Zakładam firmę i chcę płacić KRUS zamiast ZUS. Jak to zrobić?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2014-09-05

Jak płacić niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o założeniu firmy. Czy i pod jakimi warunkami osoba zakładająca własną firmę może ubezpieczyć się w KRUS i tym samym odprowadzać dużo niższe składki?

 

Wysokość składek ZUS to jeden z głównych problemów osób rozpoczynających przygodę z biznesem. Przez pierwsze dwa lata młody przedsiębiorca opłaca niższe składki, ale po tym okresie kwota staje się istotnym składnikiem budżetu firmy. Wystarczy tylko wspomnieć, że obecnie co miesiąc do ZUS trzeba wykonać przelewy na kwotę 1042 zł(razem z ub. chorobowym).

 

Źródło: pit.pl

 

Dla porównania właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchnii do 50 ha płaci kwartalnie do KRUS 378 zł a więc miesięcznie 126 zł(razem z ub. chorobowym).

 

Źródło: krus.gov.pl

 

Wiele osób słysząc o preferencyjnych składkach dla rolników rozważa zakup lub dzierżawę pola, aby zyskać prawo do ubezpieczenia w KRUS. Nie jest to jednak takie proste. Samo posiadanie lub dzierżawienie pola nie jest tu wystarczającym czynnikiem. Aby prowadzić działalność gospodarczą i jednocześnie podlegać ubezpieczeniu społecznemu dla rolników należy: 

 

- być rolnikiem, osobą pełnoletnią wykonującą działalność rolniczą na własny rachunek na terenie Polski a także osobą, która posiadane grunty przeznaczyła do zalesienia

 

- podlegać ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;

 

- przedsiębiorca nie może być podlegać innemu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu oraz nie może posiadać prawa do emerytury i renty z tytułu innych umów o pracę, zlecenia  , agencyjnej oraz z tytułu prowadzonej firmy. 

 

- podatek dochodowy z działalności gospodarczej nie może przekroczyć kwoty granicznej ustalanej corocznie na bazie wskaźnika cen . W tym roku kwota ta wynosi 3166 zł. Po przekroczeniu tej kwoty ubezpieczony w KRUS zobowiązany jest do opłacania składek w ZUS. Przeczytaj także:

 

- Płacisz 1042 zł składki a ZUS wynajmuje limuzyny

- "Najbardziej krytykują ZUS osoby, które nigdy tam nie były"

- Zapłacisz ZUS, gdy będzie zysk. Pomysły PiS dla młodych firm

- Firma na pół roku bez składek ZUS

 

Grzegorz Marynowiczna

na podst. Zespół Kancelarii Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska

www.adwokaci-twz.pl  

 

