Bioniczna proteza ręki. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej finalizują prace nad innowacyjnym projektem

Informacje o autorze

09 października 2024
Udostępnij:

Świat nauki oferuje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Na Politechnice Wrocławskiej trwają prace nad bioniczną protezą ręki. Naukowcy już finalizują projekt.

Bioniczna proteza ręki

Pod koniec września na łamach MamBiznes opisywaliśmy innowacyjny projekt absolwentów Politechniki Warszawskiej. Wprowadzili oni na rynek produkt dla miłośników świeżych ziół. To drukowana w 3D hydroponiczna doniczka do domowej uprawy ziół. Tym razem opisujemy innowacyjny produkt, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. To bioniczna proteza ręki.

„Proteza o nazwie BEEPP (Bionic, Ergonomic, Economic, Polish Prosthesis) jest złożoną strukturą składającą się z kilku przenikających się systemów, w tym medyczno – rehabilitacyjnego, informatycznego, mechanicznego, elektronicznego i robotycznego” – mówi dr inż. Andrzej Wołczowski, kierownik projektu realizowanego w Centrum Innowacji i Biznesu PWr.

Naukowcy finalizują prace nad bioniczną protezą ręki, która będzie przeznaczona dla osób z jedno- lub dwustronną amputacją na poziomie przedramienia. Jak czytamy na stronie PWr, będzie ona mogła wykonać ruchy uchwytne oraz manipulacyjne. Proteza jest sterowana za pomocą biosygnałów rejestrowanych na kikucie amputowanej kończyny i analizowanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Bioniczna proteza z Politechniki Wrocławskiej

Naukowcy opracowali protezę, którą będzie można personalizować. Będzie ona dotyczyć rodzaju amputacji, kształtu kikuta oraz postury ciała pacjenta. Waga urządzenia to około 500 g.

„Największym wyzwaniem w przygotowaniu protezy było właściwe opracowanie trzech kluczowych podsystemów, których odpowiednie działanie rzutuje na komfort użytkownika. Chodzi o interfejs (zarówno mechaniczny, jak i elektroniczny) protezy z pacjentem, algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające intencje pacjenta co do ruchu protezy oraz mechatroniczną strukturę samej dłoni. Wszystkie mają kluczowe znaczenie dla niezawodności, funkcjonalności oraz wygody codziennego stosowania protezy” – podkreśla dr inż. Andrzej Wołczowski.

Nad projektem pracuje łącznie dwanaście osób z PWr między innymi informatycy, mechanicy, elektronicy oraz automatycy i robotycy. W realizację projektu był także zaangażowany specjalista w zakresie chirurgii i rehabilitacji z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista biomechanik z Politechniki Warszawskiej oraz firma protetyczna Ortopes.

Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia testów z pacjentami, zaplanowanych na koniec roku.

Źródło grafiki: Politechnika Wrocławska

Polecamy

Więcej w tym dziale: