Tradycyjne metody monitorowania zdrowia psychicznego opierają się na samoobserwacji i subiektywnych raportach. To w wielu przypadkach okazuje się niewystarczające. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja i choroba afektywna dwubiegunowa dotykają około 280 mln osób na całym świecie. Britenet Med chce wspierać osoby z tego typu zaburzeniami.
Te dane sprawiają, że właściwe wykrywanie zaburzeń zdrowia psychicznego staje się kluczowym zagadnieniem. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) postanowił nagrodzić dofinansowaniem projekt polskiej firmy Britenet Med. Wsparcie w ramach programu EIT Health Flagship Call wyniesie 1 mln euro.
MoodMon od Britenet Med
Chodzi o narzędzie MoodMon. To system, który gromadzi dane behawioralne z urządzeń mobilnych, w tym także noszonych na ciele pacjenta. Na ich podstawie specjalnie skonstruowane algorytmy sztucznej inteligencji przewidują potencjalne zmiany stanu psychicznego. W przypadku szansy na ich wystąpienie MoodMon powiadamia o tym fakcie pacjenta oraz psychiatrów i opiekunów.
System przeszedł już badania kliniczne, które potwierdziły jego wysoką skuteczność. Współczynnik swoistości osiągnął poziom 98,83%, a wskaźnik czułości 89,5%. System powstał we współpracy Britenet Med z instytucjami ze Szwecji i Hiszpanii. Była ona możliwa właśnie dzięki programowi Flagship Call.
„Flagship Call to inicjatywa, która stawia na dialog i współpracę, mające realną moc zmieniania europejskiej opieki zdrowotnej. Projekt MoodMon pokazuje, jak potężne mogą być międzynarodowe partnerstwa w tworzeniu rozwiązań, które są nie tylko nowatorskie, ale także skalowalne i skuteczne. Z niecierpliwością czekamy na efekty, by przekonać się, jak MoodMon poprawi życie pacjentów z zaburzeniami afektywnymi” – mówi Joanna Broy, przedstawicielka EIT Health w Polsce.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)