podróż z punktu A do punktu B. Według październikowych statystyk witrynę miesięcznie odwiedza już 240 tys. użytkowników statystyk (dane: Megapanel PBI/Gemius )

 

R1ng.pl - serwis z teleturniejami w Internecie gdzie można sprawdzić swoją wiedzę i do tego wygrać prawdziwe pieniądze

 

iBroker.pl - witryna oferuje usługę polegajacą na promocji ogłoszenia o pracę poprzez boksy tekstowe na stronach wydawców

 

Jobmatch.pl – platforma łączy idee portalu rekrutacyjnego oraz dedykowanego rozwiązania do zarządzania rekrutacją w każdej firmie.

 

Ranking „Top 10 startups 2009” portalu MamBiznes.pl

 

10. Erasmuse.pl

 

Serwis społecznościowy służący do wymiany opinii o zagranicznych uczelniach. Podobnie jak projekt Filmaster.com serwis Erasmuse Brał udział w międzynarodowej edycji targów Democamp East/West gdzie zdobył główną nagrodę detronizując wszystkich konkurentów. Pozycja w naszym rankingu za pomysł oraz wykonanie, które jednak nie wystarczyły, aby zdobyć popularność. Być może pomysłodawca powinien poszukać inwestora, bo projekt niewątpliwie ma potencjał.

 

9. Filmaster.com

 

Społecznościowy serwis dla miłośników kina. Użytkownicy za pośrednictwem witryny mogą oceniać filmy, dyskutować z innymi a także pisać recenzje na swoim filmowym blogu. Projekt zajął w tym roku drugie miejsce podczas międzynarodowej edycji Democamp East/West, która odbyła się w tym roku Poznaniu. Serwis znalazł miejsce w naszym rankingu przede wszystkim za wykonanie oraz plany wyjścia z projektem poza granice Polski.

 

8. JakElvis.pl

 

Serwis karaoke on-line umożliwiający nagranie wybranej przez siebie piosenki i udostępnienie jej innym. Dzięki witrynie każdy zarejestrowany użytkownik może nagrać wybraną przez siebie piosenkę oraz udostępnić wersję wideo w sieci. Projekt stworzony został przez agencję Autentika, która po zaledwie kilku miesiącach sprzedała serwis portalowi Onet.pl. Serwis znalazł się w naszym zestawieniu przede wszystkim za pomysł i realizację.

 

7. Contails.com

 

Aplikacja służąca do zarządzania kontaktami, które, na co dzień rozproszone są w telefonach komórkowych, programach pocztowych, na stronach internetowych, w komunikatorach czy w notesach. Serwis jest innowacyjnym projektem, który, mimo, że ma potencjał wymaga jeszcze sporo pracy. Cieszy natomiast fakt, że kolejny polski start-up nie koncentruje się wyłącznie na polskim rynku a próbuje powalczyć wśród globalnych graczy. Wysoka pozycja w naszym rankingu właśnie za te element oraz istotny problem, który aplikacja rozwiązuje.

 

6. Humanway

 

Aplikacja do przeprowadzania rekrutacji przez Internet. Projekt zespołu Netguru mimo krótkiego istnienia na rynku może się już pochwalić wyróżnieniem w tegorocznym konkursie Mini Seedcamp organizowanym w Warszawie a gromadzącym najbardziej obiecujące internetowe projekty w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekt został wyłoniony spośród 20 uczestników z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy .Kluczowe cechy projektu to wykonanie i model biznesowy.

 

5. SuperDeveloper.pl

 

Innowacyjny projekt wspierający i usprawniający deweloperom sprzedaż mieszkań i lokali. Korzystając aplikacji każdy deweloper może korzystać z takich usług jak indywidualna strona WWW z system zarządzania treścią CMS, system sprzedaży i rezerwacji mieszkań czy prezentacja i animacja 3D inwestycji. Projekt zakwalifikował się do udziału w konkursie Mini Seedcamp gdzie rywalizował z projektami z całej Europy Środkowo Wschodniej. Wysoka pozycja w rankingu za wykonanie, klarowny model biznesowy oraz światowy potencjał.

 

4 .AdTaily.com

 

Aplikacja oferuje prosty system sprzedaży reklam na małych i średnich serwisach. Projekt jest unikalnym rozwiązaniem działającym w obszarze monetyzacji reklamowej serwisów internetowych, pozwalającego wykorzystać potencjał reklamowy serwisów niszowych ( np. blogi), jak i popularnych witryn tematycznych.  W ubiegłym roku aplikacja AdTaily znalazła się w gronie finalistów konkursu Seedcamp 2009 corocznie organizowanego w Londynie i skupiającego najciekawsze projekty internetowe. Niedługo po tym pakiet 50,27% udziałów w Adtaily za kwotę nieprzekraczającą 1 mln zł kupił koncern Agora. Projekt wysoką pozycję w naszym rankingu zawdzięcza pomysłowi, który wykorzystuje reklamową niszę na rynku.

