Indywidualna działalność gospodarcza

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2008-06-30
Indywidualna działalność gospodarcza

Zanim rozpoczniemy działalność gospodarczą musimy dokonać wyboru formy prawnej pod którą nasza firma będzie działać. Poszczególne formy różnią się od siebie i wybór każdej z nich niesie za sobą zarówno przywileje jak i obowiązki. Decyzję o wyborze formy działalności musimy więc dokładnie przemyśleć i przeanalizować, który wariant będzie dla nas najlepszy.

Wybór konkretnej formy wpływa na wiele istotnych kwestii jak procedura rejestracji firmy, kapitał początkowy, czy odpowiedzialność za zobowiązania.

 

Podejmując decyzję o wyborze formy działalności pamiętajmy, że zwłaszcza na początku najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić formę gdy Nasza firma się rozwinie.


Zanim powiemy o indywidualnej działalności przypomnijmy, że firmę można prowadzić w formie:


1. Indywidualnej działalności gospodarczej(firmy jednoosobowej)

 

2. Spółki osobowej:
- spółki cywilnej
- spółki jawnej
- spółki partnerskiej
- spółki komandytowej
- spółki komandytowo-akcyjnej

3. Spółki kapitałowej:

- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

- spółki akcyjnej

 

Definicja indywidualnej działalności

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, indywidualna działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja kopalin, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

 

Przedsiębiorca

 

Zgodnie z tą samą ustawą, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna, i jed­nostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyzna­je zdolność prawną – wykonująca we wła­snym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólni­ków spółki cywilnej w zakresie wykonywa­nej przez nich działalności gospodarczej.

 

Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

 

Popularna forma

 

Indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prawną wśród młodych przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem. Forma ta wybierana jest najczęściej gdyż jest stosunkowo prosta i nie wymaga od założycieli dużego kapitału początkowego. Procedura rejestracji jednoosobowej firmy na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. Panuje powszechne przekonanie o ogromie biurokracji jaką trzeba pokonać by założyć firmę.

 

Oczywiście część z argumentów przytaczanych w tym kontekście jest jak najbardziej zasadna jednak osoby, które mają za sobą zakładanie jednoosobowej działalności mówią, że nie taki diabeł straszny. Osoby te spróbowały swoich sił i okazało się, że mimo początkowych obaw, rejestracja firmy nie przysporzyła większych problemów. Jak więc założyć jednoosobową firmę? Od czego zacząć i w jaki sposób sprawnie przejść całą procedurę?

UWAGA!

Aktem prawnym regulującym funkcjonowanie działalności jest ustawa z dnia 2 lipca o swobodzie działalności gospodarczej

.

 

Zakładamy jednoosobową działalność

 

Chąc założyć jednoosobową działalność gospodarczą musimy przejść dokładnie opisaną procedurę. Poszczególne kroki szczegółowo przedstawione są w dziale jak założyć firmę?

więc tu przedstawimy tylko zarys obowiązków jakie stoją przed młodym przedsiębiorcą chcącym założyć własną firmę. Aby zarejestrować jednoosobową firmę musimy przejść następujące etapy.

 

Krok I Urząd Miasta i Giminy

 

Na początku udajemy się do Urzędu Miasta i Gminy w celu uzyskania wpisu do ewidencji działalno­ści gospodarczej. Wpisu dokonuje: wójt, burmistrz albo prezy­dent miasta i czynność ta podlega opłacie w wysokości 100zł. Wniosek o wpis powinien zawierać następujące informacje:


- imię i nazwisko
- nazwa firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania
- adres siedziby firmy (jeżeli stale wykonujemy działalność poza miejscem zamieszkania)
- rodzaj działalności
- datę rozpoczęcia działalności

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok II Wizyta w GUS

 

Gdy otrzymaliśmy wpis firmy do ewidencji to udajemy się właściwego ze względu na siedzibę wojewódzkiego oddziału Urzędu Statystycznego, w którym składamy wniosek(RG-1) o nadanie numeru REGON. We wniosku przedstawiamy:

 

- nazwę firmy, i adres siedziby,

- formę prawno-organizacyjną,

- stan aktywności prawnej i ekonomicznej,

- rodzaj przeważającej działalności

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok III Pieczątka i konto bankowe

 

Po uzyskaniu REGONU wyrabiamy pieczątkę i zakładamy firmowe konto bankowe

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok IV Odwiedzamy Urząd Skarbowy

 

Jeśli mamy już konto bankowe z wizytą wybieramy się do Urzędu Skarbowego w celu zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz nadania numeru NIP. W urzędzie skarbowym musimy także zadeklarować, czy będziemy vatowcami (płatnikami podatku VAT).

