Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Działanie 8.1 – znaleziono słaby punkt pomysłodawców

9 maja 2011 roku rozpoczęty zostanie jedyny w tym roku konkurs  w ramach działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” PO IG. 18-go kwietnia PARP podał do wiadomości szczegółowe zasady dotyczące naboru, tj. terminy, miejsce i sposób złożenia wniosku, natomiast kryteria oceny złożonych wniosków pozostały bez zmian.

Czyli nadal młodzi przedsiębiorcy (prowadzący działalność krócej niż 12 miesięcy), którzy marzą o dotacji do swojego pomysłu muszą napisać projekt, który będzie innowacyjny a przy tym spełni całą listę wymagań PARP.

Podczas ostatniego konkursu, zorganizowanego przez PARP między 30 lipca a 30 września 2010 roku, zostało złożonych 1850 wniosków, z czego jedynie 160 dostało dofinansowane. Oznacza to zatem, że różnica między złożonymi a dofinansowanymi wnioskami wynosi 1690. Zakładając, iż przedsiębiorcy uczą się na swoich błędach wytkniętych im przez PARP po ostatnim konkursie, podczas tego złożą bardziej skomplikowane, dłuższe i dopracowane merytorycznie wnioski. Oczywiście zakładając, że tym razem uda się zdobyć dofinansowanie. 

Jak wyjaśnia PARP, w poprzednim konkursie przyczyną odrzucenia tak sporej liczby wniosków nie były błędnie przyjęte założenia dotyczące modelu biznesowego projektu, lecz sposób prezentowania wszelkiego rodzaju danych w dokumentacji aplikacyjnej. Jak uważają, kwestia spójności i adekwatnego opisu jest tu szczególnie istotnym elementem, gdyż to kryterium wpływa na ocenę wniosku. Dodatkowo dochodzą jeszcze inne kryteria wymienione w „Przewodniku po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013”. W przypadku nie spełnienia któregokolwiek z wymienionych w dokumencie kryteriów, projekt nie będzie podlegał decydującej ocenie i zostanie odrzucony.

Poza kryteriami, kto może ubiegać się o dofinansowanie, mamy jeszcze szereg kryteriów dotyczących samego projektu. Nie spełnienie któregokolwiek z nich może poskutkować nie otrzymaniem dofinansowania lub nawet odrzuceniem projektu podczas formalnej oceny. Przystępując więc do planowania projektu pamiętajmy o kwestiach podstawowych tj. projekt musi być realizowany nie dłużej niż 24 miesiące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jego rozpoczęcie musi nastąpić po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przede wszystkim projekt musi dotyczyć realizacji w pełni automatycznej e-usługi. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą w projekcie uwzględnić kryterium innowacyjności, modelu biznesowego, rentowności, poprawności projektowanej dokumentacji oraz określić zakładane wskaźniki projektu i rezultaty e-usługiinformuje Karolina Wechman, specjalista ds. funduszy UE w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

www.kdg.waw.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
MK 20 kwi 2011 (16:37)

Ah po co nam e-biznes skoro mozna zawsze dofinansowac dentystow! Wkoncu nasze leczenie naszych zabkow ma lepszy wplyw na rozwoj polskiej gospodarki. E-biznes to taka mala mrowka, ktora trzeba oszczedniej wspomagac i bardziej ograniczac, prawda?!