Komentarze
Hmmm 2014-09-05 12:48:55
Artykuł zbyt wiele nie wyjaśnia, to powinien być poradnik krok po kroku, a nie zebrane suche informacje z internetu..
PRECZ z ZUS! 2014-09-05 13:09:07
gdyby bł inny naród, to pewnie było by inaczej, a jak przedsiębiorcy mają gdzieś ZUS, to ZUS ma gdzieś przedsiębiorców, a składki i tak wzrosną od nowego roku!
audiobook24_eu 2014-09-05 13:49:52
Idea artykułu świetna i chwytliwa ale merytorycznie jest zbyt bezwartościowy. A jak np. założę hodowlę mrówek w słoiku albo psów rasowych to co ? Dalej najlepiej wyemigrować z kraju lub przerejestrować np. do UK.
Polak 2014-09-05 16:01:18
Ja sobie wykupię metr ziemi pod balkonem i zasadzę rzodkiewki, też chcę KRUS. Poza tym w ogóle co to ma być, rolnicy dostają 10 razy mneijsze emerytury później, albo ich koszty leczenia są 10 razy niższe? Dlaczego oni mają taniej? To jest sprawiedliwe?
Realny 2014-09-05 18:22:31
PSL ;) Naród jest taki, że akceptuje cwaniactwo i wyłudzanie nieadekwatnych korzyści od państwa. I tak mamy nie pracujących związkowców, rencistów zdolnych do pracy , plantatorów z krusem, oraz policjantów od mandatów, strażaków - urzędników, grubych wojskowych, agentów od ciupciania i innych co po 15 latach luzów idą na emeryture :D
Vito 2014-09-05 19:57:38
Najgorszy artykuł jaki czytałem. Co innego w tytule a co innego treść. Nie dbacie o czytelników. :-/
dala 2014-09-07 13:51:43
@ Polak. Słuchaj, zamiast zazdrościć że ktoś ma mniej, zmień coś byś Ty nie płacił za dużo. Jak zrozumiesz tę zasadę, może zacznie Ci być lepiej, znikną frustracje i będziesz pogodniejszy. Działaj na wszelkie legalne sposoby aby zmienić swoją sytuacje, a nie sytuacje ludzi którym zazdrościsz. Pisz do swojego premiera, strajkuj, wyłącz tevaen, włącz myślenie. Dla Twojej wiadomości- nie jestem rolnikiem. Pozdrawiam
mader 2014-09-09 08:01:47
Hehe... ale przecież tutaj jest masa ograniczeń, a można prowadzić działalność przez UK, schemat Pawła Kurnika, dwa razy niższy ZUS, zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy. A skoro tak, i jest to legalne, to czemu nie korzystać?
APKsTJ 2014-09-10 22:18:36
naganiacze na przeniesienie działalności do Anglii: czy zobowiążecie się, że jak ZUS dogada się z Anglią i mi udowodni, że to było nielegalne ominięcie składek to zwrócicie mi kasę, bym za ubiegłe lata zapłacił po kilkanaście tysięcy składek plus odsetki dla ZUS??? tylko dureń będzie tak ryzykował: Anglia dokładnie wie kto ile czasu tam spędzał, jak często przekraczał granice. myślicie, że zgodzą się płacić emerytury Polakom, którzy nigdy w Anglii nie pracowali? szukajcie głupich gdzie indziej, żałośni naganiacze...
rolnik 2014-09-12 20:25:19
W artykule jest właściwie wszystko. 1. Kupujesz ziemię. Przy 5,6 klasie musisz mieć minimum 3,5 ha. Tyle potrzeba na ha przeliczeniowy. 2. Przez 3 lata utrzymujesz się z rolnictwa 3. Jeśli nie umarłeś z głodu, możesz założyć pozarolniczą działalność gospodarczą. Płacisz podwójny krus a zarobić możesz max 1300 zł miesięcznie. 4.zaciskając zęby doczekujesz do 3 lat prowadzenia gospodarstwa i wtedy rząd likwiduje krus, łączy go z zus albo zmienia zasady. Dochodzisz do wniosku, że mimo niskiego ubezpieczenia bycie rolnikiem się nie opłaca.
mader  2014-09-15 08:12:56
APKsTJ - przykro mi, ale jesteś idiotą. Poczytaj przepisy na jakich opiera się schemat i wtedy podawaj bzdurne komentarze. To nie ma nic wspólnego z metodami polegającymi na lewym zatrudnieniu. Tutaj wszystko jest zgodne z prawem.
on 2014-09-25 09:06:48
To nie KRUS jest za niski.. tylko ZUS za wysoki... ludzie przebudźcie się w UK płaci się 3x mniej 80funtów, a dostaje kosmiczną emeryturę.
kowallllll 2014-10-02 17:47:51
w polsce zus na przyszłą emeryturę wynosi ok 430 zł (też 80 Funtów a reszta to na darmozjadów czyli renty inwalidzkie, chorobowe ,zdrowotne ,nierobów bezrobotnych itp więc to nie ma nic wspólnego z emeryturą
Paula 2014-10-03 06:56:25
Tu jest dobry poradnik krok po kroku - http://perium.pl/sklep/zobacz/pid/1721f/E-booki/Jak_zaoszcz%C4%99dzi%C4%87_11,000_z%C5%82_przechodz%C4%85c_z_ZUS_do_KRUS.