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok V Wizyta w ZUS


Kolejnym etapem rejestracji jednoosobowej firmy jest rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Skutkiem tego jest obowiązek samodzielnego opłacania składek na następujące ubezpieczenia społeczne i zdrowotne:

 

- emerytalne,
- rentowe,
- wypadkowe,
- zdrowotne,
- dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok VI Sanepid i PIP


Gdy zakładając firmę zatrudniamy także pracowników to jesteśmy zobowiązani zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Z kolejną wizytą musimy się wybrać do wojewódzkiej lub powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej czyli do popularnego sanepidu.

 

Przeczytaj więcej o tym kroku

 

Krok VII Koncesje i zezwolenia

 

Gdy działalność, którą chcemy prowadzić wymaga uzyskania jakiegoś rodzaju pozwolenia dochodzi jeszcze jeden krok, którym jest obowiązek uzyskania koncesji lub zezwoleń.

 

Przeczytaj więcej o tym kroku


Odpowiedzialność za zobowiązania firmy


Prowadząc jednoosobową działalność odpowiadamy całym naszym majątkiem. Odpowiedzialność ta rozciąga się również na współmałżonka - z wyłączeniem jego majątku odrębnego.

 

Kapitał początkowy


Zakładając jednoosobową firmę nie ma minimalnej wysokości kapitału potrzebnego do rejestracji firmy. W przypadku np. spółki z o.o. minimalny kapitał to 50 000zł.

 

Prowadzenie spraw firmy


Jednoosobowa firma zarządzana jest przez jej właściciela. Skutkuje to pełną swobodą w podejmowaniu decyzji oraz możliwością szybkiej reakcji bez konieczności konsultacji itp.

 

Rozliczenia finansowo-księgowe

 

Księgowość w jednoosobowej firmie jest stosunkowo prosta zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ryczałtowe formy opodatkowania. Forma rozliczeń z fiskusem zależy od tego na jaki rodzaj wariant się zdecydujemy. Do wyboru mamy: zasady ogólne(skala podatkowa lub podatek liniowy 19 %), ryczałt oraz kartę podatkową.

 

Indywidualna działalność gospodarcza w pigułce:

 

- niskie koszty rejestracji firmy
- stosunkowo szybka rejestracja i likwidacja firmy

- brak wymagań co do kapitału początkowego

- osobista odpowiedzialność całym majątkiem właściciela za zobowiązania przedsiębiorstwa

- jednoosobowe kierownictwo (elastyczność i szybkość podejmowania decyzji)
- prostsza niż w innych formach działalności księgowość
- możliwy jest wybór każdej z form opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt, karta podatkowa)

 

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

 

Komentarze
ja 2009-01-07 20:58:07
jest ok
Gucio 2009-12-07 00:08:12
dobrze napisane :)
EllPiterro 2009-12-13 11:43:07
Trzeba to aktualizować, ponieważ od niedawna kapitał początkowy sp. z o.o. wynosi minimalnie 5 nie 50 tys. zł.
Me 2010-02-04 11:05:47
Dokładnie to samo chciałem napisać ;)
ewa wroclaw 2010-02-23 17:05:17
no walsnie niech zyje nam spoleczenstwo informacyjne :)))))wazne zeby robic cos najlepiej jak sie umie:(sumienie choc czyste
Iwonka 2011-02-12 17:26:58
I wszystko wiem! Dzięki!
krzysiek 2011-07-16 17:41:44
Glupszej reklamy nie widzialem jak HTC dzis.Okienko pop-up z krzyzykiem na zamkniecie a sie n ie zamyka a tylko drazni tymi rybami z akwarium.Przez to nigdy nie kupie telefonu tej firmy, wole gorsza nokie lub sonyericsson
TeoVincent 2011-11-06 14:56:24
Czy ktoś mógłby po ludzku napisać ile konkretnie na dzień dzisiejszy trzeba oddać w rozliczeniach kwartalnych ZUS'owi gdy otwieram swoją działalność?
TheClear 2012-01-05 16:17:47
ja chcę się wypowiedzieć w sprawie założenia firmy. Większym wyzwaniem jest... prawie wszystko co przyjdzie do głowy np. prezent dla żony. jeden dzień, czekasz na regon i działasz. Naprawdę to nie samo założenie nie jest żadnym problemem.
abc 2012-12-18 18:01:07
od kiedy to spółka cywilna jest formą prawną? SC to tylko porozumienie pomiędzy osobami fizycznymi, z których każda jest odrębnym podmiotem.
niepraw 2012-12-25 15:45:52
polskie prawo,to,zbior austryjacko,prusko,rosyjski zlepek niepraw
p o l a k 2013-02-24 21:15:20
za 5 lat okaźe się że zmarnowaliśmy sobie życie,ale doświadczenie i euforia bezcenna,na bok sentymenty ,zielony kamyk i wsiąsć do pociągu koniecznie daleko kierunek znany
Zarani 2013-08-11 15:41:42
Zarabiam ponad 20000zł miesięcznie inwestując w sport dzięki stronie; bogaty-typy.pl Nie muszę pracować na etacie za marne 2400netto/ W końcu poznałem sposób na życie
Michał G. 2013-09-16 13:48:45
Chcesz założyć biznes i nie wiesz jak to zrobić? Zawodowo zajmuję się doradztwem i pomagam zakładać firmy z Lubelszczyzny. Podpowiadam ludziom tak, jakbym sam chciał założyć dany biznes. Przyłożyłem rękę do powstania ponad 75 przedsiębiorstw. Mam doświadczenie, ponieważ pracuję w biurze rachunkowo – finansowym. Oferuję również kredyty na start. Nie wiesz jak się za to zabrać, albo chcesz się zorientować, porozmawiać to umów się ze mną na spotkanie 669001117, lubelskafirma@gmail.com – Michał.
ag 2013-11-04 11:24:21
Sprzedam fimę organizaującą śluby i wesela . Super fima super cena .kontakt md_consulting@gazeta.pl
Bufon 2015-02-23 12:09:45
Jeśli zastanawiacie sie jak podejść do tematu założenia własnej firmy, to z doświadczenia polecaam oddać to w ręce specjlistów. Znajomy sam z moyką na słońce się porwał i mało co a nie straciłby wszystkiego. Ja byłem mądrzejszy, zgłosiłeś się do kancelarii (Brykczyńscyz Ponznania) i wszystko załatwili za mnie (oprócz podpisów;)). Teraz mogę spokojnie i bez zmartwień prowadzić biznes.
ziom 2015-08-31 20:30:14
jezeli jestem na etacie pełnym i musze załozyc własna diałalnosc gospodarczą poniewaz bede zleceniobiorcą .... jedyne co bede chciał to auto wprowadzić nie wiem komputer i kupowanie rzeczy do pływania... to podatek linowy 19% czy riczałtowy czy karta podatkwa ... co wtedy najlepiej wybrac???

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my

Henry Ford

Czy wiesz, że...?

Marka Coca Coli jest więcej warta niż jej wszystkie aktywa trwałe
POLECAMY
Polacy stworzyli inteligentną podkładkę pod myszkę
Ich podkładka ładuje smartfon lub tablet.
Zarabiają robiąc reklamy z piasku, mchu i śniegu...
W dobie billboardów ich pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.
Znaleźli niezwykłą niszę. Sprzedają sztuczną krew do filmów
Od dwóch pokoleń sprzedają sztuczną krew.
Zarabia krocie...robiąc na drutach
Pomysłowa projektantka wykonuje meble na drutach.

Bonnier Business Polska