Czy firmy zapłacą ZUS, dopiero gdy jest dochód?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2016-02-25

Od stycznia 2017 roku małe firmy płacące podatek CIT zapłacą niższą 15 proc. stawkę. Wszystko za sprawą projektu ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców. Obniżenie CIT-u dla mniejszych firm było jedną z flagowych obietnic wyborczych zarówno prezydenta Andrzeja Dudy jak i Beaty Szydło. Czy pozostałe zapowiedzi jak „firma na próbę” czy płacenie ZUS-u, dopiero gdy pojawia się dochód również doczekają się projektu? Warto przypomnieć, że takie deklaracje składano już w 2014 roku.

 


 

Małe przedsiębiorstwa odprowadzają obecnie do budżetu podatek w kwocie 19 % uzyskiwanych dochodów brutto. Jeśli przesłany do konsultacji społecznych projekt zostanie przyjęty przez sejmowa większość to od przyszłego roku zmniejszą się podatkowe obciążenia mniejszych „citowców”. Z preferencyjnej stawki skorzystać będą mogły przedsiębiorstwa, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.2 mln euro. Także przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność będą mogli skorzystać z korzystnej stawki podatkowej.

 

ZUS dopiero, gdy dochód?

 

Stawka 15 proc. to nie jedyna istotna obietnica wyborcza nowej władzy. We wspomnianym już dokumencie programowym z 2014 roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało także pomysł "firmy na próbę". Inspiracją były w tym przypadku rozwiązania obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Osoba rozpoczynająca przygodę z biznesem według propozycji miała mieć możliwość wyboru czy rejestracja jej firmy nastąpi po 6 czy 12 miesiącach od podjęcia pierwszych kroków w biznesie. Po upływie tego czasu młody biznesmen mógł podjąć ostateczną decyzję czy kontynuuje działalność czy ona wygasa. 

 

Fragment dokumentu programowego z 2014 roku (str. 80)

źródło: pis.org.pl/dokumenty

 

Z pomysłem firmy na próbę łączy się bezpośrednio propozycja, aby młoda firma odprowadzała w tym okresie składki do ZUS dopiero, gdy w jej księgach pojawi się dochód(obecnie składki płacone są niezależnie od dochodów). Przedsiębiorca, którego działalność nie będzie przynosić dochodów miał zostać zwolniony w „okresie próbnym” ze zobowiązań wobec ZUS. Podobnie miało być w przypadku podatków. Okres „ochronny” młodego przedsiębiorcy zapowiadano na 18 do 24 miesięcy. Na realizację tych obietnic czekają zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy. Warto o nich przypominać nowej władzy.

 

Tabela. Jak rosły składki na ZUS w ostatnich latach

źródło: opracowanie własne

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze
bogumin 2016-02-26 10:17:33
Ważne pytanie: ilu drobnych przedsiębiorców zaliczanych do mikro i małych płaci CIT - podatek dochodowy od osób prawnych? Poza tym to nie podatek dochodowy stanowi największe obciążenie dla przedsiębiorców, w tym tych zatrudniających pracowników, ale składki ZUS - tym należało zająć się w pierwszej kolejności.
Pablo 2016-02-26 15:05:15
Może jestem naiwny ale sądzę,że większość, jeśli firma nie ma dochodu to nie ma firmy, z tą różnica, że płacą PIT nie cit. Może nie są to wielkie kwoty ale jak na 1 osobową działalność 450 za styczeń poszło a zus to inna sprawa - to trzeba skasować jest to zwyczajnie nieuczciwy system.
N 2016-02-26 21:31:43
Chciałem tylko zaznaczyć iż "małe firmy płacące podatek CIT zapłacą niższą 15 proc stawkę" to chodzi tylko o spółki z O.O. które stanową nieco ponad 10% wszystkich działalności gospodarczych w Polsce. Pozostałe 90% stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, które w tym projekcie zostały pominięte.
takie tam 2016-02-26 22:46:16
czyli nic się nie zmieni;-) można to ująć tak w ustawie zapis się zmieni, dla Państwa to żadna strata finansowa dla zwykłego kowalskiego prowadzącego jed. dz. głos. żadne ulepszenie.Nikt nie stawił nikt nie zyskał, słowo dotrzymane.
rych 2016-02-27 09:19:33
zapomnijcie , że cokolwiek się zmieni . Przecież ktoś musi płacić na kasty uprzywilejowane , na hordy urzędników i sukienkowych
ron 2016-02-29 16:00:26
Jak PIS rozwiąże problem astronomicznych składek ZUS dla samozatrudnionych to będę na nich głosował jak na razie czekam już 18 lat na zmiany od czasów nieszczęsnych reform Buzka.
E4TRF 2016-02-29 20:41:21
A miał być procentowy ZUS od wysokości dochodu ... jak zwykle robi się po naszemu :(
zyga 2016-03-15 03:58:58
predzej kaza umarlakom placic jeszcze ZUS

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Za 3 lata na rynku będą 2 rodzaje firm - te, które działają w Internecie oraz te, które wypadły z rynku

Steve Ballmer, szef Microsoftu
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Z raportów opracowanych na zlecenie PARP wynika, że 72,4 proc. MSP mających strategię uważa, że przyczyną ich sukcesów jest w znacznym stopniu właśnie strategia rozwoju
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska