Streszczenie biznesplanu

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2010-11-17
Streszczenie biznesplanu

Pierwszą częścią biznesplanu jest jego streszczenie. Może ono powstać dopiero wtedy gdy gotowy jest cały biznesplan. Streszczenie musi bowiem zawierać wszystkie najistotniejsze informacje z poszczególnych części biznesplanu. Ten fragment jest wizytówką biznesplanu i musi być szczególnie starannie przygotowany. Bardzo często od niego zależy to czy czytający zainteresuje się przedsięwzięciem opisanym w dalszej części dokumentu.

 

UWAGA!

Żadna instytucja nie podejmie decyzji na podstawie streszczenia, ale od tej części zależy czy dalsze rodziały zostaną w ogóle przeczytane.”Pierwsze wrażenie” jest ważniejsze niż nam się wydaje. Streszczenie nie przekona żadnej instytucji do inwestycji w dany pomysł, ale może skutecznie do tego zniechęcić.


Streszczenie powinno być esencją zawierającą wszystkie najważniejsze elementy biznesplanu. Czytający streszczenie chce mieć wstępną i syntetyczną informację o planowanym przedsięwzięciu. Ta część musi przykuć uwagę i zachęcić adresata biznesplanu do dalszej lektury, dlatego ważna jest zarówno merytoryczna treść jak i szata graficzna, która tą treść będzie uzupełniała. Czytajacego biznesplan może bowiem zniechęcić do dalszej lektury mało interesująca treść jak również niechlujny mało profesjonalny wygląd.


Pamiętajmy, że jedno lub dwustronicowe streszczenie może zadecydować o tym, czy czytający zainteresuje się dalszymi rozdziałami, dlatego powinniśmy umieścić w streszczeniu tylko najważniejsze informacje jak np.: krótki opis przedsięwzięcia, przewidywane koszty i potrzeby finansowe, najważniejsze prognozy finansowe.


W streszczeniu powinny się znaleźć następujące informacje:


- cel opracowania biznes planu
- wysokość i przeznaczenie potrzebnych środków
- krótki opis produktów/usług i rynków zbytu ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla klienta
- doświadczenie i umiejętności kierownictwa w kontekście przydatności do danego przedsięwzięcia
- główne dane finansowe

 

Zobacz przykładowy biznesplan

 

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

 

Komentarze
xoWQDPSDDxKSsUFubH 2011-04-23 15:09:55
JLEBRo mnmmjwbgmest

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my

Henry Ford
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W raporcie Banku Światowego Doing business abroad na 183 krajów Polska zajmuje dopiero 72 miejsce
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.

Bonnier Business Polska