Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy w wielkim mieście możliwy jest powrót do korzeni? W kierunku OZE

Kiedyś jadło się nieprzetworzoną żywność, oddychało czystym powietrzem i żyło w zgodzie z naturą, efektywnie czerpiąc z jej zasobów. Czy teraz jest to możliwe? W pewnym stopniu tak, tylko do tego potrzebna jest zmiana podejścia w domu, pracy czy urzędzie. W jaki sposób fundusze unijne dla Mazowsza pomogą w powrocie do korzeni?

W zgodzie z naturą na co dzień

Im prościej, tym lepiej –  zasada ta sprawdza się w wielu dziedzinach. Gdy dodamy do tego połączenie dbałości o środowisko z nowoczesnymi technologiami to trafimy w dziesiątkę.  Wybierając materiały drukowane na papierze ekologicznym, produkty w opakowaniach pochodzących z recyklingu i poranną podróż komunikacją miejską, najlepiej autobusem niskoemisyjnym, będziemy coraz bliżej celu. 

Program regionalny to fundusze na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, mniejsze zużycie tradycyjnej energii na rzecz innych, bardziej prośrodowiskowych rozwiązań. Co dokładnie? Wykorzystanie wiatru, wody, słońca, czy biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wyposażona w panele słoneczne szkoła, ośrodek zdrowia czy siedziba fundacji, to zdecydowanie dobry kierunek. Co jeszcze? Kompleksowe termomodernizacje budynków, łącznie z wprowadzeniem systemów zarządzania energią. Wszystko po to, aby zmniejszać wysokość rachunków za prąd i ogrzewanie, a to oznacza realne oszczędności. W zmianie samochodu na rower lub komunikację miejską pomogą inwestycje w niskoemisyjne autobusy (na przykład hybrydowe), parkingi „Parkuj i Jedź” i tworzenie kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych. To tylko przykłady inwestycji, jakie mogą zrealizować samorządy, szpitale, instytucje kulturalne, wspólnoty mieszkaniowe, czy organizacje pozarządowe, aby być bliżej natury i jednocześnie ułatwiać to mieszkańcom.

Biznes gra w zielone

RPO WM to fundusze na społeczną odpowiedzialność biznesu. Większa efektywność energetyczna firmy dzięki wprowadzeniu odnawialnych źródeł energii albo wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania zmniejszającego zanieczyszczenie środowiska to przecież wsparcie zrównoważonego rozwoju, często z korzyścią dla lokalnej społeczności. Przedsiębiorcy wystartują więc o pożyczki na wprowadzenie OZE do firmy, co pozwoli na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Nie jest jednak jedyna możliwość. Włączenie myślenia prośrodowiskowego w prace nad nowymi produktami, usługami lub zmianami w firmowych procesach to plus podczas ubiegania się o unijne dofinansowanie.  Czy to biznes oparty na produkcji rodzimej, czy też punkt usługowy (np. salon kosmetyczny) – obydwa mogą wdrożyć działania proekologiczne i czerpać z tego zyski. 

Myśląc o startowaniu po fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego koniecznie trzeba zastanowić się nad efektywnością zaplanowanych działań. To podstawa. Mówienia o ekologii nigdy za wiele, więc jeśli projekt zakłada element edukacyjny to tylko zadziała na jego korzyść. Współpraca i tworzenie nowych miejsc pracy to kolejne kroki przybliżające do sukcesu aplikacji. Więcej informacji o tym, jak dbać o środowisko na Mazowszu dostępnych jest na www.funduszedlamazowsza.eu

Materiał promocyjny

//

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.