Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Small biznes u granic wytrzymałości

Brak reform, wyższy VAT, wyższe rentowe, wyższe wydatki na biurokrację, droższe paliwo i kolejne wpadki rządu nie rokują polepszenia atmosfery do prowadzenia biznesu. Przedsiębiorców pozytywnie oceniających sytuację gospodarczą Polski jest najmniej od 2009 roku. Takie wnioski płyną z z najnowszej edycji badania sektora MŚP prowadzonego co kwartał przez Instytut Keralla Research.

Maleje procent przedsiębiorców, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość. Według autorów raportu wskaźnik KERNA obrazujący nastroje osób prowadzących biznes spadł do minus 74 pkt.  Tylko 4,3 proc. ankietowanych stwierdziło, że w minionym kwartale polepszyła się kondycja gospodarcza kraju. Do grupy, która gotowa jest się podpisać pod stwierdzeniem „idziemy ku lepszemu” zaliczyć można już tylko 4 proc. badanych. 

Z 27,7 do 32,7 proc. wrósł z kolei odsetek właścicieli firm negatywnie oceniających kondycję swojego przedsiębiorstwa. Zaledwie 14,3 proc. badanych uznało miniony kwartał za udany co oznacza spadek pozytywnych ocen aż o 8,4 pkt proc. Przedsiębiorców uważających, że w ich firmie nie nastąpiły istotne zmiany(pozytywne i negatywne) było 51,8 proc. 
Interesujące wyniki przynoszą opinie przedsiębiorców na temat kryzysu i jego skali. Z raportu  Instytut Keralla Research wynika, że 60 proc. przedsiębiorców jest zdania, że kryzys dotarł do Polski. 32,8 proc. badanych jest o tym przekonana natomiast 27,8 proc. uważa, że „raczej mamy kryzys”. Tylko 8 proc. spodziewa się poprawy sytuacji i wyjścia z kryzysu jeszcze w roku 2012. Pesymistyczne prognozy powodują, że przedsiębiorcy ostrożniej myślą o inwestycjach. Odsetek podmiotów zdecydowanych na nowe wydatki spadł o 3,9 pkt proc. do poziomu 45,8 proc. Aż 54,2 proc. firm nie przewiduje inwestycji w tym roku.
Według najnowszych danych prezentowanych przez GUS oraz ZUS w Polsce działa aktywnie 2,1 mln firm. Podmiotów mikro, w których występuje tylko jeden płatnik składki ubezpieczeniowej (właściciel) jest w Polsce, aż 1,3 mln. Podmiotów, które płacą za więcej, niż jedną osobę mamy 856 tys. Liczby te jednak zmieniają się na niekorzyść wraz z pogarszającymi się nastrojami w gospodarce. Według statystyk GUS w 2011 powstało 346 tys. nowych firm. W tym samym okresie wyrejestrowano 383,6 tys. przedsiębiorstw. Oznacza to w porównaniu do roku ubiegłego wzrost o  61,4 proc. 
Bankier.pl
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Patriota 6 kwi 2012 (19:48)

Nadziać na widły tych co rządzą w Polsce