 

3. ShareTheMusic.com

 

Pierwsza na świecie darmowa, legalna i globalna platformą wymiany muzyki między internautami. Osoby posiadające na swoim dysku określony utwór muzyczny mogą go nadawać w danym momencie tylko jednemu odbiorcy, a utwór nie może być zwielokrotniany poprzez zapis na dysk innego użytkownika – dzięki temu respektowane są prawa autorów, wykonawców i producentów. ShareTheMusic.com jest serwisem globalnym i obecnie jest dostępny w 8 językach: po angielsku, hiszpańsku, portugalsku, francusku, niemiecku, włosku, niderlandzku oraz po polsku.

 

Projekt jako jedyna polska inicjatywa został przyjęty Microsoft BizSpark, globalnego programu dla projektów typu start-up należących do firm prywatnych.. Wysoką pozycję w zestawieniu przyznaliśmy za odważną próbę zagospodarowania ogromnej niszy na globalnym rynku.

 

2. Codility.com

 

Projekt Codility.com to numer dwa naszego rankingu. Aplikacja służy do zdalnej, automatycznej oceny poziomu umiejętności programistów w procesie rekrutacji. Projekt pokonał w walce o udział we wrześniowym Seedcamp Week kilkaset innych młodych przedsięwzięć internetowych z Europy i Bliskiego Wschodu. W nagrodę twórcy aplikacji wzięli udział w prestiżowym, londyńskim konkursie Seedcamp gdzie znaleźli się w grupie sześciu zwycięzców. Pozycja w rankingu za pomysł, który zaspokaja konkretną potrzebę oraz model biznesowy bazujący na usługach dla firm.

 

And the winner is…

 

1. Filestube.com

 

Zwycięski projekt rankingu „Top 10 startups 2009” to wyszukiwarka plików działająca na globalnym rynku. Właśnie za sukcesy na arenie międzynarodowej przyznaliśmy temu projektowi tytuł najlepszego startupa roku 2009. Wrażenie robi między innymi 52 pozycja serwisu w zestawieniu największych portali na świecie według Google Ad Planner. Witryna odwiedzana jest miesięcznie przez 26 mln użytkowników z całego świata co plasuje Filestube.com najwyżej wśród polskich stron internetowych bijąc Onet i Naszą klasę.

 

Prowadzisz małą firmę i chciałbyś zaprezentować ją użytkownikom MamBiznes.pl? Napisz na adres kontakt@mambiznes.pl

 

Twórcą aplikacji jest firma Red Sky, której w początkowej fazie projektu udało się zdobyć kapitał na rozwój projektu od Tomasza Pruszczyńskiego, współzałożyciela agencji OS3 oraz twórcy wielu internetowych przedsięwzięć (np. fotosik.pl, sms.pl). Drugim inwestorem wyszukiwarki jest polski fundusz Xevin Investments.

 

- Milioner przed dwudziestką

- Swój pierwszy miliona zarobił na serwisie MP3.com

- Zarabiają sprzedając słowa w Inernecie

- Jak powstała potęga seriwisu Fotka.pl

 

Jak widać w mijającym roku nie brakowało ciekawych projektów na polskim rynku internetowym. Analizując jednak cały rynek wnioski już nie są tak pozytywne. Jak grzyby po deszczu powstają inicjatywy, z których jednak tylko garstka ma szansę odnieść sukces. Liczba internetowych startupów przybywa natomiast ich ilość nie przekłada się w jakość. Czy zatem polski startup podbije kiedyś globalny rynek? Na pewno kilka projektów z rankingu „Top 10 startups 2009” na międzynarodowym rynku może z powodzeniem zaistnieć.  A czy to wystarczy, bo go podbić, to się okaże może już w roku 2010.

 

- Student miliarder, czyli historia Facebooka

- Historia sukcesu wyszukiwarki Google

- Jak powstał największy na świecie e-sklep Amazon.com

- Jak zrodziła się potęga Allegro?

