Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Opis produktu

Ta część biznesplanu ma na celu szczegółowe przedstawienie przedmiotu działalności przedsiębiorstwa. Powinniśmy ją rozpocząć od informacji czym tak na prawdę nasza firma się zajmuje lub zajmować będzie (jeżeli rozpoczynamy działalność). Dogłębnej analizie poddany zostaje wytwarzany produkt lub usługa. W tym fragmencie biznesplanu przedstawiamy informacje o sektorze, branży i obszarze naszej działalności.

W tej części musimy odpowiedzieć na pytanie jakie potrzeby i w jaki sposób nasz produkt zaspokaja. Fragment ten musi uwypuklić te cechy produktu, które wyróżniają go na tle konkurencji. Nie wystarczy jednak lakoniczne stwierdzenie, że „produkt jest konkurencyjny na rynku”. Jeżeli w naszej ocenie produkt jest wyjątkowy, powinniśmy takie stanowisko podeprzeć merytorycznymi argumentami. W przypadku kiedy oferujemy wiele różnych produktów ważne jest abyśmy wskazali produkty kluczowe, na których będzie się opierała nasza działalność.

Opisując przedmiot działalności przedstawiamy także technologię wytwarzania produktu i inne elementy decydujące o ostatecznym jego kształcie. Informacje dotyczące technologii są bardzo często pisane technicznym zaawansowanym językiem dlatego unikajmy tego gdzie tylko można. Starajmy się o to by, opisując te procesy używać jak najmniej specjalistycznej terminologii. Treść musi być zrozumiała dla przeciętnego odbiorcy niezaznajomionego z technicznymi szczegółami.

Przydatne dla czytającego a jednocześnie wzbogacające biznesplan będą informacje o planach związanych z rozwojem produktu. Przyszłościowe myślenie wymusza na nas cykl życia produktu. Prawie każdy produkt ma bowiem określony czas istnienia na rynku. Dziś możemy mieć świetny produkt, ale za jakiś czas będzie on wymagał unowocześnienia lub nawet wycofania i wprowadzenia nowego. Na takie sytuacje musimy być przygotowani a ta część biznesplanu powinna to przygotowanie wykazać.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy poruszyć w tej części biznesplanu są posiadane przez firmę licencje, pozwolenia, patenty.

Podsumowując, ten fragment biznesplanu powinien zawierać następujące informacje:

– opis produktu lub usługi
– wady i zalety
– opis technologii
– porównanie produktu na tle konkurencji, przewaga konkurencyjna, wartość dla klienta
– posiadane prawa autorskie i patenty
– plany związane z unowocześnianiem produktu
– przepisy prawne związane z używaniem produktu
– przewidywany okres(cykl) życia produktu

Zobacz przykładowy biznesplan

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Ogórek 17 sty 2013 (09:57)

to jest do dupy -.-