Strategiczna współpraca polskiej spółki. Molecure otrzyma wsparcie w odkrywaniu i rozwoju nowych leków

Informacje o autorze

31 lipca 2024
Udostępnij:

Polska spółka Molecure nawiązała strategiczną współpracę badawczą z Avicenna Biosciences. Pozwoli to na wsparcie procesu odkrywania i rozwoju nowych leków.

molecure

Molecure odkrywa oraz rozwija leki, poszukując i opracowując pierwsze w swojej klasie leki małocząsteczkowe. Najbardziej zaawansowanym kandydatem na lek opracowanym przez spółkę jest OATD-01. To pierwszy w klasie inhibitor CHIT1 do zastosowania w leczeniu chorób śródmiąższowych płuc, takich jak sarkoidoza i idiopatyczne włóknienie płuc oraz MASH, znajdujący się na etapie II fazy badań klinicznych.

Teraz Molecure nawiązuje współpracę z Avicenna Biosciences. Zadaniem tej młodej firmy jest wsparcie procesów projektowania innowacyjnych leków. „Jesteśmy pod wrażeniem szerokiej wiedzy zespołu Molecure w zakresie modulowania USP7 oraz jego zaangażowania w odkrycie nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów cierpiących na nowotwory oporne na leczenie. Avicenna chętnie podejmuje wyzwanie, aby przenieść potencjał chemiczny tego ważnego celu molekularnego na rzeczywistość biologiczną i kliniczną” – mówi Chris Meldrum, prezes zarządu Avicenna Biosciences.

Warto przeczytać: BrainScan kontynuuje rozwój. Kolejni partnerzy i większa liczba badań

Rozwój nowych leków

Wspomniana współpraca obejmuje odkrycie i rozwój nowych leków małocząsteczkowych w proteazę specyficzną dla ubikwityny 7 (USP7). Jak czytamy w komunikacie, USP7 stanowi atrakcyjny cel w onkologii, regulujący stabilność kluczowych białek zaangażowanych w szlaki sygnałowe istotne dla procesu supresji guza i odpowiedzi immunologicznej.

W ramach współpracy Avicenna zaprojektuje algorytmy do identyfikacji nowych związków chemicznych, które blokują USP7 i spełniają zdefiniowane kryteria farmakologiczne. Molecure będzie odpowiedzialne za syntezę i ocenę tych nowych związków oraz wybór jednego lub większej ich liczby do dalszego rozwoju.

W ramach współpracy polska spółka zachowa prawo do komercjalizacji nowych kandydatów na leki, które pojawią się podczas badań. „Łącząc ekspertyzę Molecure dotyczącą tego atrakcyjnego, zweryfikowanego w badaniach in vivo celu z platformą chemii medycznej Avicenna, napędzaną przez uczenie maszynowe, zamierzamy wygenerować lepszych kandydatów na leki o optymalnych profilach farmakologicznych do dalszego rozwoju przedklinicznego i klinicznego” – mówi Marcin Szumowski, prezes zarządu Molecure.

Platforma stworzona przez Avicennę pozwala na przyspieszenie procesu odkrywania leków, obniżenie kosztów oraz zwiększenie efektywności.

Warto przeczytać: Viking Therapeutics przyspiesza badania zastrzyku wspomagającego odchudzanie. Pozytywna reakcja rynku

Polecamy

Więcej w tym dziale: