Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stolica startupów?

Warszawa tego lata okazała się prawdziwym magnesem talentów technologicznych. I to nie tylko z kraju, ale i z Rosji, Ukrainy, Białorusi, czy Estonii. Za sprawą akceleratora Startup Hub Warsaw w Warszawie spotkały się najlepsze zespoły rozwijające technologie jutra wybrane z ponad pół tysiąca zgłoszeń. 

Pomysły z całego świata 

Do udziału w warszawskim programie chętni nadsyłali zgłoszenia z całego świata. “Pisali do nas wynalazcy i innowatorzy nawet z Kenii, Kazahstanu, Indii, czy Brazyli. Ale tradycyjnie już w pracy Startup Hub Poland najwięcej zgłoszeń to Europa Środkowa Wschodnia.” – mówi Maciej Sadowski, prezes Fundacji. “Większość projektów zagranicznych pochodzi z krajów naszego wschodniego sąsiedztwa – Ukrainy, Rosji czy Białorusi. Jednak wielu wybitnych inżynierów, których widziałbym w Warszawie, wciąż napotyka problemy wizowe i finansowe chcąc przyjechać do Polski. Na szczęście Polacy jak zwykle dopisali i zaczynamy pracę z zespołami, w których widzimy następców Brand24, Audioteki czy HiProMine” – dodaje Sadowski.   

Warszawskie ambicje

 “Wszyscy chwalą Wisłę i Łazienki jako europejskie unikaty – chcemy zostawić ślad miasta w pamięci projektów, które tu przyjadą. Hub lotniczy zdolny przyjąć rocznie nawet 20 mln pasażerów daje nam atuty na bycie hubem innowacji naszej części świata.” – mówi Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Warszawy. Program jest finansowany i realizowany na zlecenie m.st. Warszawa, które dostrzega globalną tendencję poszukiwania przez największe talenty takich miejsc do rozwoju, które łączą w sobie ułatwienia dla startupów, dobrą infrastrukturę finansową, metropolitarny charakter, gościnność i wsparcie w pracy nad palącymi wyzwaniami technologicznymi. “Warszawa jest dziś trampoliną do globalnych wdrożeń” – pointuje Olszewski. 

Czego potrzebują startupy?

Organizatorzy Startup Hub Poland zadali to pytanie aplikującym zespołom. Większości z nich zależy na wsparciu w pozyskaniu kapitału na rozwój, ułożeniu strategii wejścia na rynek oraz na doskonaleniu umiejętności prezentacji swoich skomplikowanych skądinąd pomysłów. Oprócz tych zagadnień w akceleratorze mentorzy omówią 12 zagadnień biznesowych niezbędnych dla startupów, takich jak klauzule umów inwestycyjnych, opracowanie planu finansowego, podział zadań badawczo-rozwojowych. Wśród ekspertów Hubu są inwestorzy VC, praktycy biznesu, analitycy biznesowi i inwestycyjni. Na najlepszy projekt czeka nagroda główna w wysokości 30.000zł. Partnerami programu zostali Microsoft, Facebook, Orange, Business Link czy Adamed.

Trwający 10 dni program merytoryczny rozpoczął się w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy. Powitanie przez prezes Giełdy prof. Małgorzatę Zalewską i zastępcę Prezydenta Miasta, Michała Olszewskiego symbolicznie wyznacza perspektywę startupów w Warszawie. “Większość firm obecnych dziś na warszawskim parkiecie także była kiedyś start-upami, nieznanymi, działającymi w cieniu rynkowych gigantów  – przypomniała prof. Małgorzata Zaleska. – Sukces osiągnęły przede wszystkim dzięki determinacji i pomysłowości swoich założycieli. Dla tych spośród Państwa, którzy potrafią pokonywać przeszkody, jakie rynek stawia przed przedsiębiorcami, drzwi na warszawską Giełdę stoją otworem – dodała prof. Zaleska.

“Postanowiliśmy, żeby każdy dzień akceleracji obywał się najbardziej inspirujących warszawskich miejscach. Stąd zaczęliśmy w Sali Notowań” – mówi Karolina Sochacka odpowiadająca za komunikację akceleratora. “Nie zabraknie takich wizytówek Warszawy jak Google Campus, Miasteczko Orange, Business Link na Stadionie Narodowym, ale także Nowy Teatr. W innowacji potrzebna jest czasem zmiana perspektywy” – dodaje Sochacka. “Cieszę się, że akcelerator ma tak bardzo regionalny zasięg, doskonale wpisuje się to w nasze postrzeganie Warszawy jako centrum Europy Środkowo-Wschodniej i stymuluje potencjał jaki tkwi w tym regionie” – mówi Kuba Turowski odpowiedzialny za Public Policy w Facebooku. 

Profil Hubu jest od lat miejscem nawiązywania relacji inwestorów i najlepszych startupowców z całego regionu. „Wierzymy, że do sprowokowania znaczącej, przełomowej innowacji trzeba skupić wielu pionierów w jednym miejscu i czasie. To nasza główna misja, żeby Warszawa i Polska stały się stolicą dla całego regionu. Chcemy, żeby polscy inżynierowie chcieli pracować w Polsce widząc w naszym kraju wiodący ośrodek na skalę najpierw regionu, potem świata” – podsumowuje Sadowski.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.