Marek 2014-10-08 14:31:05
Przeczytałem wszystkie komentarze zamieszczone pod artykułem i pomyślałem sobie, że w tym kraju długo jeszcze będzie panował burdel. Na 15 komentarzy może 3 pochodzą od osób normalnych, reszta nie rozumie co czyta i potrafi mieć tylko pretensje do otaczającej jej rzeczywistości. Podobnie jest z młodymi pracownikami, którzy biadolą na swojego pracodawce, że ten płaci im tylko minimalne, ale nie wiedzą, że pracodawcę taki młody pracownik kosztuje ok 2tyś zł a on dostaje tylko 1260zł na rękę. Jedynym głównym winowajcą całej sytuacji jest nasz mierny rząd, który niezwłocznie trzeba przegonić!!! Ceny produktów w sklepach powinny być podawane w kwocie netto, żeby każdy mógł sobie policzyć ile będzie go to kosztowało, może wtedy ludzie zobaczą jakie mają nałożone podatki i ile oddają do skarbu państwa, gdzie wszystko się marnuje :/
normalna 2014-10-15 20:25:58
PANIE MARKU ..... A JAK RZĄD PRZEGONIĆ?Czy ma pan jakąś skuteczną metodę ,chętnie się do pana przyłączę
Anua 2014-11-01 23:15:45
Jeżeli faceci też mają uczucia? http://www.almoc.pl/img.php?id=2432
"rolnik" 2014-11-08 15:02:16
Z większości komentarzy widać typowo polskie podejście do życia Ja nie chcę mieć tak dobrze jak ma sąsiad, ja chcę żeby ON miał tak samo źle jak ja !!!!!!!!. Ot taka nasza narodowa "zaleta"
Go$ka 2014-11-11 20:46:26
do pana Marka i wszystkich mu podobnych// Już nie powiem od ilu lat prowadze gospodarstwo/wielu/ i kiedy myśle że teraz będzie lepiej to RZĄD POLSKI ustawia nowe reguły podnosząc poprzeczke dla wielu rolników za wysoko, brne bo mam jeszcze dzieci do wyuczenia ale od kiedy sięgneliśmy po dotacje to rolnik de fakto nie ma nic chyba że zasuwa jak wół i zaciąga kredyt za kredytem aby kupić maszyny czy inne by Vat odzyskać, na nas zarabiają urzędnicy,pośrednicy i nasi dostawcy .Od lat dla rolników nic nie zrobiono co by im pomogło spokojnie poprawić stope życiową, zasuwamy coraz więcej, młodzi rolnicy chorują na serce w młodym wieku,umierają w młodym wieku,zostają inwalidami w młodym wieku...Wszystko przez Rząd który nakręca nas byśmy pracowali więcej i więcej a będzie nam lepiej, BZDURA, niech ktoś z urzędników spróbuje pracy na polu,wywiązania sie z kontraktu przy dzisiejszych anomaliach pogodowych.Wszyscy żądają 14dni na wpłaty a rolnikowi przelewy wpłaca sie nawet z 2ms opóźnieniem ale co to kogo.....
Rodak 2014-11-13 00:59:16
A dlaczego mam cokolwiek placic za przywilej prowadzenia firmy w Polsce ??? Mieszkam w Kanadzie, na koniec roku jak mam zysk to place od tego podatek i skladke na emeryture ktora tez zalezy od tego ile zarobilem a dokladnie 4,95% moich zarobkow (maksymalnie $2425.50) PROSTE
karecki 2014-11-14 08:05:15
Moja firma działa w UK, schemat Pawła Kurnika, legalna optymalizacja, ZUS dwa razy niższy, zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy. Przy KRUS macie jednak duże ograniczenie co do wysokości dochodu. Nie każdemu taki interes będzie się opłacał.
badu 2014-11-17 08:04:16
Przedmówco - KRUS jest dla nielicznych. Przy metodzie Kurnika masz spółkę w UK, a pracujesz w przedstawicielstwie w kraju, tak? Faktycznie wychodzi te 15 tysięcy mniej?
ROLNICZKA 2015-01-21 21:27:33
NIKT NIKOMU NIE BRONI ZAKASAĆ RĘKAWY I DO PRACY PO 24 GODZ. DZIENNIE W UPAŁ CZY DESZCZ, NIE MA WOLNEGO NA ŻĄDANIE, NIE MA URLOPU POD GRUSZĄ. NIKT NIE PYTA CZY URODZAJ CZY NIE SKŁADKI KRUS TRZEBA ZAPŁACIĆ DLA JEDNYCH TO NISKIE KWOTY DLA INNYCH WCALE NIE. TAKIE ROZWIĄZANIE JEST FURTKĄ DLA TYCH KTÓRZY CHCĄ COŚ WIĘCEJ UZYSKAĆ, I NIE BOJĄ SIĘ PRACY. NAJCZĘŚCIEJ PŁACZĄ CI KTÓRYM SIĘ NIE CHCE PRACOWAĆ. JEŚLI CHODZI O SKŁADKĘ JAKĄ PŁACĄ OSOBY, KTÓRE PROWADZĄ JESZCZE DZIAŁALNOŚĆ POZA ROLNICZĄ PRZY JEDNOCZESNYM PROWADZENIU GOSPODARSTWA PROSZĘ ABY AUTORZY WW. ARTYKUŁU DOPRECYZOWALI GDYŻ SKŁADKA JEST WYŻSZA.
allan 2015-04-23 08:54:00
Tu jest trochę o zusie i krusie równoczesnie http://poradnik.wfirma.pl/-zus-i-krus-w-firmie a tutaj o krusie i działalności http://poradnik.wfirma.pl/-ubezpieczenie-osob-wykonujacych-dzialalnosc-gospodarcza/2 może się przyda