Ile trwa przelew z banku do banku?

Informacje o autorze

22 listopada 2024
Udostępnij:

Szybkość przelewu między bankami to kwestia bardzo istotna, zwłaszcza dla osób, które z utęsknieniem wyczekują zapłaty za pracę, czy choćby przelewu od kontrahenta. Niektóre przelewy księgowane są szybciej, na niektóre trzeba poczekać nawet dzień lub dłużej. Ile trwa przelew z banku do banku? Czy da się przyspieszyć przelew? I od czego zależy czas przelewu?

ile trwa przelew z banku do banku

Przelew krajowy a przelew zagraniczny

Czas, w którym pieniądze przesyłane są z banku do banku, uzależniony jest od wielu kwestii. Najdłużej trzeba czekać na transfer między bankiem zagranicznym a polskim, ale często zdarza się, że przelew krajowy również nie jest realizowany tak szybko, jak byśmy się tego spodziewali.

W przypadku przelewu zagranicznego w innej walucie niż polski złoty następuje przewalutowanie, za które odciągana jest prowizja. Banki oferują różne stawki, związane z przelewami zagranicznymi. Prowizja za transakcję wynosi średnio od 0,2% do 0,5% kwoty przelewu, zależnie od waluty oraz banku. Większość banków podaje do wiadomości najniższą oraz najwyższą możliwą prowizję, jaką klient będzie musiał zapłacić.

Na rynku popularni są także pośrednicy, którzy oferują przesył pieniędzy z zagranicznego banku na konto polskie. Za taką usługę często trzeba jednak zapłacić, ważne jest także, aby pośrednicząca platforma była sprawdzona i wiarygodna.

Czas przelewu wewnętrznego

Jeśli chodzi o przelew wewnętrzny, jest to najszybsza forma przekazywania gotówki. Przelewy wewnętrzne wysyłane są natychmiastowo – pieniądze są na koncie w ciągu kilku sekund. Warto jednak wiedzieć, że przelew wewnętrzny to przelewanie gotówki tylko między kontami, należącymi do tego samego banku. Nie następuje więc przesył gotówki między bankami za pomocą sesji wychodzących i przychodzących.

Czas przelewu wewnętrznego to więc najczęściej kilka sekund; przesyłając gotówkę między swoimi własnymi kontami w tym samym banku nie trzeba także potwierdzać transferu za pomocą wiadomości sms, ani żadnym innym sposobem. Przelewy realizowane są automatycznie.

Ile idzie przelew bankowy zewnętrzny?

Nieco dłużej realizowany jest przelew zewnętrzny, czyli transfer pomiędzy różnymi bankami. Za pomocą tego typu przelewu na konto przychodzą najczęściej środki ze źródeł zewnętrznych. Czas, w jakim przelew zewnętrzny trafia do odbiorcy, jest uzależniony od sesji przychodzących i wychodzących w konkretnych bankach. Dodatkowo czas realizacji przelewu bankowego zewnętrznego w Polsce może się różnić w zależności od kraju, w którym jest realizowany. W kontekście przelewów zewnętrznych rozróżniamy więc:

  • przelew krajowy, który w Polsce najczęściej realizowany są w systemie Elixir. Czas realizacji to zazwyczaj jeden dzień roboczy, chociaż wiele banków oferuje również przelewy ekspresowe, które mogą być zrealizowane maksymalnie w ciągu 15 minut po wykonaniu zlecenia przelewu. Za tego rodzaju przelew trzeba jednak najczęściej zapłacić;
  • przelew zagraniczny – czas jego realizacji zależy od kraju docelowego i wykorzystanego systemu. Standardowe przelewy międzynarodowe mogą zająć od 1 do 5 dni roboczych, natomiast przelewy ekspresowe, takie jak SEPA, mogą być zrealizowane w ciągu jednego dnia roboczego.

Jak działa system Elixir?

Jak już zostało wspomniane, większość przelewów krajowych realizowanych jest za pomocą systemu Elixir. Oznacza to, że bank realizuje trzy sesje dziennie, podczas których pieniądze są przyjmowane i przelewane. Przesyłając transfer z banku do banku, środki są zatrzymywane i umieszczane w kolejce do przetworzenia. Wysyłanie pieniędzy z jednego konta na drugie związane jest ściśle z godziną, w której dana placówka realizuje przelewy wychodzące.

Natomiast sam przelew przychodzący, czyli druga część operacji, również realizowany jest w konkretnych godzinach. Przykładowo, przelew wysyłany wieczorem z jednego banku zatrzymywany jest w kolejce i księgowany dopiero następnego dnia rano. Jednak jego przesłanie na konto w innym banku odbywa się w godzinach sesji wychodzących banku docelowego.

