Opis produktu

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2010-11-15
Opis produktu

Ta część biznesplanu ma na celu szczegółowe przedstawienie przedmiotu działalności przedsiębiorstwa. Powinniśmy ją rozpocząć od informacji czym tak na prawdę nasza firma się zajmuje lub zajmować będzie (jeżeli rozpoczynamy działalność). Dogłębnej analizie poddany zostaje wytwarzany produkt lub usługa. W tym fragmencie biznesplanu przedstawiamy informacje o sektorze, branży i obszarze naszej działalności.

 

W tej części musimy odpowiedzieć na pytanie jakie potrzeby i w jaki sposób nasz produkt zaspokaja. Fragment ten musi uwypuklić te cechy produktu, które wyróżniają go na tle konkurencji. Nie wystarczy jednak lakoniczne stwierdzenie, że „produkt jest konkurencyjny na rynku”. Jeżeli w naszej ocenie produkt jest wyjątkowy, powinniśmy takie stanowisko podeprzeć merytorycznymi argumentami. W przypadku kiedy oferujemy wiele różnych produktów ważne jest abyśmy wskazali produkty kluczowe, na których będzie się opierała nasza działalność.

 

Opisując przedmiot działalności przedstawiamy także technologię wytwarzania produktu i inne elementy decydujące o ostatecznym jego kształcie. Informacje dotyczące technologii są bardzo często pisane technicznym zaawansowanym językiem dlatego unikajmy tego gdzie tylko można. Starajmy się o to by, opisując te procesy używać jak najmniej specjalistycznej terminologii. Treść musi być zrozumiała dla przeciętnego odbiorcy niezaznajomionego z technicznymi szczegółami.

 

Przydatne dla czytającego a jednocześnie wzbogacające biznesplan będą informacje o planach związanych z rozwojem produktu. Przyszłościowe myślenie wymusza na nas cykl życia produktu. Prawie każdy produkt ma bowiem określony czas istnienia na rynku. Dziś możemy mieć świetny produkt, ale za jakiś czas będzie on wymagał unowocześnienia lub nawet wycofania i wprowadzenia nowego. Na takie sytuacje musimy być przygotowani a ta część biznesplanu powinna to przygotowanie wykazać.

 

Kolejną kwestią, którą powinniśmy poruszyć w tej części biznesplanu są posiadane przez firmę licencje, pozwolenia, patenty.

 

Podsumowując, ten fragment biznesplanu powinien zawierać następujące informacje:

- opis produktu lub usługi
- wady i zalety
- opis technologii
- porównanie produktu na tle konkurencji, przewaga konkurencyjna, wartość dla klienta
- posiadane prawa autorskie i patenty
- plany związane z unowocześnianiem produktu
- przepisy prawne związane z używaniem produktu
- przewidywany okres(cykl) życia produktu

 

Zobacz przykładowy biznesplan

 

MamBiznes.pl

 

Komentarze
Ogórek 2013-01-17 09:57:06
to jest do dupy -.-

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Za 3 lata na rynku będą 2 rodzaje firm - te, które działają w Internecie oraz te, które wypadły z rynku

Steve Ballmer, szef Microsoftu
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Według raportu grupy badawczej how2know.pl, 5 proc. studentów ma już własny biznes, tylko 13 proc. młodych ludzi planuje założenie firmy, a 55 proc. zastanawia się, czy warto być w Polsce przedsiębiorcą
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Zebrali już 700 tys. zł na Kickstarterze. Jak się to robi?
Jak przygotować dobrą kampanię crowdfundingową.
Jego pomysł na biznes w internecie zrodził się u fryzjera
Przygodę ze startupem rozpoczął w 2015 roku.

Bonnier Business Polska