Raport: polski rynek gier

Informacje o autorze

08 października 2021
Udostępnij:

Powstała kolejna edycja raportu na temat rynku gier w Polsce. Publikacja przygotowana przez PARP we współpracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii nosi tytuł Game Industry Conference i Fundacji Indie Games Polska. Raport dostępny jest w wersji anglojęzycznej.

Fot. FORUM/ Krystian Maj

„The game industry of Poland – report 2021” to drugie wydanie opracowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) publikacji mającej przybliżyć międzynarodowej społeczności  polską branżę gier. Przygotowany w ramach projektu finansowanego ze środków Funduszy Europejskich raport zawiera zaktualizowane dane statystyczne uwzględniające okres pandemii, w którym funkcjonowała  cała światowa gospodarka.

Celem tegorocznej edycji raportu było nie tylko podkreślenie niezaprzeczalnie wysokiej pozycji krajowego gamedevu w środowisku międzynarodowym, ale także pokazanie innych mocnych stron branży, w której odnosimy sukcesy na arenie międzynarodowej, między innymi w takich dziedzinach jak dystrybucja, lokalizacja gier, external development, assets production, czy quality assurance.

Gry komputerowe, a dokładniej gamedev (z ang. video game development), to stosunkowo młoda i jednocześnie najdynamiczniej rozwijająca się obecnie branża przemysłu kreatywnego. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat branża gamedev rozwinęła się na niewyobrażalną skalę. Tylko w 2020 r. Polsce przychody sektora, rozumianego jako produkcja gier wyniosły 969 milionów euro. Biorąc pod uwagę fakt, iż ludzie coraz częściej poszukują rozrywki w świecie wirtualnym, jej dalsze perspektywy rozwoju wydają się być równie optymistyczne.

Wraz ze stale powiększającą się społecznością graczy i dynamicznym rozwojem eksportu możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie młodych ludzi kształceniem związanym z programowaniem gier. Aktualnie uczelnie w Polsce oferują 60 kierunków studiów związanych z branżą gier komputerowych a ponad połowa z nich kształci programistów.

Polskie gry komputerowe stają się, z roku na rok, nie tylko popularniejsze, ale również bardziej rozbudowane, zarówno w warstwie wizualnej, jak też fabularnej. Pojawiają się nowe tytuły, często tworzone przez małych, niezależnych deweloperów, które zaskakują ciekawymi koncepcjami i nowatorskim podejściem do tematyki. Wiele polskich gier, poza rozrywką, dostarcza wiedzy i umiejętności, które mogą być przez odbiorców wykorzystywane w realnym świecie.

Raport można pobrać tutaj.

Polecamy

Więcej w tym dziale: