Młoda firma zapłaci 0 zł na ZUS przez pół roku. A co później?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2017-02-16

Młody przedsiębiorca przez pół roku nie zapłaci żadnych składek na ZUS, a kolejne dwa lata będzie odprowadzał składki na preferencyjnych warunkach. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia „ulgi na start” dla początkujących firm.

 


foto: Marek Kuwak FORUM

 

Znamy  szczegóły propozycji rządu ws. obniżenia składek na ZUS dla osób rozpoczynających przygodę z biznesem. Pomysł będący częścią szerszego projektu tzw. Konstytucji Biznesu doprecyzował na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. Propozycje dla młodego biznesu zakładają, że osoba, która założy firmę nie będzie musiała przez pierwsze 6 miesięcy działalności odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po tym okresie startup zacznie wysyłanie przelewów do ZUS, ale w niższej kwocie. 

 

Tzw. „mały ZUS” firma będzie płacić przez 2 lata i dopiero po tym czasie przedsiębiorcę obejmą składki w pełnym wymiarze. Warto przypomnieć, że obecnie młoda firma odprowadza do ZUS dokładnie 487,9 zł, a firmy działające dłużej niż 2 lata płacą składkę w wysokości 1172,56 zł. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju rocznie z nowych zasad opłacania składek na ZUS skorzysta 200 tys. młodych przedsiębiorców, którym na firmowych kontach zostanie 600 mln zł. 

 

Innym pomysłem rządu mającym zachęcić osoby do spróbowania własnych sił w biznesie jest propozycja prowadzenia działalności nierejestrowanej. Projekt skierowany jest do osób prowadzących drobną działalność zarobkową. Jeśli ich mały biznes przynosi miesięczny przychód w wysokości do 50% minimalnego wynagrodzenia wówczas nie muszą rejestrować firmy oraz płacić składek na ZUS. W praktyce każda osoba handlująca na Allegro, robiąca wypieki na zamówienie czy korepetytor, którego obroty nie przekroczą 1000 zł będzie mógł prowadzić drobną działalność bez żadnych formalności. Przeczytaj także:

 

- Jaki przelew do ZUS w lutym zapłacą młode i starsze firmy?

 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Przedsiębiorstwo, które nie potrafi tworzyć innowacji ginie

P. Drucker
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

W ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działa już 541 firm prowadzonych przez młodych przedsiębiorców z całego kraju
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Zebrali już 700 tys. zł na Kickstarterze. Jak się to robi?
Jak przygotować dobrą kampanię crowdfundingową.
Jego pomysł na biznes w internecie zrodził się u fryzjera
Przygodę ze startupem rozpoczął w 2015 roku.

Bonnier Business Polska