StartWiadomościPomysł na biznesPolak potrafiHistorie sukcesuStart-upPoradnikiBiznesplanZakładam firmęNiezbędnikForum
Wywiady Wydarzenia Pamietaj Fundusze UE Akty prawne Formularze Kapitał Tagi Przykład biznesplanu

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Praca na pełen etat + własna działalność., Składka zdrowotna...
Adrian
post Nov 15 2010, 07:37 AM
Post #1

Początkujący
*

Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 2,197

Witam.

Bardzo Was proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jeśli jestem zatrudniony na pełen etat i chcę założyć własną działalność, to będę zwolniony z płacenia ZUSu, prawda? (chodzi o składkę ZUS z działalności gospodarczej),
2. Będę płacił tylko składkę zdrowotną, tak? (od działalności gospodarczej) - jaka jest wysokość tej składki?
3. Czy tylko osoby bezrobotne mogą liczyć na dofinansowanie?
4. Ile trwa teraz zakładanie działalności gospodarczej?
5. Czy jeśli zwolnię się z etatu, to będę musiał opłacać ZUS?

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź.
Go to the top of the page

+Quote Post
bohun
post Nov 22 2010, 04:34 PM
Post #2

Zaawansowany

Nr użytkownika: 472

Jestem w takiej sytuacji jak Ty i tak:
1. Płacisz obniżoną składkę ZUS - ok 250 zł to jest chyba ubezpieczenie zdrowotne
2. Odpowiedziałem wyżej
3. Dotację na start z urzędu pracy moga dostać tylko osoby bezrobotne, Ty możesz starać się o dofinansowanie z Uni do 40 tys. Zależnie od tego skąd jesteś i jaką działalność prowadzisz musisz znaleźć odpowiedni program, najlepiej pytać o to w urzędzie pracy - oni też rozddzielają te dofinansowania, lub zwrócić się z pytaniem do doradców od środków EU
4. Moje trwało ok 30 min. Tradycyjne "jedno okienkko"
5. Jeśli jest to twoja pierwsza działalność gospodarcza to przez 2 lata płacisz ZUS obniżony do ok 350 zł. Ponieważ dodatkowo pracujesz na etat masz to obniżone do ok 250 (skłądka zdrowotna i jakaś jeszcze). Jeśli Cie zwolnią to przez pierwsze 2 lata płącisz obniżony ZUS (ok.350 zł) a później już normalnie ok.800.
Ważne jest żeby przy wypełnianiu wniosku do ZUS zaznaczyć że chcesz korzystac z preferencyjnychz zasad dla nowych przedsiębiorócw (obniżony ZUS)

Powodzenia.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz śmiało.
P.s. czym się zajmujesz? jaka będzie nowa firma?

--------------------
Profesjonalna opieka dla Twoich najbliższych
www.centrum-opieki.eu

+Quote Post
anka24
post Dec 6 2010, 05:04 PM
Post #3

Początkujący
*

Nr użytkownika: 2,274

Po pierwsze nie radzę rezygnować z etatu,
Na żadne pieniążki z UP nie możesz liczyć ale składkę zdrowotną (jeśli oczywiście zaznaczysz preferencyjne zasady we wniosku do ZUS) przez pierwsze dwa lata będziesz dopłacać nie całe 100zł , tą wyższą nie całe 300zł dopiero po 2 latach.

--------------------
http://www.netimage.pl/
TWÓJ WIZERUNEK W INTERNECIE

+Quote Post
forumiak
post Dec 16 2010, 04:30 PM
Post #4

Ekspert

Nr użytkownika: 933

Tylko, że łącząc pełny etat i własną firmę daleko nie zajedzie

--------------------

+Quote Post
bohun
post Dec 26 2010, 11:10 PM
Post #5

Zaawansowany

Nr użytkownika: 472

Popieram przedmówcę. Ciężko jest łączyć pracę na etacie i własną działalność. Zawsze będzie się to odbywać kosztem czegoś. Najlepiej byłoby znaleźć wspólnika i otworzyć spółkę cywilną na początek.
Dużo też zależy od tego czym się zajmujesz 'na etacie'

--------------------
Profesjonalna opieka dla Twoich najbliższych
www.centrum-opieki.eu

+Quote Post
Guest_Rafał_*
post Mar 24 2011, 10:48 AM
Post #6

Guests

Witam serdecznie! Proszę o radę, chcę założyć jednoosobową firmę transportową. Za gotówkę chcę kupić samochód ciężarowy, wywrotkę TATRA. Jestem zatrudniony na umowę o pracę, a to będzie moje dodatkowe zajęcie. Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Mam umowę o prace i opłacane składki ZUS, czy ponoszę zatem jeszcze jakieś opłaty względem ZUS-u?
2. Jaki wybrać rodzaj rozliczenia względem US /przewidywalny przychód miesięczny 6.000 brutto/
3. Kiedy wystawia się rachunki, kiedy faktury?
4. Co z amortyzacją /samochód z 1983 roku, koszt. 20.000,-netto/?
5. Jakie jeszcze miesięczne opłaty ponoszę?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

+Quote Post
Guest_bedav_*
post Jun 9 2011, 07:42 AM
Post #7

Guests

CYTAT(Rafał @ Mar 24 2011, 10:48 AM) *
Witam serdecznie! Proszę o radę, chcę założyć jednoosobową firmę transportową. Za gotówkę chcę kupić samochód ciężarowy, wywrotkę TATRA. Jestem zatrudniony na umowę o pracę, a to będzie moje dodatkowe zajęcie. Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Mam umowę o prace i opłacane składki ZUS, czy ponoszę zatem jeszcze jakieś opłaty względem ZUS-u?
2. Jaki wybrać rodzaj rozliczenia względem US /przewidywalny przychód miesięczny 6.000 brutto/
3. Kiedy wystawia się rachunki, kiedy faktury?
4. Co z amortyzacją /samochód z 1983 roku, koszt. 20.000,-netto/?
5. Jakie jeszcze miesięczne opłaty ponoszę?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

+Quote Post
Guest_bedav_*
post Jun 9 2011, 07:54 AM
Post #8

Guests

kolego idź do księgowej i wszystko ci powie. i tak musisz prowadzić rachunkowoiść swojej działalności a sam tego nie pociągniesz. pierwszy zus (pierwsza działalność) to około 243 pln składki zdrowotnej i około 113 pln składki społecznej. jak masz etat to płacisz zdrowotną. co do vatu to są działalności które z vatu są zwolnione i nie są zwolnione. jeśli nie złożysz deklaracji vatR i nie będziesz "vatowcem" i nie będziesz wystawiał faktur vat to nikt od ciebie usług nie kupi !! każdy chce odpisać vat naliczony od należnego. musiałbyś bardzo obniżyć stawki za usługi a wtedy cię zniszczą. radzę nie edukować się na internecie przed podjęciem decyzji. masz od tego biura rachunkowe i radców prawnych. przepisy są bardzo zmienne w czasie a na necie jest masę bzdur. uwierz mi. znam to z autopsji. pozdrawiam i powodzenia.

+Quote Post
Guest_Gość_*
post Jun 27 2011, 09:44 AM
Post #9

Guests

Ja chciałbym dopytać o spółkę. Oboje z kolegą pracujemy w jednej firmie na etat i chcielibyśmy założyć firmę (spółkę). Nasza pierwsza działalność na preferencyjnych warunkach. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak wtedy wygląda opłacanie składek, jakie są koszta? Każdy z nas płaci po 243zł? Dziękuję.

+Quote Post
Piotr15
post Jul 13 2011, 04:52 PM
Post #10

Początkujący
*

Nr użytkownika: 7,060

jeszcze jedno info na temat dotacji by je dostać zazwyczaj trzeba przejść szkolenie lub/i zdać "egzamin"
a samo szkolenie trwa około 1mc

+Quote Post
adamos
post Oct 8 2012, 06:32 PM
Post #11

Początkujący
*

Nr użytkownika: 8,523

jeżeli już założycie własną firmę mogę wam polecić sprawdzone centrum sprzedaży kas fiskalnych, bo przecież więkoszość z Was będzie musiała się w urządzenie zaopatrzyć centrumkasiarzy.pl

+Quote Post
wierzba
post Mar 25 2013, 09:01 AM
Post #12

Ekspert

Nr użytkownika: 9,024

CYTAT(Gość @ Jun 27 2011, 09:44 AM) *
Ja chciałbym dopytać o spółkę. Oboje z kolegą pracujemy w jednej firmie na etat i chcielibyśmy założyć firmę (spółkę). Nasza pierwsza działalność na preferencyjnych warunkach. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak wtedy wygląda opłacanie składek, jakie są koszta? Każdy z nas płaci po 243zł? Dziękuję.

najlepiej byłoby Wam zwrócić się do jakiegoś biura rachunkowego, bo przy spółce na pewno będzie wiele innych pytań i z pewnością sprawniej rozwieje tego typu wątpliwości osoba, która świadczy usługi księgowe wtedy za drobną kwotę może otrzymacie wiarygodne informacje na temat skłądek i innych kosztów założenia takiej działalności

+Quote Post
karollla
post Jul 19 2013, 10:59 PM
Post #13

Początkujący
*

Nr użytkownika: 9,318

CYTAT(wierzba @ Mar 25 2013, 10:01 AM) *
najlepiej byłoby Wam zwrócić się do jakiegoś biura rachunkowego, bo przy spółce na pewno będzie wiele innych pytań i z pewnością sprawniej rozwieje tego typu wątpliwości osoba, która świadczy usługi księgowe wtedy za drobną kwotę może otrzymacie wiarygodne informacje na temat skłądek i innych kosztów założenia takiej działalności

Prowadzenie firmy to ciężki kawałek chleba, ja mam "tylko" swoją dg smile.gif DO rozliczania używam szybkafaktura.pl

+Quote Post
DC-CENTRUM
post Jul 23 2013, 10:41 AM
Post #14

Średniozaawansowany
**

Nr użytkownika: 9,348

Warto w takim wypadku zwrócić się o poradę do specjalistów w tym temacie. Biuro rachunkowe z pewnością pomoże wam i rozwieje wszelkie wasze wątpliwości. Prawdą jest, iż praca na etacie i dodatkowo otwarta dg to ciężki kawałek chleba ale czemu nie, warto spróbować!

--------------------
http://dc-centrum.pl/
Tworzymy finansową architekturę Twojej firmy

+Quote Post
Maniek123
post Jun 2 2014, 07:42 PM
Post #15

Początkujący
*

Nr użytkownika: 10,007

Będziesz płacił tylko składkę ZUS. Lepiej nie rezygnuj z etatu. Jeśli chcesz poczytaj sobie o składkach ZUS, tutaj: skladkizus.waw.pl/

--------------------

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 1st November 2014 - 06:53 AM