Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Robot Optimus Tesli zbliża się do premiery. Im bliżej jej terminu, tym większa konkurencja

Optimus

Już w 2026 roku ma rozpocząć się sprzedaż humanoidalnych robotów Optimus, tworzonych przez Teslę. Stale rośnie jednak jej konkurencja, co pokazują projekty przedstawione podczas Światowej Konferencji Robotów w Pekinie.

World Robot Conference to wydarzenie poświęcone projektom humanoidów, które odbyło się w poprzednim tygodniu w Pekinie. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano aż 27 projektów, co stanowiło rekord wydarzenia. Wśród humanoidów chińskich firm znalazły się roboty, które grały na cytrze, czy chwytały butelki z napojami.

Optimus Tesli również obecny był podczas wydarzenia, jednak znajdował się w szklanej gablocie otoczony pojazdami elektrycznymi firmy. Ta powściągliwość z pewnością była jednak zamierzona.

Warto przeczytać: Duże zmiany na czele startupu H. Projekt opuściła większość założycieli

Rozwój chińskiej konkurencji

Według informacji, które przekazał CNBC Wei Cao, partner w Lanchi Ventures, w ciągu ostatnich dziesięciu lat inwestycje w chiński przemysł robotyki przekroczyły sumę 100 mld juanów (równowartość 14,01 mld dolarów). Cao podkreśla, że w ciągu roku lub dwóch humanoidy tworzone w Chinach będą w stanie wykonywać szereg zadań i nadawać im odpowiedni priorytet. Pomoże im w tym oczywiście sztuczna inteligencja.

Jednym z projektów, w które inwestuje Lanchi Ventures jest Agibot, obecny również na konferencji w Pekinie. To chiński producent humanoidów, które będą mogły pełnić rolę sprzedawców lub przewodników po galeriach handlowych. Sprzedaż części z nich ma się rozpocząć już w październiku bieżącego roku. Innym z projektów zaprezentowanych w Pekinie był Astribot S1 firmy Stardust Intelligence. Podczas konferencji roboty firmy wykonywały skomplikowane chińskie ruchy sztuk walki, grały na cytrze i pisały chińską kaligrafię pędzlem.

Taktyczna powściągliwość Tesli

Co ciekawe, Wei Cao uważa, że powściągliwość Tesli, która podczas konferencji zamknęła robota Optimus za szkłem, jest zrozumiała. Ekspert uważa, że technologia amerykańskiej firmy wyprzedza chińskie projekty o rok lub dwa. Cao widzi jednak siłę lokalnych projektów w fakcie, że są samowystarczalne w ponad 95% łańcucha dostaw. Według deklaracji Elona Muska roboty Optimus potrafią składać pranie, a w przyszłości będą mogły gotować, sprzątać lub uczyć dzieci. Miliarder deklaruje także, że funkcje humanoidów będą testowane podczas prac w fabrykach Tesli.

Jak widać, rywalizacja projektów Muska z konkurencją z Chin będzie miała miejsce nie tylko w branży pojazdów elektrycznych. Warto śledzić ją, chociażby ze względu na rozwiązania, jakie humanoidalne roboty dzięki niej uzyskają.

Warto przeczytać: Inwestycja w startup xAI, premiera robotaxi i humanoidów Optimus. Elon Musk składa szereg deklaracji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.