Zarządzanie i pracownicy

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2010-11-14
Zarządzanie i pracownicy

Swoje oddzielne miejsce w biznesplanie ma sfera zarządzania firmą i personelu. Kadra zarządzająca i pracownicy to bardzo istotny element, który będzie decydował o powodzeniu naszego projektu. Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że to nie pomysł a ludzie są najważniejsza częścią przedsięwzięcia. To od nich zależy jak założone cele zostaną zrealizowane. Najlepszy pomysł bez odpowiednich ludzi jest niewiele wart.

 

Waga pracownika w każdej firmie rośnie wraz z postępującymi zmianami na rynku pracy. Coraz częściej i coraz głośniej pracodawcy mówią o braku odpowiednich pracowników. Specjaliści różnych dziedzin są poszukiwani i zachęcani rosnącymi w szybkim tempie wynagrodzeniami. Dobry pracownik to skarb każdej firmy dlatego ta część biznesplanu jest tak bardzo istotna.

 

Odbiorca biznesplanu chce poznać kompetencje zespołu zarządzającego oraz pracowników, którzy będą realizować przedstawiony w biznesplanie projekt. Musimy więc przedstawić w tej części wszelkie informacje o posiadanych zasobach ludzkich tak aby, czytający biznesplan miał pełen obraz potencjału osobowego firmy. Konieczne jest przedstawienie wszelkich kwalifikacji, doświadczeń i sukcesów członków zarządu. Informacje te są potrzebne ponieważ do projektu powinniśmy przekonywać nie tylko poprzez świetny plan, ale i ludzi zdolnych go zrealizować. Najlepszy nawet plan to za mało by przekonać do przedsięwzięcia. To ludzie są wartością każdego projektu.

 

Ta część biznesplanu to także opis organizacji firmy. Firma musi być jak dobrze funkcjonujący mechanizm, w którym wszystkie tryby się zazębiają. Do tego potrzebna jest sprawna organizacja, którą w tej części charakteryzujemy. Przedstawiamy informacje dotyczące struktury organizacyjnej, systemu przepływu informacji i podziału obowiązków poszczególnych członków kadry kierowniczej. Przejrzysta struktura organizacyjna z dokładnie opisanymi obowiązkami pomoże uniknąć przerostów zatrudnienia i ułatwi zarządzanie firmą. Opisujemy także system wynagrodzeń, motywacji, rekrutacji pracowników, a także przedstawiamy potrzeby kadrowe. Powinniśmy także poinformować o sposobach monitoringu i kontroli podejmowanych decyzji.

 

Warto poświęcić trochę więcej czasu opisowi systemu motywacji pracowników. To właśnie ten system powinien być jednym z motorów sukcesu naszej firmy. Przedstawmy działania, które będą służyły zwiększeniu zaangażowania personelu. Istnieją różne sposoby podnoszenia aktywność pracowników jak np: systemy prowizyjne, wyznaczanie celów i nagradzanie ich realizacji, przyznawanie pracownikom akcji firmy. System motywacji wybrany przez nas opiszmy i uzasadnijmy ten wybór.

 

UWAGA!

Najlepszy system motywacji to taki, który odzwierciedla zaangażowanie pracownika w poprawie kondycji przedsiębiorstwa.

 

Podsumowując, w tej części przedstawiamy następujące informacje:

 

- liczba pracowników oraz zmiany liczebności personelu w ostatnich latach (3 lata wstecz)

- wiek, doświadczenie, historia kariery i osiągnięcia zawodowe kadry kierowniczej

- kwalifikacje kadry kierowniczej, szczególnie te przydatne przy realizacji danego przedsięwzięcia

- kwalifikacje pracowników wraz ze skończonymi studiami, kursami i szkoleniami

- struktura wykształcenia pracowników

- struktura organizacyjna i system komunikacji w przedsiębiorstwie

- podział obowiązków pomiędzy poszczególnych członków zarządu

- polityka płacowa, zatrudnienia i szkoleń

- system kontroli i monitoringu podejmowanych działań

- usługi doradcze z jakich korzysta firma

- istotni pracownicy spoza zarządu

 

Zobacz przykładowy biznesplan

 

MamBiznes.pl

Grzegorz Niewiadomy

 

Komentarze
nana 2010-10-01 16:07:53
Firma wtedy ma dobre efekty, jak jej pracownik jest zadowolony. Pracownika trzeba zatem motywować za pomocą różnych rzeczy. Mi się najbardziej podoba pomysł z wysyłaniem pracowników na wakacje. Pracodawca zleca firmie zajmującej się organizacja podróży np. Mega Travel zorganizowanie takiej, a takiej wycieczki, a pracownik korzysta.
FRFHlSffwmfektn 2011-04-23 15:07:24
i7lDBY ytndopxczvqi
LPtjXlPeAheIydT 2011-04-24 18:08:37
n3OXCs , [url=http://dfgjlzrndstd.com/]dfgjlzrndstd[/url], [link=http://rfkdtzyqdbfu.com/]rfkdtzyqdbfu[/link], http://qcpirgeudvmh.com/
Mariusz 2011-10-23 13:19:04
Mam pytanie związane z oprogramowaniem dla HR. Słyszałam o czymś takim jak xPrimer HRM, mHR BPSC, DMZ Chemak czy PlanQ. Podobno te narzędzia współpracują z innymi programami kadrowo-płacowymi. Czy ktoś może mi coś więcej powiedzieć na temat takich rozwiązań? A może znacie coś innego?
nikolas 2014-10-21 12:37:42
Też słyszałem o tych programach, ale sam w firmie mam od jakiegoś czasu oprogramowanie z Offigo.pl jest tego dużo więcej, większy zakres i więcej możliwości do zdalnego zarządzania firmą, koszty dużo niższe, licencje nie są takie drogie.

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje

Benjamin Franklin
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Według raportu Banku światowego, Polska spadła z 68. na 74. miejsce w rankingu krajów przyjaznych dla biznesu. Wyprzedziły nas państwa na pozór dużo mniej zaawansowane cywilizacyjnie: Salwador, Grenada, Kazachstan, Kenia czy Kiribati
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska