Własna działalność gospodarcza na „liniówce”. 10 pytań i odpowiedzi

Informacje o autorze

06 kwietnia 2022
Udostępnij:

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Część przedsiębiorców pozostała przy podatku liniowym, pomimo tego, że ta forma opodatkowania wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi np. możliwości wspólnego rozliczania małżonków czy stosowania ulg. Księgowa w firmie inFakt Joanna Grochala zebrała pytania, które najczęściej zadają jej klienci stosujący „liniówkę”.

Fot. Shutterstock/ Proxima Studio

1) Czy z PIT-36L mogę przekazać 1% podatku?
Jak najbardziej, podatnicy rozliczający się liniowo mogą przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Oczywiście musi on wynikać z zeznania złożonego w obowiązującym terminie lub też korekty deklaracji podatkowej.

2) Wybrałem rozliczenie podatkiem liniowym. Czy mogę się rozliczyć razem z małżonkiem, który jest zatrudniony na umowie o pracę?
Nie, podatek liniowy całkowicie wyłącza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

3) Rozliczam się 19% podatkiem liniowym. Jaką deklarację podatkową mam złożyć i w jakim terminie?
Należy złożyć deklarację PIT-36L. W 2022 roku termin na rozliczenie upływa 2 maja.

4) Czy jeśli na kolejny rok planuję pozostać przy podatku liniowym, to muszę składać jakieś dokumenty do Urzędu Skarbowego?
Nie ma takiego obowiązku. Raz wybrana forma opodatkowania jest aktualna w kolejnych latach, o ile podatnik nie złożył rezygnacji z rozliczania się liniowo lub nie utracił prawa do rozliczania się w takiej formie.
5) Czy mogę jedną cześć swojej działalności rozliczać liniowo, a dla drugiej części wybrać zasady ogólne?
Nie, wybór opodatkowania liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej.
6) Czy mogę w trakcie roku zrezygnować z podatku liniowego?
Nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania w ciągu roku. Można to natomiast zrobić w kolejnym roku. Termin to 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku. Jednak, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami płynącymi z Ministerstwa Finansów, jest szansa, że zmiana formy opodatkowania będzie możliwa podczas składania PIT za 2022 roku.
7) Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo, dodatkowo mam też umowę o pracę. Czy ma to wpływ na moje rozliczenie roczne z działalności?
Zakres umowy o pracę musi dotyczyć innych usług niż na działalności gospodarczej. Jeśli ten warunek jest spełniony, to umowa o pracę nie ma wpływu na rozliczenie roczne z działalności.
8) Jeśli podatnik zlikwiduje działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych, a po pewnym czasie w tym samym roku podatkowym założy nową działalność, czy może wybrać 19% podatek liniowy?
Nie, według obecnych interpretacji nie można w trakcie roku wybrać opodatkowania liniowego, gdy już raz dokonano wyboru innej formy opodatkowania dla prowadzonej działalności gospodarczej.
Od 2019 roku przepisy mówią, że: „podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowych. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego”
9) Czy w rozliczeniu rocznym na podatku liniowym można zastosować jakieś ulgi?
Tak, ale występują pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o odliczenie od podatku, mogą to być:
• składki ZUS (zdrowotne) – ostatni raz w rozliczeniu za 2021,
• ulga za pracę zagranicą (abolicyjna)- również ostatni raz w rozliczeniu za rok 2021.
Natomiast od dochodu można odliczyć:
• ulgę termomodernizacyjną,
• IKZE (Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
• ulgę na badania i rozwój,
• składki społeczne ZUS,
• darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów oraz innych związków wyznaniowych,
• darowizny na cele edukacji zawodowej,
• darowizny na cele walki z COVID-19,
• darowizny w postaci tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe,
• stratę podatkową.

10) Ile trzeba czekać na zwrot nadpłaty podatku wynikający z PIT-36L?

Jeśli rozliczenie zostało złożone przez internet, to zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na konto w ciągu 45 dni. Okres ten nalicza się od daty złożenia deklaracji, ale nie wcześniej niż od 15 lutego. Jeśli zeznanie złożono w formie papierowej, urząd zwróci nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania deklaracji.
Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt

Polecamy

Więcej w tym dziale: