Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Finansowanie startupów z sektora edtech traci na popularności. Perspektywa najgorsza od lat

edtech

Branża edukacyjna przestaje być obszarem zainteresowań inwestorów. Startupy edtech muszą się przygotować na przetrwanie trudnej rynkowej rzeczywistości.

Dane i wnioski dotyczące finansowania startupów z obszaru edukacji zebrał portal Crunchbase. Według nich w 2024 roku zebrały one łącznie środki nieznacznie przekraczające miliard dolarów. W perspektywie połowy roku i w porównaniu z danymi z lat poprzednich widać wyraźnie, że bieżący rok może być tym, w którym finansowanie branży edtech będzie najniższe od wielu lat.

Globalne finansowanie dla startupów edtech w latach 2019-2024

Źródło grafiki: Crunchbase

Popyt na usługi edukacyjne wciąż rośnie

Eksperci Crunchbase zajęli się także poszukiwaniem przyczyn tego zjawiska. Na pewno nie jest nim spadek zainteresowania edukacją wśród społeczeństwa. Przeciwnie, obecnie wciąż coraz większa liczba jego przedstawicieli otrzymuje formalne wykształcenie. Stale rośnie również liczba osób rozpoczynających studia. 

Zgodnie z szacunkami Banku Światowego, liczba uczniów szkół policealnych wzrośnie z 220 milionów osiągniętych w 2021 roku do 380 milionów w roku 2030. W związku z tym prognozy dla sektora edtech są obiecujące, a mimo to w tym roku brak w nim spektakularnych inwestycji.

Problem w rentowności

Inwestorzy z pewnością mogą być rozczarowani rentownością inwestycji w startupy edtech. Minęło już sporo czasu od ostatniego spektakularnego sukcesu podmiotu tej branży. By odszukać tego typu przykłady, należy się cofnąć do 2021 roku. Wtedy to wspierane przez venture capital jednorożce Duolingo, Coursera i Udemy weszły na giełdę. Należy zauważyć, że tylko Doulingo utrzymuje się w okolicy wyceny z IPO. Pozostałe dwa podmioty notują ceny znacznie niższe od debiutanckich. Tego typu przykłady z pewnością chłodzą zapał inwestycyjny ewentualnych wspierających.

Mimo wszystko, analitycy Crushbase są optymistami co do przyszłości branży. Swój optymizm opierają na ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu usługi. Również AI może pomóc w rozwinięciu oferowanych przez startupy edtech narzędzi. Choć na razie finansowanie całego sektora jest dalekie od oczekiwań, to jego potencjał jest zbyt duży, by wkrótce nie miało się to zmienić.

Warto przeczytać: Ranking najszybciej rozwijających się firm. Liczne grono polskich przedstawicieli

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.