Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

800 tys. zł dotacji na dobry pomysł. Jak je zdobyć?

Już 4 miesiące trwa program „Platform Startowych dla nowych pomysłów”, który młodym innowatorom daje możliwość pozyskania kapitału oraz wsparcia eksperckiego. O celu programu, liczbie nadesłanych pomysłów, wysokości środków, które mogą zdobyć pomysłodawcy oraz jak wygląda proces weryfikacji projektów opowiada dr Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP.

Grzegorz Marynowicz: Jaką kwotę dotacji można uzyskać oraz czy potrzebny jest wkład własny?

Michał Bańka: Startupy, które pozytywnie zakończą program inkubacji, tzn. stworzą produkt w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy, otrzymają pozytywną rekomendację Platformy Startowej pozwalającą im ubiegać się o dotację na rozwój swojego biznesu. Kwota dotacji wynieść może do 800 tys. zł, a wymagany wkład własny to 15% kwoty przewidzianych wydatków kwalifikowanych projektu.

Ile pomysłów zgłoszono w tym programie?

Do tej pory zgłoszono ponad 1200 pomysłów.

Jaka jest teraz ich droga do pozyskania finansowania? Jak przebiega cały ten proces?

Rekrutację pomysłów prowadzą trzy platformy wyłonione przez PARP: Hub of Talents koordynowana przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, TechnoparkBiznesHub koordynowana przez Kielecki Park Technologiczny, Platforma Connect koordynowana przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Młodzi ludzie z pomysłem na biznes wciąż mogą zgłaszać się do Platform startowych poprzez stronę internetową www.PlatformyStartowe.gov.pl. Uczestnikom programu zapewniane jest miejsce do pracy, obsługa księgowa, prawna i doradztwo podatkowe.

W programie uczestniczą mentorzy, którzy doradzają jak zbudować zespół, opracować strategię rozwoju i zrealizować zaplanowane cele. Pomagają również w doborze finansowanych w ramach programu usług, zapewniających rozwój tworzonego przez startup produktu. Przedsiębiorcy w trakcie programu doskonalą również swoje umiejętności tworzenia prezentacji i prowadzenia wystąpień publicznych.   

Zadaniem programu jest również budowanie lokalnych ekosystemów wsparcia przedsiębiorczości startupowej. Platformy startowe oferują dodatkowe formy wsparcia zapewniane przez lokalne władze samorządowe, uczelnie oraz inwestorów. Uczestnicy będą mogli skorzystać z ulg i zniżek gwarantowanych przez samorządy miejskie czy też sieci kontaktów firm i funduszy będących partnerami poszczególnych Platform.

Czy pierwsze projekty rozpoczęły już etap inkubacji?

Aktualnie Platformy startowe są w trakcie weryfikacji zgłoszonych pomysłów, pierwsze umowy inkubacyjne zostały zawarte w tym miesiącu. Po zakończeniu programu inkubacji firmy mają szansę otrzymania bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności biznesowej. Dotacje będą udzielane w ramach poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej, finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Nabór wniosków został już uruchomiony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i potrwa do lipca 2017 roku. 

Kiedy planowane są kolejne nabory nowych pomysłów?

Działania prowadzone obecnie w ramach programu „Platformy Startowe dla nowych pomysłów” mają formę pilotażu. Po zakończeniu programu przeprowadzona zostanie ocena jego efektywności, która będzie podstawą do decyzji o jego kontynuacji.

W tej chwili inicjatywa przeznaczona jest do mieszkańców tzw. Polski Wschodniej. Czy prograam obejmie swoim zasięgiem całą Polskę? 

„Platformy Startowe dla nowych pomysłów” to program skierowany do młodych, przedsiębiorczych osób, które chcą rozwijać swój biznes w makroregionie Polski Wschodniej, ale zgłaszać do programu mogą się osoby z obszaru całej Polski. Platformy otwarte są nawet na zgłoszenia z zagranicy i wiemy, że faktycznie odnotowują pomysły zgłaszane przez obcokrajowców.

Dziękuję za rozmowę

– Brak kapitału to mit? Oto 4 sposoby zdobycia pieniędzy na biznes

– Ile pieniędzy potrzebuje start-up na początek?

– Skąd pieniądze na własny biznes w internecie?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Darek 29 paź 2016 (10:36)

Dobrym pomyslem na dostanie 800 tys zl jest strona internetowa o kotach lub zamawianie mszy ptrzez internmet. Pomyslodawcy dostali na te pomysly te ciezkie pieniadze :)