Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomysłów jest więcej niż pieniędzy

O możliwości zdobycia kapitału na własny biznes od anioła biznesu, przebiegu procesu pozyskania inwestora, poszukiwanych projektach, cechach idealnego pomysłodawcy oraz pomysłach, którym udało się zdobyć środki finansowe opowiada  Przemysław Jura, koordynator Zarządzający Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu – Innowacja.

Jaka jest geneza PSAB-I?

Członkowie, eksperci biznesowi i założyciele Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych mający wieloletnie doświadczenie  w obszarze finansów i inwestycji, w oparciu o przeprowadzone badania rynku, opinie doradców inwestycyjnych, centrów transferu technologii, prywatnych inwestorów kapitałowych oraz przedsiębiorców, zaobserwowali, iż istnieje silne zapotrzebowanie na usługi w zakresie prywatnego finansowania zewnętrznego oraz tworzenia podstaw do silnej kooperacji pomiędzy podmiotami operującymi na wspólnym rynku finansowym. To stało się impulsem do powołania w 2010 roku Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu – Innowacja.    

Na czym polega działalność Państwa sieci aniołów biznesu?

PSAB-I zajmuje się kojarzeniem atrakcyjnych pomysłów na biznes z inwestorami poszukującymi nowych, ciekawych projektów, mających duży potencjał wzrostu. Sieć ma na celu przede wszystkim kształtowanie gotowości inwestycyjnej przedsiębiorców, inicjowanie działalności innowacyjnej Małych i Średnich Przedsiębiorstw i jej wsparcie w początkowych etapach wzrostu oraz rozwój i popularyzację koncepcji Aniołów Biznesu w całej Polsce. Zapewniamy także pomoc przy pisaniu biznes planu oraz opiekę prawną projektu. Prowadzi w całym kraju szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym nastawionych na podnoszenie świadomości przedsiębiorców i wszystkich tych, którzy posiadają dobrze rokujące, rentowne pomysły na biznes. 

Posiadamy własne biura w 5-ciu województwach: dolnośląskim, mazowieckim, lubuskim, podlaskim i śląskim, ale jesteśmy dostępni na terenie pozostałych województw, gdzie siedziby mają nasi partnerzy. 

Co oprócz pieniędzy daje pomysłodawcy współpraca z aniołem biznesu?

Zastrzyk środków finansowych to nie jedyna oferowana pomoc. Pomysłodawca otrzymuje także wsparcie merytoryczne Anioła Biznesu, którego kompetencje, doświadczenie w prowadzeniu i rozwoju przedsiębiorstwa oraz kontakty biznesowe są nieocenione w budowaniu trwałych perspektyw rozwoju oraz umacniania pozycji przedsiębiorstwa w branży. Ważnym podkreślenia jest fakt, iż  Aniołowie wspierają również wiarygodność nowego przedsięwzięcia firmując go swoją reputacją.

Jak wygląda modelowy proces inwestycyjny i jakie można wyróżnić etapy?

Proces inwestycyjny składa się z kilku kroków. Rozpoczyna się on identyfikacją projektu dzięki przesłaniu przez Projektodawcę opisu projektu w formie specjalnej karty do Biura Sieci. Po wstępnej analizie projektu projektodawca prezentuje projekt inwestorom podczas pitchingu, czyli spotkania z pomysłodawców z Aniołami Biznesu. Po pogłębionej analizie projektu oraz decyzji inwestora następuje podpisanie term-sheetu (listu intencyjnego) pomiędzy projektodawcą a inwestorem. Ostatnim etapem są negocjacje i podpisanie umowy inwestycyjnej będącej pisemną formą zawarcia transakcji. 

Aniołowie w tej biznesowej symbiozie oczekują w zamian pakietu udziałów w firmie oraz szczególnych zysków. Horyzont czasowy inwestycji dokonywanych przez indywidualnych inwestorów to zazwyczaj 3-7 lat. W tym okresie Aniołowie prognozują wypracowanie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji, także w okresie spowolnienia gospodarczego.

Na jakim etapie musi być pomysłodawca startupa, aby mógł się do Państwa zgłosić?

Szanse na zgłoszenie mają wszystkie projekty – począwszy od fazy zasiewu (seed), po firmy już rozwinięte potrzebujące środków na wdrożenie innowacji. Minimum niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia jest opracowana koncepcja przedsięwzięcia. Głównym kryterium wyboru projektów jest unikalny produkt lub usługa, jaką on oferuje, które zaspakajają konkretną potrzebę konsumentów i wypełniają niszę rynkową. Ponadto wysoki potencjał generowania zysków, możliwość osiągnięcia przewagi konkurencyjnej jak i zdeterminowany zespół odpowiedzialny za projekt. 

Czy może Pan określić portret idealnego pomysłodawcy i cechy idealnego projektu?

