Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 prognoz dla startupów na rok 2015

W branży startupowej przewidywany jest deszcz nowych rozwiązań. Jakie zjawiska zdominują warunki rozwoju polskich innowacji? Czy przewidywane tendencje korzystnie wpłyną na biomet w dziedzinie nowych rozwiązań?  W rolę synoptyków wcielają się startupowcy z TOP 10 wyłonionej przez Business Link.

Zniknie gotówka

Fizyczny pieniądz wychodzi z użycia, ponieważ jest za drogi. Płatności bezgotówkowe są szybsze, łatwiejsze, wygodniejsze i natychmiastowe. Firma InPay jest pierwszym w Polsce twórcą terminala do płatności Bitcoin dla placówek handlowych. Świat rozumiejąc potrzebę rozwoju tej technologii dostosowuje tę walutę do realiów swoich krajów. Takie działa podjęła m.in. Australia, Estonia, Wielka Brytania, Holandia, Nowa Zelandia, Dania, Francja czy Kalifornia, która nadała Bitcoinowi status pieniądza.

„W tej branży praktycznie w każdej chwili mogą pojawić się zmiany na wielu poziomach, ale dla nas najważniejsze są regulacje. Dla przykładu podam, że w Rosji, która panicznie szuka rozwiązań dla problemów własnej waluty zablokowano dostęp do stron, które poruszają temat kryptowalut ‒ mówi Lech Wilczyński, InPay

Mechanizm snu przestanie być tajemnicą

Coraz częstsze używanie urządzeń monitorujących sygnały biologiczne otwiera drogę do badań klinicznych nad mechanizmem snu. NeuroON to pierwsze na świecie narzędzie pozwalające na przystosowanie się do polifazowego trybu snu. Poznanie najefektywniejszego cyklu snu umożliwi badanie nad jego jakością, a to pierwszy krok do zmierzenia się z różnymi problemami zdrowotnymi na świecie.

„Jeśli nawet tylko część z użytkowników będzie chciała dzielić się anonimowymi danymi, które zbierają urządzenia, to nadal pozwoli nam to o wiele lepiej zrozumieć sen jak i inne problemy zdrowotne na świecie. Po tegorocznej konferencji CES w Las Vegas można zobaczyć, że rynek wearables jest zalewany produktami bardzo złej jakości z kompletnym brakiem myśli designerskiej. W celu wybicia się z niskiego poziomu, startupy z branży wearables coraz bardziej będą akcentowały zgodność swoich technologii z wiedzą i badaniami medycznymi” ‒ mówi Maciej Gdula, Intelclinic

Rachunki za ogrzanie domu zmaleją do 0 zł

Przeciętne koszty ogrzania domu stanowią od 70% do 80% rocznych kosztów eksploatacji domu. Większość stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu zależy od zastosowanego rozwiązania grzewczego. Saule Technologies pracuje nad ogniwami słonecznymi w postaci folii. Zastosowanie technologii na bazie perowskitów pozwoli na zintegrowanie ich z istniejącymi na rynku produktami. 

„Nasze ogniwa będzie można zespolić z szybami. Okna zmienią się w panele fotowoltaiczne, nie tracąc przy tym na przezroczystości. Ogniwami perowskitowymi będzie można również pokrywać dachówki, przez co cały dach stanie się panelem fotowoltaicznym. Perowskity będzie można nanosić na całe elewacje nowoczesnych budynków lub hal produkcyjnych, dzięki czemu nie tylko dach i okna, ale i ściany produkować będą prąd. Brzmi futurystycznie? Nad takimi zastosowaniami pracujemy obecnie w Saule Technologies. Przyszłość budownictwa to energooszczędność” ‒ mówi Piotr Krych, Saules Technologies

Cukrzycy przejmą kontrolę nad chorobą

Branża telemedycyny będzie prężnie rozwijać się w ciągu najbliższych lat. Głównym nurtem stanie się integrowanie systemów telemedycznych z urządzeniami, które będziemy mogli nosić na sobie. Takie rozwiązanie pozwoli na nieustanne monitorowanie parametrów życiowych. Firma Sidly jako pierwsza firma na polskim rynku skonstruowała urządzenie zastępujące funkcję dużych urządzeń. 

„Branże diagnostyki medycznej oraz teleopieki coraz bardziej się korelują. Świat w najbliższym czasie zostanie opanowany przez urządzenia telemedyczne  zapewniające ciągłe pomiary parametrów życiowych, ale również bezinwazyjne pomiary poziomu cukru lub stałe pomiary ciśnienia tętniczego. Kolejną rewolucją jest implementacja biosensorów w urządzeniach telemedycznych” ‒ mówi Edyta Kocyk, Sidly

Marki zaspokoją potrzeby indywidualnych klientów

Monitoring przestaje być dodatkiem, a zaczyna być obowiązkiem każdej firmy. Dane, które z niego pochodzą są cennym źródłem informacji o kliencie, a przeanalizowane stają się fundamentem dla dalszych działań. Brand 24 to narzędzie umożliwiające dogłębną analizę danych z poziomu platformy, poprzez dostęp do badania interaktywności każdego posta. Takie rozwiązanie wiele mówi o tym, jak odbierane są komunikaty czy kampanie reklamowe.

„Rewolucja w branży monitoringu internetu nastąpi w momencie, w którym usługi tego typu przebiją się globalnie do długiego ogona klientów, jak np. właściciele restauracji. Wszyscy klienci, którzy korzystają z tak popularnych usług jak Adwords – mają potencjał aby śledzić dyskusje na temat swojej marki w sieci. Spodziewam się przypływu klientów z branż do tej pory traktowanych po macoszemu” ‒ mówi Michał Sadowski, Brand 24.

Bycie dietetykiem przestanie być opłacalne

Zbilansowana dieta oznacza jedzenie pięciu posiłków dziennie. Istotne jest, aby były one dostosowane do przemiany materii i indywidualnych wskazań. Cooklet to rozwiązanie realizujące wizję odżywiania jutra. Ekosystem aplikacji kulinarnych umożliwia kontrolę nad tym co, ile i kiedy spożywamy. Jednak obecnie nie tylko smartfon ułatwia nabieranie odpowiednich nawyków żywieniowych.

„Pojawiają się pierwsze urządzenia jak patelnie z miernikiem temperatury i bluetooth oraz inteligentne lodówki, dlatego internet of things w kuchni ma największy wpływ na rewolucję w naszych kuchniach, ale też w branży Food Tech” ‒ mówi Grzegorz Trubiłowicz, Cooklet.

Zakupy ze zniżką ze smartfona

Ponad 11 milionów Polaków korzysta z Internetu za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Natomiast zakupy za ich pomocą zrobiło aż 5 milionów użytkowników. Korzystanie z urządzeń mobilnych coraz częściej generuje oszczędności dzięki aplikacjom oferującym kupony zniżkowe. Przykładem jest startup Qpony, aplikację z rabatami pobrano ponad 200 tys. razy.„Wspólny system płatności mobilnych BLIK wprowadzany przez kilka głównych banków w Polsce zrewolucjonizuje polski rynek m-commerce. Smartfon coraz częściej jest urządzeniem z poziomu którego konsumujemy internet: robimy zakupy, przeglądamy oferty sklepów, chociażby przy użyciu aplikacji kuponowej z funkcją geolokalizacji. Coraz częściej występować będzie również interakcja między smartfonem a beaconami. Rok upłynie pod znakiem mobile. Spowoduje to wzrost znaczenia reklamy i marketingu mobilnego, który staje się doskonalszy i efektywniejszy” ‒ mówi Marcin Lenkiewicz, Qpony

Wydrukujesz w 3D

Rynek druku 3D szybko dojrzewa. Przybywa firm z sektora produkcji które wdrażają druk 3D swoich procesów. Z drugiej strony dojrzewa sektor druku 3D dla klientów indywidualnych. Startup Materialination przyczynia się do popularyzacji technologii druku 3D w Polsce.

„Branża druku 3D jest rewolucją samą w sobie. Najwięcej dzieje się w działach R&D, gdzie inżynierowie pracują nad nowymi technologiami. Rozwój technologii i jej implementacja do kolejnych sektorów na rynku cały czas kształtują jeszcze niedojrzała branżę druku 3D. Pracujemy na żywym organizmie” ‒ mówi Michał Frączek, Materialination. 

Video zamieni się w pieniądze

Wzrost popularności youtuberów odbił się szerokim echem na branży wideo content marketingu. Marki coraz pewniej inwestują w te formę w komunikowaniu i dostosowują przekaz do odbiorcy. Vintom to darmowe narzędzie dla autorów i właścicieli wideo. Nakładka na filmy pozwala zamienić biernego odbiorcę w zaangażowanego klienta. 

„Cyfrowe media i technologie zmieniają się jak w kalejdoskopie i rosną w siłę. Content marketing, aby dopasować się do obowiązujących trendów skupi swoją uwagę na projektach mobilnych i internetowych. Wyzwaniem jest szczególnie sfera mobile, która uszczupla treść na rzecz większych obrazów w celu zaangażowania użytkowników i podniesienia efektywności kampanii” ‒ mówi Szymon Pawlica, vintom 

Sprzątanie będzie możliwe przez Internet

Nowe technologie rewolucjonizują także branżę cleaning service. Wyszukiwanie usług sprzątania przez Internet pozwala na zwiększenie ich jakości. Poprzez przeniesienie usługi do Internetu HOJO.PL to rozwiązanie pozwalające w zupełnie nowy sposób podejść do czynności sprzątania poprzez platformę łącząca firmy sprzątające z klientami. 

„Branża Cleaning Service potrzebuje rozwiązań systemowych opartych o nowe technologie. E-commerce ma szansę zaistnieć w branży i po prostu ją zrewolucjonizować. Dostępność usług sprzątania on-line oraz krótki proces ich zamawiania przy jednoczesnym utrzymaniu jakości świadczonych usług to obszary, które na pewno wpłyną na coraz szybszy rozwój branży i wzrost udziału sprzedaży on-line w tym segmencie rynku” ‒ mówi Tomasz Wójkowski, HOJO.PL.

Polskie startupy perspektywy dalszego rozwoju mogą spodziewać się wraz z nadejściem nowego trendu, jakim equity crowdfunding, który polega na publicznej sprzedaży akcji. W całej Unii Europejskiej transakcji można dokonać do kwoty 100 tys. euro rocznie.  Wraz z rokiem 2015 nadciągną dodatkowe fundusze z perspektywy unijnej 2014-2020, czy programu Horyzont 2020, finansujący badania naukowe. Stworzą one szanse dla firm rozwijających się szczególnie w branżach związanych z nowymi technologiami. Nowe możliwości dadzą także krajowi gracze. Business Link otworzy kolejną siedzibę na Stadionie Narodowym, dzięki czemu jeszcze więcej startupów będzie mogło skorzystać z programu wsparcia.

Źródło” AIP Business Link

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Guffy 22 sty 2015 (14:40)

Niezłę