Polacy zakładają mniej firm, ale więcej osób wznawia prowadzoną wcześniej działalność gospodarczą. To podstawowe wnioski płynące z danych dostępnych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pandemia znacząco odbiła się na statystykach CEIDG.
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju do końca czerwca tego roku założono 125 tys. jednoosobowych firm. Taka liczba nowych podmiotów gospodarczych oznacza mniej rejestracji o 42,5 tys. w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku. W roku 2019 w pierwszym półroczy wniosek o rejestrację firmy złożyło 166,7 tys. podmiotów. Ma to związek przede wszystkim z obawą osób myślących o własnym biznesie przed otwieraniem działalności w niepewnym czasie pandemii.
Ten sam czynnik zadecydował o tym, że w analizowanym okresie wzrosła liczba firm, które wznowiły swoją działalność. Do końca czerwca było blisko 100 tys. jednoosobowych firm, które zdecydowały się na taki krok. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba działalności, które wznowiły aktywność wyniosła 89,5 tys. zł.
Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy
Za to rośnie liczba aktywnych firm
Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.
Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych i obecnie wynosi 2,54 mln aktywnych działalności.
Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności gospodarczych od tego z początku 2020 r., kiedy w dniach 1-2 stycznia br. wynosił 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)