Pomysłodawca jest odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie pomysłu i to na nim głównie się koncentrujemy, dla nas najważniejszy jest człowiek. Doceniamy jego zaangażowanie w projekt, poświęcenie i determinację w podejmowaniu działań mających na celu to, by pomysł ujrzał światło dzienne. Nasza uwaga koncentruje się również na ocenie wiarygodności, rzetelności, uczciwość oraz kompetencji pomysłodawcy w zakresie swojej branży. Ważnym elementem profilu innowatora jest również umiejętność przygotowania projektu w taki sposób, by umożliwił on osiągnięcie adekwatnych zysków do czasu trwania przedsięwzięcia oraz ryzyka ponoszonego przez Anioła Biznesu.

Projekt, który ma szansę otrzymać zastrzyk kapitału musi być przede wszystkim innowacyjny, realistyczny, rentowny, perspektywiczny, o wysokim potencjale rynkowym i wyjątkowej wartości dodanej. To właśnie takich projektów poszukują inwestorzy. 

Ilu inwestorów gromadzi sieć PSAB-I? 

Aktualnie nasza Sieć gromadzi ponad 100 indywidualnych inwestorów. Są to osoby reprezentujące pochodzące z różnych części Polski, osoby posiadające wyższe wykształcenie i wysokie kwalifikacje zawodowe. Są to osoby zamożne, posiadające wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu – właściciele firm, zawodowi inwestorzy, czy członkowie kadry zarządzającej wyższego szczebla. 

Jakie branże interesują inwestorów?

Aniołowie Biznesu zazwyczaj działają w branżach, na których się znają i, w których wcześniej odnosili sukcesy. Branże cieszące się największym ich zainteresowaniem to przede wszystkim branże innowacyjne i rozwojowe. Wśród najpopularniejszych można wymienić: IT, Internet, inżynierię medyczną, inżynierię farmaceutyczną, nowatorskie technologie, czy ochrona środowiska. Również biotechnologia znajduje się w czołówce sektorów, którymi zainteresowani są inwestorzy.

Zdarzają się również sytuacje, w których Aniołowie Biznesu są skłonni inwestować w samego przedsiębiorcę, jego wizję oraz potencjalną, wysoką stopę zwrotu. Wówczas branża nie ma tu większego znaczenia. Inwestorzy koncentrują się głównie na  inwestycjach mogących zapewnić dużą stopę zwrotu, co jest racjonalnym podejściem, jako że przedsięwzięcia te są obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia.

Ile biznesplanów do tej pory przeanalizowaliście i ile z nich znalazło inwestora  z sieci PSAB-I? 

Do tej pory wpłynęło do nas ponad 400 formularzy. 1/3 z tych projektów została zaakceptowana i poddana dalszej – szczegółowej analizie dokumentów takich jak biznesplan, czy memorandum inwestycyjne. PSAB-I pomaga pomysłodawcom oferując pomoc przy dopracowaniu dokumentacji projektu w tym również biznesplanów.  Trzeba podkreślić, że dobrze opracowany biznesplan to nie ostatni etap pozyskania inwestora. Pomysłodawców czekają jeszcze trudne negocjacje zapisów umowy inwestycyjnej z zainteresowanymi inwestorami.

Czy może Pan zdradzić jakieś spółki, które już działają dzięki wsparciu PSAB-I?

Do tej pory udało nam się zrealizować z sukcesem 10 projektów, wśród których wymienić można choćby Pilab.S.A., Masterform S.A., Makpol Recykling Sp. z o.o. czy Mega Sonic Co LTD Sp. z o.o. W chwili obecnej trwają zaawansowane rozmowy na temat warunków wejść kapitałowych i liczymy, że niebawem będziemy mogli pochwalić się kolejnymi inwestycjami.

Czy zgodzi się Pan, że na polskim rynku mamy nadmiar kapitału dla startupów natomiast deficyt dobrych pomysłów?

Według szacunków w Polsce istnieje około 3-4 tys. potencjalnych Aniołów Biznesu dysponujących łącznym kapitałem inwestycyjnym sięgającym blisko 200 mln złotych. Biorąc pod uwagę pulę wszystkich innowacyjnych pomysłów, należy pamiętać, iż popyt na środki finansowe pochodzące od Aniołów Biznesu znacznie przewyższa ich podaż.

Dziękuję za rozmowę.

– Nk.pl rozdaje pieniądze na dobre pomysły

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
inwestor 1 cze 2012 (12:51)

Mało wiesz fragles. Akurat wspomniane w artykule spółki są dalej po 100% kontrolą założycieli, bo inwestorzy, którzy w nie weszli mają takie podejście. Oczywiście, rynek pełen jest przykładów negatywnych, ale nastawianie się z góry tak jak Ty, niczemu dobremu nie służy.