 

Grzegorz Marynowicz, Łukasz Nomejko, Alicja Rozłucka
MamBiznes.pl

 

Komentarze
wojtek 2009-12-29 12:13:49
Slaby ten ranking. A gdzie np. Peryskop.pl, a gdzie 1000it.pl. Nie dotkneliscie wogole e-commerce za to zlapaliscie sie na male projekty ladnie wygladajace, ale bez wiekszego rozeznania.
Ala MamBiznes.pl 2009-12-29 12:51:05
Witaj Wojtek, ranking ma to do siebie, że nie wszyscy mogą się tam znalezć. Peryskop analizowaliśmy i idea ciekawa, ale serwis nie działa jak powinien.
kamil 2009-12-29 13:55:53
a jastawiam.pl?
Maciej Białek 2009-12-29 14:20:55
Gratuluje sam sobie i innym tez :) pooonczki dla Was (@) (@) (@) ... P.S szczegolne brawo dla adtaily.com - moim zdaniem kawał dobrej roboty od zera !!! cheers
Artur Kurasiński 2009-12-29 14:59:41
@Maciej Białek - ale czad Bankier.pl promuje serwisy z grupy Money.pl :))
Tomek Frygat 2009-12-29 16:13:19
@Artur Kurasiński rzetelność dziennikarską nazywa Pan promocją .... ? słabe (taki komentarz rodem z serwisu ze stajni o2;-)) co do serwisów Pana M. Białka to gratulacje za całokształt. Odnoszę jednak wrażenie, że ibroker radzi sobie słabiej niż promoring.
Ola 2009-12-29 17:58:44
R1NG.pl - kapitalna sprawa!
andrea 2009-12-29 20:33:36
Jakdojade.pl to najlepszy startup tego roku!!! Wreszcie powstalo cos takiego w Krakowie, nie trzeba meczyc sie z nieudana wyszukiwarka mpk, tylko wszystko podane ladnie jak na tacy :) Dzieki dla tworcow!
Nika 2009-12-29 20:54:43
Jakdojade.pl i R1NG.pl - najlepsze (najcześciej korzystam)
bartek 2009-12-29 21:24:21
FilesTube powstał w 2007 roku!
Arti 2009-12-29 22:49:36
JakDojadę.pl na parkingu, amatorszczyzna ze strony twórców jakdojade
znawca 2009-12-29 23:44:31
IDN-y zostawmy dla domeniarzy. Niech się dalej oszukują
antony85 2009-12-30 00:22:16
a joogle.pl? , słabiutko;p
acr88 2009-12-30 00:34:02
panowie, coś cienkie macie te zestawienie, pominęliście wiele ciekawych serwisów. czy ktoś w końcu napisze o jakleci.pl, nie rozumiem dlaczego o nim jest tak cicho, on ma ogromny potencjał.
48 2009-12-30 00:36:03
Brakuje mojego ulubionego http://iitv.info/ z serialami online.
M2L7P 2009-12-30 02:29:33
Se jaja robicie zwykła raklama i merketing szeptany i sprzedany mierne te portale i pomysły i ja się maniby na to nabrać i nieby z nich korzystać JAAAAsssneeeeee
master 2009-12-30 11:22:48
slaby ten ranking, wybraliscie to o czym wszyscy pisza a nie to co popularne i dobre. Pierwsze miejsce powinno miec http://www.siepomaga.pl. gdzie http://www.demotywatory.pl, gdzie http://www.skreccos.pl ? Slaby ten ranking
22 2009-12-30 12:31:40
a co z oto-ja.pl ? Moze nie zabardzo innowacyjne ale opensourcowe i z duzym potencjalem.
jb 2010-01-01 17:09:29
Do wszystkiego należy podjeść z rezerwą, jak ktoś kiedyś powiedział - rankingi i statystyki są jak strój bikini, niby wszystko pokazują ale najważniejsze zakrywają :-D. szcześliwego nowego roku.
dżejdżejen 2010-01-02 16:48:09
Przydałoby się moderować komentarze :) Jak można mówić, że jakiś serwisik z serialami onlina oparty o megavideo albo demotywatory nie różniące się niczym od tandetnego bloga zasługują na jakikolwiek ranking? Z jednej strony ranking, jak ranking - zawsze jest subiektywny, z drugiej mambiznes.pl traktuje o początkujących, młodych biznesach i w rankingu oczekiwałbym prawdziwie małych projektów, w których tkwi potencjał warty promocji a zamiast tego wszystko to, co już jest mniej lub bardziej, ale znane szerszemu gronu odbiorców... Promujmy młodych, którzy się na prawdę napocili przy startupach a nie projekty wielkich spółek, które mają budżet i wyprodukowanie kolejnego serwisu, to kwestia kupienia dobrego pomysłu :)
michalmoczulski 2010-01-02 16:55:55
Przyznam się, że nie wiedziałem że filestube jest Polski :/ z innych serwisów kojarzę głównie r1ng i jakdojade.
