Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od pomysłu do produktu na targach w Poznaniu

Prezentacje etapów tworzenia nowoczesnych produktów – od koncepcji, projektu, przez realizację, aż do efektu finalnego. A do tego pokazy innowacyjnych procesów technologicznych, konferencje, seminaria, kosmiczne wynalazki i Nauka dla Gospodarki. Wszystko to zaplanowano podczas targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska, które w dniach 8-11 czerwca odbędą się w Poznaniu.

Misją targów ITM Polska jest promocja nowoczesnych technologii oraz stworzenie platformy bezpośredniego spotkania specjalistów, przedstawicieli przemysłu i nauki stosowanej, wymiany wiedzy i doświadczeń. Największa tego rodzaju ekspozycja w kraju zgromadzi w tym roku na 25 000 m2 powierzchni wystawienniczej około 900 firm z 35 krajów z Europy, Azji i Ameryki Północnej. – Nowoczesne technologie przemysłowe stanowią dziś o sile i konkurencyjności gospodarki. Dlatego nie mam wątpliwości, jak bardzo tego typu spotkania są nam potrzebne – mówi prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Służą nie tylko promocji najnowszych technologii i myśli naukowej, ale także nawiązywaniu cennych kontaktów i wymianie doświadczeń między przedstawicielami środowisk naukowych i gospodarczych – dodaje. Pani Minister wraz z Ministrem Gospodarki objęli patronat honorowy nad wydarzeniem.

W czasie targów najnowsze produkty i rozwiązania technologiczne będą prezentowane w ramach specjalistycznych salonów branżowych: HAPE – Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów, MACH-TOOL – Salon Obrabiarek i Narzędzi, METALFORUM – Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego, SURFEX – Salon Technologii Obróbki Powierzchni, WELDING – Salon Spawalnictwa, Salon TRANSPORTA oraz Nauka dla Gospodarki.

Organizatorzy przygotowali także wiele towarzyszących wydarzeń specjalnych. Poligon umiejętności to nazwa warsztatów lakierniczych, które odbędą się podczas salonu Surfex. Akademia Spawania to z kolei propozycja dla osób odwiedzających salon WELDING. Natomiast uczestnicy salonu TRANSPORTA będą mogli wziąć udział w konferencji Transport szynowy XXI wieku dla Polski. O kondycji polskiej kolei, problemach przewoźników, możliwościach rozwoju, nowych technologiach, kwestii infrastruktury i zagadnieniach finansowania inwestycji rozmawiać pod czas niej będą eksperci, przedstawiciele parlamentu i instytucji finansowych.

 Salon Nauka dla Gospodarki to prezentacja jednostek badawczo-rozwojowych, wyższych uczelni, instytucji wspierające innowacje oraz transfer technologii do przemysłu. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. odzież wyposażoną w system, który w zależności od potrzeb reguluje temperaturę w określonych partiach ubioru, laser, przy pomocy którego można badać konsystencję produktów spożywczych i kosmetycznych, czy zapatrzoną w kamerę CyberRybę badającą dna jezior i rzek oraz mierzącą temperaturę wody co 15 sekund.

Uzupełnieniem bogatego programu targów ITM Polska jest także odbywające się pod hasłem Zaawansowane technologie motorem wzrostu gospodarczego VIII Forum Inżynierskie. Podczas Forum eksperci dokonają m.in. przeglądu zaawansowanych rozwiązań dla polskiej gospodarki, jak również zaprezentują przykłady stosowania zaawansowanych technologii w praktyce.

Do wydarzeń specjalnych targów ITM Polska zaliczyć można także Centrum Doradztwa i Zgłaszania Potrzeb na Innowacje. Celem projektu MTP i Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza jest pomoc przedsiębiorcom w rozwiązaniu problemów technologicznych, związanych z prowadzoną działalnością. Zadaniem Centrum będzie wyszukanie potencjalnych partnerów wśród firm lub polskich jednostek nauki, którzy zaproponują możliwe rozwiązania zgłoszonego problemu i następnie umówienie spotkania obu stron.

Centrum dodatkowo w czasie targów świadczyć będzie nieodpłatne usługi doradcze dotyczące źródeł finansowania inwestycji i innowacji, ochrony własności intelektualnej, tworzenia biznesplanów czy przygotowania opinii o innowacyjności. Odwiedzający stoisko będą mogli także uzyskać informacje dotyczące komercjalizacji wyników prac badawczych, przedsiębiorczości akademickiej oraz pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw.

Niecodzienną atrakcją targów ITM będzie możliwość obejrzenia technologii, które stworzono na potrzeby badań kosmicznych, a następnie zastosowano w różnych cywilnych branżach przemysłu. Panele słoneczne początkowo stosowano w bezzałogowych statkach latających. Obecnie można znaleźć je na dachach domów, w telefonach komórkowych, kalkulatorach. Podczas targów prezentowana będzie m.in. torba z wmontowanym panelem, dzięki któremu możliwe jest ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa.

Ponadto zobaczyć będzie można niezwykle lekką, niekrępującą ruchów aerożelową kurtkę, odporną na temperatury od 3000 do -50 stopni czy tarczę hamulcową, wykonaną z materiału ceramicznego wzmocnionego włóknem szklanym. W ramach ekspozycji przedstawione zostaną również poszczególne fazy uzyskiwania kompozytów węglowych, niemal ośmiokrotnie lżejszych od stali, trzykrotnie lżejszych od stopów tytanu i dwukrotnie lżejszych od aluminium. Stosowane są one m.in. do budowy ram wyczynowych rowerów, szkieletów namiotów, wędzisk, czy karoserii samochodów.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzeń towarzyszących oraz pokazów specjalnych dostępny jest na stronie internetowej targów www.itm-polska.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.