Pieczątka i konto bankowe

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2008-06-25
Pieczątka i konto bankowe

Kolejne kroki na drodze do rejestracji firmy to wyrobienie pieczątki oraz założenie rachunku bankowego. Pieczątka firmowa jest niezbędna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych. Pieczątka jest więc bardzo istotnym elementem, bez którego się nie obejdziemy. Standardowo każda pieczątka powinna zawierać następujące dane:

 

- pełną nazwę firmy,
- dane teleadresowe firmy
- NIP
- REGON


Wyrobienie firmowej pieczątki nie jest drogą usługą. Wiąże się z to kosztami na poziomie 20-50 zł. Pieczątkę najczęściej otrzymujemy w dniu w którym złożyliśmy zamówienie. Maksymalny czas oczekiwania to kilka dni.

 

UWAGA!

Czas założenia konta w banku to przeważnie parę dni. Koniecznie musimy pamiętać że jesteśmy zobowiązaniu zgłosić wszelkie zmiany dotyczące konta bankowego odpowiednim organom do 14 dni od dnia powstania zmiany. RAMKA

 

Wizyta w banku

 

Gdy już wyrobiliśmy firmową pieczątkę udajemy się do banku w celu założenia konta bankowego. W banku na początku musimy wypełnić wniosek o otwarcie konta. Przeważnie nie zajmuje to zbyt dużo czasu gdyż wnioski takie nie są długie. Standardowo na formularzu podajemy podstawowe informacje jak: nazwa firmy, adres, numery identyfikacyjne.


Niezbędne więc będzie zabranie ze sobą do banku:
- dowodu osobistego
- ksera wpisu do ewidencji (oryginał do wglądu)
- ksera dokumentu nadania numeru REGON (oryginał do wglądu)
- pieczątki

 

Konto a spółka cywilna


Gdy konto firmowe zakłada spółka cywilna, konieczne jest przedstawienie w banku umowy spółki. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i inne spółki handlowe muszą przedłożyć wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i aktu notarialnego powołującego spółkę. Spółki zobowiązane są także do ustanowienia w banku pełnomocnictw do wykonywania określonych operacji bankowych przez poszczególnych udziałowców przedsiębiorstwa.

 

Porównaj oferty


Warto decyzję o wyborze banku w którym otworzymy rachunek poprzedzić gruntowną analizą wad i zalet poszczególnych ofert bankowych. Wybierając konto firmowe musimy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- koszt prowadzenia rachunku,
- wysokość wszelkich opłat i prowizji,
- koszty przelewów do kontrahentów, urzędu skarbowego i ZUS,
- oprocentowanie kredytu na rachunku,
- ilość placówek banku w miejscowości w której działamy
- obsługa.

 

Przeczytaj umowę

 

Kiedy już zdecydowaliśmy się na konkretną ofertę to zanim Nasz podpis będzie widniał na jakimkolwiek dokumencie musimy dokładnie przeczytać warunki umowy. Nie możemy pominąć żadnego zapisu. Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności szczególną uwagę musimy zwrócić na wszelkie treści zapisane „drobnym druczkiem”. Ważne jest także aby porównać warunki, które omówiliśmy bankowym doradcą z zapisami w umowie. W razie wątpliwości warto pytać obsługę banku i sprawdzać poszczególne punkty umowy. Wybór konta firmowego to istotna decyzja warto więc poświęcić czas aby dokonać dobrego wyboru.

 

Krok IV: NIP i podatki w Urzędzie Skarbowym

 

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

 

Komentarze
ZB 2008-11-21 20:23:49
Troszkę się chyba zapętliliście z tą pieczątką. Pieczątkę wyrabiamy na końcu. Trudno wyrobić pieczątkę z numerem NIP jest nieco trudno, jeżeli nie ma się tego numeru jeszcze nadanego. Zresztą konto w banku też jest ciężko bez numeru NIP założyć i w przypadku niektórych Urzędów Skarbowych da się tę kolejność odwrócić.
dg 2009-03-06 13:25:29
Cholera wie kto to pisał. Chyba jakiś magister który nigdy nie zakładał działalności.....
Grzegorz go@inet.pl 2009-04-22 12:36:46
Zapędziliście się z pieczątką. Prowadzenie działalności gospodarczej NIE WYMAGA posiadania pieczątki. proszę o wskazanie który z przepisów o działalności gospodarczej, swobodzie działalności, ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych lub innych zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania pieczątki. Co więcej bank też nie ma prawa żądać od przedsiebiorcy pieczątki. Przetestowałem to już na urzędzach: miejskim , skarbowym ZUS, PiP oraz na banku. W Deutsche Banku - tez wymagali pieczęci przy założeniu konta a w regulaminie banku nie było ani słowa. W końcu po tygodniu przeprosili i załozyli konto BEZ PIECZĘCI. Proszę o wskazanie - jaki przepis wymaga pieczęci. pozdr. Grzegorz go@inet.pl
Piotrek Sz 2010-01-24 23:22:54
To nic ,że nie wymaga tego przepis, ale wymaga wygoda. Jak ktoś lubi dużo pisać to niech zaoszczędzi te 50 zł. Pieczątki nie wyrabiamy co miesiąc tylko raz na kilka lat! Jaki to problem?
Leon 2010-05-25 20:55:41
żaden problem wyrobić pieczątkę tylko jej nie musisz wyrabiać i tyle. ja nie wyrobiłem i firma funkcjonuje. Pisanie że: "Pieczątka firmowa jest niezbędna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych." jest zwykłym KŁAMSTWEM - akurat do żadnej z tych operacji nie jest potrzebna pieczątka. Ten kto to pisał chyba nie czytał ustaw...
Leon2 2010-05-25 20:57:37
Kurde, "Spółki zobowiązane są także do ustanowienia w banku pełnomocnictw do wykonywania określonych operacji bankowych przez poszczególnych udziałowców przedsiębiorstwa." - przecież Pełnomocnik nie jest koniecznie Udziałowcem - co ma UDZIAŁOWIEC do PEŁNOMOCNIKA - znowu się POMIESZAŁO?????
ewa 2010-12-31 02:51:47
ja zamawiałam pieczątkę przez internet, bardzo prosta sprawa - na amb.net.pl
Oaza 2011-10-04 13:16:08
Super doradzają jak powinny wyglądać [url=http://www.pieczatki.info]pieczątki[/url] specjaliści z firmy w Poznaniu na ul.Wojska Polskiego.
kliks 2011-12-03 14:01:36
Być może przepisy rzeczywiście nie wymagają posiadania pieczątki, jednak faktycznie jest ona potrzebna. Każdy dokument urzędowy obok podpisu jest sygnowany pieczątką. Zwłaszcza, że nie jest to wielki wydatek, ja swoją zmawiałem na amb.net.pl
FINIX 2012-02-07 14:27:42
Konto bankowe nie jest wymagane. Dlaczego zatem tak wiele osób przyjmuje jako pewnik informacje o konieczności założenia rachunku bankowego nawet dla jednoosobowej działalności gospodarczej? Po pierwsze, znaczną rolę odgrywają tutaj banki, które na kontach firmowych po prostu dobrze zarabiają. Opłaty związane z prowadzeniem rachunków firmowych są zwykle nieco wyższe niż w przypadku kont osobistych. Dlatego też banki intensywnie promują swoje oferty skierowane do przedsiębiorców - i niejako w domyśle utwierdzają nas w przekonaniu, że konto firmowe to po prostu mus. Po drugie, nierzadko zdarza się, że sami urzędnicy lub pracownicy biur rachunkowych wprowadzają przedsiębiorców w błąd. W razie jakichkolwiek wątpliwości, bez wnikania w przepisy łatwiej jest przecież po prostu stwierdzić, że konto założyć trzeba. Po trzecie, fakt, że konto firmowe nie jest obowiązkowe, nie oznacza, że nie warto go założyć. Na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje, kiedy rachunek firmowy oznacza więcej kłopotów niż korzyśc
wojtek 2012-06-03 20:58:57
żadna z ustaw nie wymaga obowiązku zakładania konta "firmowego" w banku - może być zwykłe konto bankowe tzw. osobiste. co do "pieczątki" - tez takiego obowiązku nie ma.
izydora_30 2012-11-16 18:27:03
Pieczątkę można samemu zaprojektować tak, żeby było na niej to co trzeba i ewentualnie jeszcze coś co chcemy dodatkowo. Tu można zobaczyć - http://www.stampler.pl/zamow_pieczatke ile mamy miejsca w zależności od zastosowania
JozekBuzek 2013-01-20 12:55:16
Autor chyba żyje w innej epoce. Piąty rok prowadzę firmę i nie używam pieczątki (bo i po co, skoro każdy może sobie wyrobić taką samą). Jakie to uwierzytelnienie? Po prostu biurokracja dla fanów papierologii. Kiedy jest konieczność przybicia stempla, stawia się podpis i po sprawie.
kamjan 2013-02-11 09:16:31
Bardzo pomocny artykuł. Polecam! Ja swoje pieczątki zamawiam online z oferty http://www.pieczątki.fotoprint.pl
rayto 2013-02-11 09:17:49
Bardzo pomocny artykuł. Polecam! Ja swoje pieczątki zamawiam online z oferty pieczatki

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Człowiek poważny ma mało pomysłów. Człowiek pomysłowy nigdy nie jest poważny

Paul Valery
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Nowo powstałe firmy mogą się starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.

Bonnier Business Polska