750 mln zł wpompowano na zakładanie firm w 2016 roku

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2017-02-13

Blisko 750 mln zł trafiło w ubiegłym roku do bezrobotnych, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własny biznes – dowiedział się portal Mambiznes.pl. Kwota ta jeszcze wzrośnie ponieważ ministerstwo ciągle liczy wydane przez urzędy pracy środki. 

 


 

Dotacje na zakładanie firm cieszą się niezmiennym zainteresowaniem osób pozostających bez pracy. Taki wniosek płynie z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej do których dotarł portal MamBiznes.pl. Wynika, z nich, że do końca listopada powiatowe urzędy pracy przeznaczyły na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej środki w wysokości 748,94 mln zł. Pula ta pozwoliła bezrobotnym na założenie 37 782 nowych. Każdy z nich mógł maksymalnie wnioskować o 24,4 tys. zł finansowego wsparcia.

 

Szturm bezrobotnych 

 

Warto przypomnieć, że pierwotnie resort pracy przeznaczył na bezzwrotne wsparcie w roku 2016 kwotę 510 mln zł. Budżet został więc istotnie zwiększony co analizując poprzednie lata nie jest niczym nowym. Resort co roku dokonuje przesunięć w ramach całej puli(3,64 mld zł w roku ubiegłym) dostępnej na aktywizację bezrobotnych.  Dla przykładu w roku 2015 zabezpieczona kwota 614,5 mln zł została z powodu „szturmu” bezrobotnych na dotacje zwiększona do 913,54 mln zł. 

 

Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności od lat są jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania młodego biznesu. Tylko w ostatnich 10 latach ten instrument rozwoju przedsiębiorczości pochłonął 7,3 mld zł. Rekordowy pod tym względem był rok 2010 kiedy urzędy pracy przelały bezrobotnym kwotę blisko 1,4 mld zł. Pozwoliło to na powstanie 77 tys. nowych biznesów. Najmniejsze środki dla bezrobotnych przeznaczono w roku 2006 i było to 375 mln zł. Założonych zostało wówczas 34,9 tys. nowych firm. Przeczytaj także:

 

- Skąd kapitał na własny biznes? Sięgnij po 83 tys. zł

- 800 tys. zł dotacji na własny biznes. Nabór pomysłów trwa

- 100 tys. zł dotacji na założenie firmy, ale nie dla każdego

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Kto nie potrafi spoglądać daleko ten blisko ma kłopoty

Konfucjusz
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W Polsce już 10 procent ogólnych wydatków na reklamę trafia do internetu. Znaleźliśmy się pod tym względem na 7. miejscu w Europie
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Takeandbuy.pl
Aplikacja oferująca wiele kuponów rabatowych głównie do lokalnych firm z ponad 40 największych miast.
Szukam-trenera.pl
Platforma jest internetową wyszukiwarką trenerów i instruktorów.
Doszkalaj.pl
Miejsce w internecie, w którym użytkownik bezpłatnie uzyskuje dostęp do obszernej bazy szkoleń.

Bonnier Business Polska