Pół roku działalności firmy bez płacenia składek na ZUS?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2017-01-23

Składki płacone na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to istotna bariera zwłaszcza dla biznesów w początkowej fazie rozwoju. Jest jednak szansa, by wkrótce młodzi przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku nie płacili żadnych składek.

 


 

Trwają prace nad projektem zwolnienia z płacenia ZUS-u przedsiębiorców na pół roku - powiedział wczoraj wicepremier, Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Zdaniem ministra finansów i rozwoju w ten sposób stworzy się zachętę do zakładania własnych biznesów przez osoby przedsiębiorcze.- Chcemy zachęcić osoby, które czują się na siłach do prowadzenia działalności gospodarczej, żeby rzeczywiście zaczęły płacić wtedy, kiedy pojawi się pierwsza faktura" – dodał Mateusz Morawiecki.

 

Ze wstępnych zarysów planu wynika również, że dla tzw. małej działalności gospodarczej, a więc o przychodach do 5 tys. zł składki płacone do ZUS będą niższe. Rządowe propozycje zakładają również że nie będą musiały rejestrować firmy osoby, których przychody z prowadzonej działalności nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że nie będzie wymagała zakładania firmy drobna działalność, która generuje miesięczne przychody nie większe niż 1000 zł(minimalne wynagrodzenie wyniesie 2000 zł).

 

Od nowego roku młoda firma od pierwszego miesiąca działalności(niezależnie od dochodów) opłaca w sumie 487,90 zł składek(łącznie ze składką zdrowotną). Z kolei przedsiębiorcy działający na rynku dłużej niż 24 miesiące przez cały rok 2017 odprowadzą miesięcznie po 1172,56 zł(łącznie ze składką zdrowotną). Propozycja półrocznego zwolnienia z opłacania składek oraz większego uzależnienia jej wysokości od dochodów firmy jest więc realizacją postulatu, który od lat przedstawiają organizacje wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przeczytaj także:

 

- Skąd pieniądze na założenie firmy w roku 2017?

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Do sukcesu nie ma żadnej windy, trzeba iść po schodach

nieznany
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W raporcie Banku Światowego Doing business abroad na 183 krajów Polska zajmuje dopiero 72 miejsce
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska