Indywidualna działalność gospodarcza

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2008-06-30
Indywidualna działalność gospodarcza

Zanim rozpoczniemy działalność gospodarczą musimy dokonać wyboru formy prawnej pod którą nasza firma będzie działać. Poszczególne formy różnią się od siebie i wybór każdej z nich niesie za sobą zarówno przywileje jak i obowiązki. Decyzję o wyborze formy działalności musimy więc dokładnie przemyśleć i przeanalizować, który wariant będzie dla nas najlepszy.

Wybór konkretnej formy wpływa na wiele istotnych kwestii jak procedura rejestracji firmy, kapitał początkowy, czy odpowiedzialność za zobowiązania.

 

Podejmując decyzję o wyborze formy działalności pamiętajmy, że zwłaszcza na początku najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić formę gdy Nasza firma się rozwinie.


Zanim powiemy o indywidualnej działalności przypomnijmy, że firmę można prowadzić w formie:


1. Indywidualnej działalności gospodarczej(firmy jednoosobowej)

 

2. Spółki osobowej:
- spółki cywilnej
- spółki jawnej
- spółki partnerskiej
- spółki komandytowej
- spółki komandytowo-akcyjnej

3. Spółki kapitałowej:

- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

- spółki akcyjnej

 

Definicja indywidualnej działalności

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, indywidualna działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja kopalin, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

 

Przedsiębiorca

 

Zgodnie z tą samą ustawą, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna, i jed­nostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyzna­je zdolność prawną – wykonująca we wła­snym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólni­ków spółki cywilnej w zakresie wykonywa­nej przez nich działalności gospodarczej.

 

Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

 

Popularna forma

 

Indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prawną wśród młodych przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem. Forma ta wybierana jest najczęściej gdyż jest stosunkowo prosta i nie wymaga od założycieli dużego kapitału początkowego. Procedura rejestracji jednoosobowej firmy na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. Panuje powszechne przekonanie o ogromie biurokracji jaką trzeba pokonać by założyć firmę.

 

Oczywiście część z argumentów przytaczanych w tym kontekście jest jak najbardziej zasadna jednak osoby, które mają za sobą zakładanie jednoosobowej działalności mówią, że nie taki diabeł straszny. Osoby te spróbowały swoich sił i okazało się, że mimo początkowych obaw, rejestracja firmy nie przysporzyła większych problemów. Jak więc założyć jednoosobową firmę? Od czego zacząć i w jaki sposób sprawnie przejść całą procedurę?

UWAGA!

Aktem prawnym regulującym funkcjonowanie działalności jest ustawa z dnia 2 lipca o swobodzie działalności gospodarczej

.

 

Zakładamy jednoosobową działalność

 

Chąc założyć jednoosobową działalność gospodarczą musimy przejść dokładnie opisaną procedurę. Poszczególne kroki szczegółowo przedstawione są w dziale jak założyć firmę?

więc tu przedstawimy tylko zarys obowiązków jakie stoją przed młodym przedsiębiorcą chcącym założyć własną firmę. Aby zarejestrować jednoosobową firmę musimy przejść następujące etapy.

 

Krok I Urząd Miasta i Giminy

 

Na początku udajemy się do Urzędu Miasta i Gminy w celu uzyskania wpisu do ewidencji działalno­ści gospodarczej. Wpisu dokonuje: wójt, burmistrz albo prezy­dent miasta i czynność ta podlega opłacie w wysokości 100zł. Wniosek o wpis powinien zawierać następujące informacje:


- imię i nazwisko
- nazwa firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania
- adres siedziby firmy (jeżeli stale wykonujemy działalność poza miejscem zamieszkania)
- rodzaj działalności
- datę rozpoczęcia działalności

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok II Wizyta w GUS

 

Gdy otrzymaliśmy wpis firmy do ewidencji to udajemy się właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego oddziału Urzędu Statystycznego, w którym składamy wniosek(RG-1) o nadanie numeru REGON. We wniosku przedstawiamy:

 

- nazwę firmy, i adres siedziby,

- formę prawno-organizacyjną,

- stan aktywności prawnej i ekonomicznej,

- rodzaj przeważającej działalności

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok III Pieczątka i konto bankowe

 

Po uzyskaniu REGONU wyrabiamy pieczątkę i zakładamy firmowe konto bankowe

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok IV Odwiedzamy Urząd Skarbowy

 

Jeśli mamy już konto bankowe z wizytą wybieramy się do Urzędu Skarbowego w celu zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz nadania numeru NIP. W urzędzie skarbowym musimy także zadeklarować, czy będziemy vatowcami (płatnikami podatku VAT).

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok V Wizyta w ZUS


Kolejnym etapem rejestracji jednoosobowej firmy jest rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Skutkiem tego jest obowiązek samodzielnego opłacania składek na następujące ubezpieczenia społeczne i zdrowotne:

 

- emerytalne,
- rentowe,
- wypadkowe,
- zdrowotne,
- dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok VI Sanepid i PIP


Gdy zakładając firmę zatrudniamy także pracowników to jesteśmy zobowiązani zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Z kolejną wizytą musimy się wybrać do wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej czyli do popularnego sanepidu.

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok VII Koncesje i zezwolenia

 

Gdy działalność, którą chcemy prowadzić wymaga uzyskania jakiegoś rodzaju pozwolenia dochodzi jeszcze jeden krok, którym jest obowiązek uzyskania koncesji lub zezwoleń.

 

Przeczytaj więcej o tym kroku


Odpowiedzialność za zobowiązania firmy


Prowadząc jednoosobową działalność odpowiadamy całym naszym majątkiem. Odpowiedzialność ta rozciąga się również na współmałżonka - z wyłączeniem jego majątku odrębnego.

 

Kapitał początkowy


Zakładając jednoosobową firmę nie ma minimalnej wysokości kapitału potrzebnego do rejestracji firmy. W przypadku np. spółki z o.o. minimalny kapitał to 50 000zł.

 

Prowadzenie spraw firmy


Jednoosobowa firma zarządzana jest przez jej właściciela. Skutkuje to pełną swobodą w podejmowaniu decyzji oraz możliwością szybkiej reakcji bez konieczności konsultacji itp.

 

Rozliczenia finansowo-księgowe

 

Księgowość w jednoosobowej firmie jest stosunkowo prosta zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ryczałtowe formy opodatkowania. Forma rozliczeń z fiskusem zależy od tego na jaki rodzaj wariant się zdecydujemy. Do wyboru mamy: zasady ogólne(skala podatkowa lub podatek liniowy 19 %), ryczałt oraz kartę podatkową.

 

Indywidualna działalność gospodarcza w pigułce:

 

- niskie koszty rejestracji firmy
- stosunkowo szybka rejestracja i likwidacja firmy

- brak wymagań co do kapitału początkowego

- osobista odpowiedzialność całym majątkiem właściciela za zobowiązania przedsiębiorstwa

- jednoosobowe kierownictwo (elastyczność i szybkość podejmowania decyzji)
- prostsza niż w innych formach działalności księgowość
- możliwy jest wybór każdej z form opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt, karta podatkowa)

 

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

 

Komentarze
ja 2009-01-07 20:58:07
jest ok
Gucio 2009-12-07 00:08:12
dobrze napisane :)
EllPiterro 2009-12-13 11:43:07
Trzeba to aktualizować, ponieważ od niedawna kapitał początkowy sp. z o.o. wynosi minimalnie 5 nie 50 tys. zł.
Me 2010-02-04 11:05:47
Dokładnie to samo chciałem napisać ;)
ewa wroclaw 2010-02-23 17:05:17
no walsnie niech zyje nam spoleczenstwo informacyjne :)))))wazne zeby robic cos najlepiej jak sie umie:(sumienie choc czyste
Iwonka 2011-02-12 17:26:58
I wszystko wiem! Dzięki!
krzysiek 2011-07-16 17:41:44
Glupszej reklamy nie widzialem jak HTC dzis.Okienko pop-up z krzyzykiem na zamkniecie a sie n ie zamyka a tylko drazni tymi rybami z akwarium.Przez to nigdy nie kupie telefonu tej firmy, wole gorsza nokie lub sonyericsson
TeoVincent 2011-11-06 14:56:24
Czy ktoś mógłby po ludzku napisać ile konkretnie na dzień dzisiejszy trzeba oddać w rozliczeniach kwartalnych ZUS'owi gdy otwieram swoją działalność?
TheClear 2012-01-05 16:17:47
ja chcę się wypowiedzieć w sprawie założenia firmy. Większym wyzwaniem jest... prawie wszystko co przyjdzie do głowy np. prezent dla żony. jeden dzień, czekasz na regon i działasz. Naprawdę to nie samo założenie nie jest żadnym problemem.
abc 2012-12-18 18:01:07
od kiedy to spółka cywilna jest formą prawną? SC to tylko porozumienie pomiędzy osobami fizycznymi, z których każda jest odrębnym podmiotem.
niepraw 2012-12-25 15:45:52
polskie prawo,to,zbior austryjacko,prusko,rosyjski zlepek niepraw
p o l a k 2013-02-24 21:15:20
za 5 lat okaźe się że zmarnowaliśmy sobie życie,ale doświadczenie i euforia bezcenna,na bok sentymenty ,zielony kamyk i wsiąsć do pociągu koniecznie daleko kierunek znany
Zarani 2013-08-11 15:41:42
Zarabiam ponad 20000zł miesięcznie inwestując w sport dzięki stronie; bogaty-typy.pl Nie muszę pracować na etacie za marne 2400netto/ W końcu poznałem sposób na życie
Michał G. 2013-09-16 13:48:45
Chcesz założyć biznes i nie wiesz jak to zrobić? Zawodowo zajmuję się doradztwem i pomagam zakładać firmy z Lubelszczyzny. Podpowiadam ludziom tak, jakbym sam chciał założyć dany biznes. Przyłożyłem rękę do powstania ponad 75 przedsiębiorstw. Mam doświadczenie, ponieważ pracuję w biurze rachunkowo – finansowym. Oferuję również kredyty na start. Nie wiesz jak się za to zabrać, albo chcesz się zorientować, porozmawiać to umów się ze mną na spotkanie 669001117, lubelskafirma@gmail.com – Michał.
ag 2013-11-04 11:24:21
Sprzedam fimę organizaującą śluby i wesela . Super fima super cena .kontakt md_consulting@gazeta.pl
Bufon 2015-02-23 12:09:45
Jeśli zastanawiacie sie jak podejść do tematu założenia własnej firmy, to z doświadczenia polecaam oddać to w ręce specjlistów. Znajomy sam z moyką na słońce się porwał i mało co a nie straciłby wszystkiego. Ja byłem mądrzejszy, zgłosiłeś się do kancelarii (Brykczyńscyz Ponznania) i wszystko załatwili za mnie (oprócz podpisów;)). Teraz mogę spokojnie i bez zmartwień prowadzić biznes.
ziom 2015-08-31 20:30:14
jezeli jestem na etacie pełnym i musze załozyc własna diałalnosc gospodarczą poniewaz bede zleceniobiorcą .... jedyne co bede chciał to auto wprowadzić nie wiem komputer i kupowanie rzeczy do pływania... to podatek linowy 19% czy riczałtowy czy karta podatkwa ... co wtedy najlepiej wybrac???

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje

Benjamin Franklin
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

60 proc. mikrofirm nie korzysta w ogóle z kredytów bankowych, finansując działalność wyłącznie z zarobionych pieniędzy
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Młody biznesmen wymyślił antyperspirant z aplikacją na telefon
Nikt do tej pory nie skonstruował elektrycznego antyperspirantu.
Top 7 niezwykłych pomysłów jak zarobić na zakochanych
Arbuzy w kształcie serca, skarpety uczące erotycznego masażu itp.
Polacy pomysł na produkcję okularów przywieźli z Tajwanu

Bonnier Business Polska