Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co wydarzyło się na European Startup Days?

2 tysiące uczestników, 100 start-upów wybranych w konkursie Start-up Challange, 40 prelegentów, dwa dni wymiany inspiracji, wiedzy i doświadczeń. Pierwsza edycja European Start-up Days, imprezy dedykowanej młodym, kreatywnym przedsiębiorcom i towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach (European Economic Congress EEC), dobiegła końca.

 

Korporacje szukają innowacji, a start-upy możliwości zrobienia skali. Musimy szukać platformy współpracy między jednymi i drugimi. I taka jest właśnie idea zorganizowania European Start-up Days wyjaśnił Dariusz Żuk w wystąpieniu inaugurującym European Start-up Days.

 

Patrząc z naszej, samorządowej perspektywy, start-upy powinny stanowić znaczący sektor katowickiej gospodarki. Dlatego będziemy szukać obszarów współpracy z młodymi przedsiębiorcami, wspierając wszelkie innowacyjne przedsięwzięcia, w tym przede wszystkim związane z nowoczesną technologią. W najbliższej, realnej perspektywie powinno to być jedno z kluczowych działań podejmowanych przez Miasto Katowice. Mogę już dziś zachęcić wszystkich kreatywnych ludzi – nie tylko z Polski, ale z całego świata, aby zakładali swoje start-upy w Katowicach deklarował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę media społecznościowe, usługi w chmurze, rynek aplikacji, platformy rozwoju usług cyfrowych, widzimy jak wiele brakuje nam do USA. Potrzebujemy przyspieszenia rozwoju cyfrowego i przyspieszenia budowy jednolitego rynku cyfrowego. By to osiągnąć nie wystarczy energia młodych ludzi, konieczne są inwestycje w infrastrukturę i w edukację, tak by obywatele mogli z cyfrowego świata korzystać. Cyfrowa gospodarka ma dziś fundamentalne znaczenie, a Komisja Europejska pracuje nad nowymi regulacjami, m.in. lepiej chroniące prawa autorskie i sprzyjające aktywności przedsiębiorców. Polska ma do odegrania ważną rolę w budowie rynku cyfrowego, może stać się jednym z silników napędzających rozwój powiedział na European Start Up-Days Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa.

 

Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju zapowiedziała na European Start Up-Days uruchomienie funduszy i zmianę legislacji służącą ułatwieniu działania start-upów w Polsce. W połowie czerwca pokażemy pięć pierwszych branż, w które będziemy chcieli inwestować i wokół których będziemy chcieli tworzyć środowisko start-upowe i przesyłać strumień publicznych pieniędzy powiedziała Jadwiga Emilewicz.

 

Wśród rozwiązań, które mają zostać ogłoszone w czerwcu br., w Konstytucji dla Biznesu dokumencie, który ma ułatwić funkcjonowanie firm w Polsce są m.in. opodatkowanie funduszy venture, wsparcie z pieniędzy publicznych, które będą umiejscowione w Polskim Funduszu Rozwoju oraz klin podatkowy dla firm inwestujących w innowacje.

 

I jeszcze jedna rzecz. Chcemy zbliżyć Dawida do Goliata, zbliżyć duże spółki skarbu państwa do młodych biznesów. Chcielibyśmy, żeby te duże, ociężałe, wielkie frachtowce znalazły swoją niszę, a to nie stanie się inaczej jak przez innowacje, które są w start-upach właśnie dodała Emilewicz.

 

Podczas debat European Start Up-Days przedsiębiorcy, którzy odnieśli już sukces radzili młodym start-upowcom, jak działać, aby ich biznes się rozwinął.

 

Monika Żochowska współzałożycielka, z Ewą Dziedzic, Phenicoptere, globalnie działającej firmy, która wprowadziła na rynek rękawicę do demakijażu, zmywającą make-up za pomocą wody, zwróciła uwagę na rolę wspólnika w prowadzeniu biznesu. Dobry wspólnik to jest naprawdę 90 proc. sukcesu. I druga rzecz: nie można na nikogo zwalać winy, że coś poszło źle. Trzeba sobie stawiać poprzeczkę naprawdę wysoko. My od początku marzyłyśmy o globalnej marce i ją mamy mówiła Żochowska.

 

Marian Owerko, założyciel, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej Bakallandu zauważył, że w każdej organizacji, a w szczególności w nowym biznesie, najważniejsze jest wypracowanie dobrego zespołu. Strasznie podziwiam ludzi, którzy w pojedynkę robią biznes. Ja całe życie dobierałem do każdego przedsięwzięcia ludzi o kompetencjach uzupełniających moje. Przykładanie dużej wagi do budowania zespołu jest mega istotne komentował Owerko.

 

Autorzy 100 najciekawszych projektów zgłoszonych do konkursu Start-up Challenge zaprezentowali swoje pomysły na biznes na specjalnie przygotowanych stoiskach tworzących Scale-up Alley European Start-up Days. Kreatorzy 40 najlepszych idei wystąpili na scenach prezentacyjnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz przed uczestnikami European Start-up Days w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek.

 

Wierzę, że te pomysły będą początkiem wielkich karier, wielkiego spełnienia, a pieniądze przyjdą z czasem. Najważniejsze, żebyście mieli satysfakcję z tego, co robicie powiedział na European Start-Up Days Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.