Jakie składki na ZUS w roku 2017?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2016-12-23

Jakie zobowiązania wobec ZUS czekają na osoby prowadzące biznes w nowym roku. Czy płacone przez przedsiębiorców składki istotnie wzrosną? 

 

Od nowego roku firmy zapłacą wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to zarówno firm dłużej działających na rynku, jak i młodych przedsiębiorców. Jednym z powodów większych obciążeń jest zapisany w ustawie budżetowej  poziom przeciętnego wynagrodzenia. To  na podstawie tego wskaźnika szacowana jest wysokość składek płaconych przez biznes na ubezpieczenie społeczne.  Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2017 rok wzrosło z 4055 zł w roku 2016 do aż 4263 zł w roku 2017. To oznacza, że składki dla firm działających dłużej niż 2 lata na rynku wzrosną dokładnie o 42,71 zł i wyniosą:

 

 

Do tych kwot dodać należy składkę zdrowotną, którą również zobowiązani są odprowadzać zarówno doświadczeni przedsiębiorcy jak i młode firmy. Jej wysokość na przyszły rok poznamy w styczniu. Wyliczona zostanie na bazie podawanego przez GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W roku 2016 przelew z tytuły składki zdrowotnej wynosił 288,95 zł. W ostatnich trzech latach składka ta rosła średnio o ok. 10 zł i takiej podwyżki należy się spodziewać w roku 2017. Przyjmując takie założenie składka zdrowotna w roku 2017 wyniesie ok. 300 zł. Sumując więc składki na ubezpieczenie społeczne (875,28zł) oraz wysokość składki zdrowotnej jednoosobowa firma zapłaci w roku 2017 łącznie ok. 1175 zł. 

 

Składki płacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to istotny składnik budżetu zwłaszcza jednoosobowej firmy. Zobowiązania wobec ZUS każda firma odprowadza od pierwszego miesiąca swojej działalności niezależnie od tego czy generuje dochody. Po preferencyjnym okresie 2 lat każda osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci składki w pełnym wymiarze.Przeczytaj także:

 

- Składki na ZUS rosną od lat. Zobacz o ile?

- Firma w Czechach: proste podatki, ale nawet 5 tys. zł na ZUS

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Uczony zna dobrze wartość pieniądza, ale bogaty nie zna wartości wiedzy

Wolter
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Polski przedsiębiorca musi w ciągu roku spędzić 418 godzin nad drukami podatkowymi
POLECAMY
20 najdroższych domen na świecie w roku 2016
Właściciela zmieniły m.in.: Broker.com, Rate.com i Quick.com.
Polacy pomysł na produkcję okularów przywieźli z Tajwanu
Pomysł na biznes: sprzedaje owady jak ciepłe bułeczki
Mix suszonych owadów kosztuje 18 dolarów.
Lody i popcorn dla psów dały jej biznesowy sukces
Pomysł na mrożone przysmaki podsunął jej...ukochany labrador.

Bonnier Business Polska