reader 2010-01-03 23:23:53
najswiezszy stratup sprezentuj.pl ;]
Tomek 2010-01-08 17:49:16
Zgadzam się z kilkoma wypowiedziami, że ranking jest słaby i bardzo subiektywny. To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie. W rankingu wyróżniony jest ibroker, który nie jest pierwszym narzędziem do multipostingu ogłoszeń rekrutacyjnych. W tym temacie, czyli w prawdzimym multipostingu pierwszy był www.e-exporter.pl i jeżeli ktoś jest z nimi w kontakcie to wie jak dynaminicznie rozwijany jest ten system. Jestem użytkownikiem e-exporter.pl i moim zadaniem ten pomysł i realizacja zasługuje min na wyróżnienie
antek 2010-01-10 03:14:09
Ja bym do 10 dodał catania.pl wzorowana na alibaba.com
Snoopek 2010-01-29 16:03:13
@Tomek mylisz się, e-exporter wcale nie był pierwszy :-P, jak chcesz coś zareklamować to przynajmniej rób to zgodnie z prawdą :), z tego co kojarzę ibroker.pl wystartował w lutym 2009 a exporter gdzieś we wrześniu albo i później, więc jak nie masz pojęcia o tym co się w sieci dzieje to nie pisz bzdur po to tylko żeby zareklamować exportera :-P. Swoją droga to ranking bardzo subiektywny i faktycznie brakuje tu kilku fajnych serwisów, ale autor przynajmniej nie ukrywa, że to jest JEGO ranking :)
Tomek 2010-03-17 15:21:15
Snoopek widzę, że nie do końca rozumiesz różnice dotyczące tych serwisów oraz nie znasz branży. NHH oferowany przez ibroker.pl to nie jest multiposting tylko promowanie ogłoszeń z wykorzystaniem boksów tekstowych. Nie widziałem na pierwszej stronie ibroker.pl ŻADNYCH opisów i funkcjonalności dotyczących multipostingu. Takie hasła i sposób promowania ibroker.pl pojawił się wraz z nową stroną czyli po wystartowaniu e-exporter.pl, który od powstania zakłada funkcjonowanie w obszarze multipostingu. Tak na koniec to zwróć uwagę, że każdy może posługiwać się hasłem multipostingu lecz bardzo mało systemów naprawdę realizuje taką funkcjonalność
Kluska 2010-06-27 14:42:21
A Yummy.pl??!! Najlepszy innowacyjny projekt dla dzieci, piszecie o maluchach, a nie dostrzegacie największych sukcesów...
dashares 2010-09-18 06:07:02
Dashares.com Provides Free, Full and Best Software Downloads
CzZeQwpjsMaZCcolM 2011-04-23 11:39:17
xVG97u vseqslhoecqe
jwnoBezFFerXIQHB 2011-04-23 13:48:34
S4tMxd pwgxztsovonl
VpOTGBSQIXxE 2011-04-24 17:47:44
4xkc6L , [url=http://msnazdtwenhp.com/]msnazdtwenhp[/url], [link=http://qnowtilasmmt.com/]qnowtilasmmt[/link], http://eipctbirnqjb.com/
OthOlzjFtEAtCHYnxj 2011-04-24 19:14:43
BUzl41 , [url=http://tlkahhmcafcg.com/]tlkahhmcafcg[/url], [link=http://stpbgwwpklbz.com/]stpbgwwpklbz[/link], http://fvbdmhzzqofr.com/
Jakub 2011-05-18 16:47:36
jakdojade.pl - bardzo praktyczne. r1ng.pl - fajny sposób na odpoczynek i odrobinę hazardu (de facto, liczy się wiedza, ale gra na pieniądze dużo bardziej emocjonująca)
David_Lane 2011-07-13 11:37:30
Dzięki za list! Używam kilka z nich i jestem całkiem zadowolony z ich pracy. Free online TV
Trevis 2011-08-16 15:44:38
Dziękuję za ten list, Całkowicie zgadzam się, że większość z nich zasługuje na większą uwagę. Kiedyś iBroker.pl, to było całkiem dobre. Free TV http://watchtvonlinefree.net/

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Ludzie są dokładnie tak szczęśliwi, jak myślą, że są

Lincoln
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W piątym roku działalności zysk miało prawie 90 proc. firm z pięcioletnim stażem
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Młody biznesmen wymyślił antyperspirant z aplikacją na telefon
Nikt do tej pory nie skonstruował elektrycznego antyperspirantu.
Top 7 niezwykłych pomysłów jak zarobić na zakochanych
Arbuzy w kształcie serca, skarpety uczące erotycznego masażu itp.
Polacy pomysł na produkcję okularów przywieźli z Tajwanu

Bonnier Business Polska