Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Marek Rusiecki – fundusz Xevin

O start-upach, możliwościach finansowania dla młodych przedsiębiorców i przedsiębiorczości w rozmowie z MamBiznes.pl opowiada Marek Rusiecki, członek zarządu funduszu Xevin Investments.

Dzień dobry!

Witam serdecznie

Kiedy powstał fundusz Xevin i kto jest jego założycielem?

Fundusz powstał w marcu 2008 roku i jego założycielami są Marek Rusiecki, Krzysztof Golonka i Gwidon Humeniuk.

Co Panów skłoniło do utworzenia funduszu? Jaka jest geneza jego powstania?

W pewnym momencie naszej kariery zawodowej uznaliśmy, że to jest to co chcemy dalej robić w życiu. Żaden z nas nie chciał ograniczać się do budowy jednego biznesu, więc idealną formułą był fundusz venture capital, który wspiera rozwój wielu projektów jednocześnie.

Czym właściwie zajmuje się fundusz Xevin?

Inwestycjami i doradztwem. Inwestycje w spółki innowacyjne, zazwyczaj z branży IT/Internetu, na różnym etapie rozwoju. Doradztwo w zakresie prowadzenia biznesu, marketingu, reklamy i internetu, głównie dla firm z poza Polski, będących zainteresowanych działalnością w naszym kraju.

Do jakiej kategorii funduszy można zakwalifikować Xevin? Jest to fundusz typu seed, czy może Venture Capital?

Jak wspominałem – interesują nas projekty zarówno na etapie pomysłu, jak i działające już firmy. W przypadku, gdy kapitał przeznaczony na inwestycję pochodzi od założycieli, rozróżnianie celów inwestycyjnych funduszu ze względu na ryzyko nie ma znaczenia.

Firmy z jakich sektorów są w zainteresowaniu funduszu Xevin?

Internet, reklama, nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Czy o wsparcie finansowe Xevin mogą starać się typowe start-upy?

Tak, nawet projekty na etapie idei lub pomysłu mogą liczyć na nasze wsparcie, jeśli pochodzą od ciekawych ludzi

Jaki jest dolny i górny próg środków, o które mogą się starać zainteresowane firmy?

Obecnie na pojedyncze inwestycje chcemy przeznaczać od 50.000 do 3 mln złotych. Oczywiście, górny próg jest jedynie umowny, gdyż w przypadku dużego projektu jesteśmy w stanie tą granicę przekroczyć.

Jakie warunki musi spełnić firma która chce uzyskać finansowanie funduszu?

Ciekawy, innowacyjny pomysł na biznes oraz odpowiedni ludzie za nim stojący – doświadczeni, pracowici, dynamiczni.

Na co zwracacie Państwo szczególną uwagę decydując się na inwestycję?

Rynek na jakim działa firma. Czy jest, czy też trzeba go dopiero stworzyć. Jeśli istnieje – w czym firma jest lepsza od konkurencji? Jeśli nie istnieje – jak go wykreować?

Jak wygląda cała procedura inwestycyjna od momentu złożenia projektu do momentu wyjścia z inwestycji?

Nie wyszliśmy jeszcze z żadnego projektu, ba, nie ogłosiliśmy jeszcze oficjalnie żadnej inwestycji, więc ciężko o tej procedurze opowiadać. Mamy oczywiście plan działania, jednak póki co, nie ma co o tym opowiadać, lepiej będzie posługiwać się konkretnymi przykładami (np. za rok).

Jaki jest horyzont inwestycyjny Państwa inwestycji i jakiej stopy zwrotu z kapitału oczekujecie?

Minimalny horyzont to około dwóch lat do pełnego wyjścia z inwestycji. Nie sądzę, aby w krótszym okresie fundusz był w stanie w znaczny sposób większość wartość firmy lub ją zbudować (w przypadku start up). Maksymalny horyzont – na chwile obecną nie mamy.

Ile środków chcecie Państwo przeznaczyć w najbliższym czasie na wsparcie ciekawych przedsięwzięć?

Obecnie nasz plan przewiduje inwestycje na poziomie 10 mln zł w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Czy osoby zgłaszające się do Państwa z pomysłem mogą być spokojne o bezpieczeństwo swojej idei?

Dokument o zachowaniu poufności jest dość często stosowany, chociaż nie wydaje nam się to niezbędne. Zaufanie, jakim obdarzają nas nasi potencjalni partnerzy, jest dla nas bezcenne. Nie możemy go utracić.

Czy fundusz prowadzi już jakieś rozmowy w sprawie inwestycji, a może finalizujecie już pierwsze inwestycje?

Obecnie prowadzone są rozmowy z kilkunastoma partnerami. Na etapie finalizacji są zaś trzy inwestycje, o których mamy nadzieję poinformować w czerwcu

Czy na polskim rynku nie zaczyna brakować ciekawych firm w które warto zainwestować?

Nie zauważyłem takiego problemu

W Polsce pojawia się coraz więcej fundszy wspierających kapitałowo przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju. Dlaczego początkująca firma ma się zdecydować na wsparcie Waszego funduszu?

Po pierwsze – nie widzę jakiejś zaciętej walki pomiędzy funduszami. Mało tego, częściej występuje współpraca (np. pomiędzy Xevin a IQ Partners). Po drugie – co już wspominałem – nie widzę problemu braku ciekawych firm i pomysłów na naszym rynku. Po trzecie, jeśli chcemy już się czymś wyróżniać spośród wszystkich wymienionych wyżej funduszy to nasze doświadczenie, kontakty i dogłębna znajomość rynku internetu, reklamy i marketingu.
Umówmy się, żaden z wymienionych funduszy nie posiada w zarządzie takiej postaci jak choćby Krzysztof Golonka, zwany ojcem polskiej reklamy internetowej.
Doświadczenie to niebagatelna przewaga, podczas pieniądze we wszystkich funduszach warte są tyle samo….

Jak wygląda rynek funduszy takich jak Xevin w Posce i jakie są perspektywy na przyszłość?

Według mnie to dopiero początek ich powstawania – popatrzmy na rynek USA lub Europy Zachodniej. Rozwój funduszy specjalizujących się w nowych technologiach jest naturalny, ze względu na stopy zwrotu w tej branży. Dodatkowym elementem wpływającym na powstawanie tego typu podmiotów w Polsce, będzie coraz większa liczba byłych przedsiębiorców z tej branży, którzy po wyjściu ze swojego biznesu, w ten sposób (jako VC lub BA) będą kontynuowali swoją karierę zawodową.

Jakie są plany rozwoju Państwa funduszu? Czy będziecie poszukiwali inwestora czy może dysponujecie wystarczającymi środkami?

Nie widzimy takiej potrzeby w przeciągu 2 najbliższych lat. Być może potem zastanowimy się nad pozyskaniem większej ilości kapitału z zewnątrz, drogą oferty na rynku publicznym.
Póki co, stać nas, abyśmy sami decydowali o strategii spółki, co jest niezwykle komfortowe

Co mógłby Pan poradzić młodym przedsiębiorczym osobom chcącym założyć własny biznes?

Mieć odwagę, aby podjąć działania w kierunku założenia biznesu. Sam pomysł, nawet genialny, to za mało, jeśli nie podejmie się wysiłku, w celu jego realizacji. Takim wysiłkiem może być chociaż przygotowanie prostego biznesplanu i umówienie się na spotkanie z np. funduszem venture.

Dziękuję za rozmowę,
Rozmawiał Grzegorz Niewiadomy
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.