Czas realizacji przelewu zagranicznego

Przelewy zagraniczne działają na nieco innych zasadach. Takie przelewy wysyłane są za pomocą systemu SWIFT lub SEPA. Aby przesłać pieniądze z kraju do kraju, nie wystarczy wpisanie w odpowiednim polu numeru konta. Należy wprowadzić także kod IBAN, który poprzedza numer rachunku i odpowiedzialny jest za identyfikację kraju, w którym jest zarejestrowany dany rachunek. Dodatkowo, w tego typu przelewach w specjalnym polu należy najczęściej wpisać kod SWIFT lub BIC. Każdy bank ma swój własny kod i można łatwo sprawdzić go w internecie.

Czas realizacji przelewu zagranicznego uzależniony jest od kraju i waluty, w jakiej klient chce przelać pieniądze, a dokładniej od systemu, za pomocą którego realizowane są przelewy. Przelewy zagraniczne, za które odpowiada system SEPA, realizowane są tylko i wyłącznie w walucie euro. W tym przypadku czas realizacji przelewu to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Natomiast przelewy SWIFT rozliczane są we wszystkich walutach realizowanych przez dany bank. Tego rodzaju przelew może zająć od 2 do 5 dni roboczych, a czasami dłużej, w zależności od banków pośredniczących i kraju odbiorcy. Warto tutaj zaznaczyć, że użycie różnych banków pośredniczących może wydłużyć czas realizacji przelewu. Dodatkowo, przelewy inne niż ekspresowe nie są realizowane w weekendy, co oznacza, że przelew wysłany w piątek, dotrze na konto dopiero po weekendzie.

Ile trzeba zapłacić za przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to transfer, który dociera na konto w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut od wykonania przelewu. Tego rodzaju zlecenie nie bierze udziału w sesjach rozliczeniowych, z których korzystają banki i można je wykonać całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Przelew natychmiastowy możemy realizować dzięki dwóm systemom – pierwszy to Express Elixir, obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Drugi to Blue Cash, którego właścicielem jest prywatna firma. Przelew poprzez system Elixir możemy wykonać tylko w bankach, które korzystają z tego rodzaju przetwarzania płatności, natomiast przelew z systemu Blue Cash możemy wykonywać w każdej instytucji finansowej.

W przypadku tego rodzaju przelewu, system korzysta z rachunku powierniczego, na którym trzymane są środki z innych banków. Pozwala to na natychmiastowe zlecenie transakcji. Warto pamiętać, że przelew natychmiastowy można wykonać tylko do banków krajowych.

Ile kosztuje tego rodzaju przelew? Zazwyczaj jego koszt nie przekracza 5 złotych. Jednak są banki, które za tego rodzaju usługę każą zapłacić nawet około 10 złotych.

Od czego zależy czas realizacji przelewu?

Czas realizacji przelewu zależy, jak już zostało wspomniane, od kilku czynników. Kluczową rolę gra tutaj między innymi typ przelewu. W tym kontekście rozróżniamy:

  1. przelewy krajowe (np. w systemie Elixir), które zazwyczaj realizowane są w ciągu jednego dnia roboczego;
  2. przelewy ekspresowe ( w systemie Express Elixir, czy Blue Cash), które mogą być zrealizowane w kilka minut;
  3. przelewy zagraniczne, które mogą zająć od jednego dnia do nawet kilku dni roboczych, w zależności od systemu (np. SEPA w Europie) oraz banku.

Czas przelewu zależy także od takich czynników, jak: godzina zlecenia, dzień tygodnia, w którym realizowany jest przelew, banki pośredniczące, czy systemy płatnicze. Na czas realizacji przelewu mogą wpłynąć także różnego rodzaju awarie oraz dodatkowe procedury bezpieczeństwa.

Sesje przelewów wychodzących w różnych bankach

Sesje przelewów wychodzących są najistotniejsze z punktu widzenia odbiorcy przelewu. Banki mają zasadniczo trzy sesje rozliczeniowe: poranną, popołudniową i wieczorną. Każdy bank ma inne godziny, w których realizuje przelewy. I tak, w Alior banku sesje przelewów wychodzących odbywają się w godzinach 9:30, 13:30 i 16:00. W banku Millenium sesja odbywa się w godzinach 11:00, 15:00 oraz 17:30. W banku PEKAO o 08:30, 12:30 i 15:00, a w BNP Paribas o 08:00, 11:45 i 14:15. Każdy bank udziela informacji o sesjach, w jakich realizowane są przelewy wychodzące. Dzięki temu klient ma w miarę pewną informację na temat tego, w jakich godzinach może spodziewać się przelewu.

Polecamy

Więcej w tym dziale: