Kind Humanoid z nową energią. Startup wspomaga znany projektant

Informacje o autorze

15 października 2024
Udostępnij:

Idea humanoidów, w przeciwieństwie do nich samych, wciąż jest żywa. Świadczy o tym praca startupu Kind Humanoid z USA. W proces tworzenia zaangażował się projektant Yves Béhar.

Kind Humanoid

Kind Humanoid to startup z siedzibą w Palo Alto w USA. Zespół projektu tworzą trzy osoby z Christophem Kohstallem na czele. Większość prac odbywa się tak naprawdę w jego garażu, a wizytę w nim przeprowadzili przedstawiciele portalu TechCrunch. To właśnie tam powstają prototypy humanoidów, a miejsce to pokazuje, że ten sektor technologiczny wciąż ma swoich pasjonatów.

Tę pasję u byłego członka nieistniejącego już zespołu ds. robotyki Google Brain docenił znany projektant Yves Béhar. Już na początku 2023 roku odwiedził on garaż Kohstalla i zachwycił się jego wizją i miejscem pracy. Na tyle, że sam włączył się w działania startupu.

Startup inny niż wszystkie

To właśnie Béhar stał się odpowiedzialny za wygląd robotów tworzonych przez Kind Humanoid. I właśnie to jest kolejną rzeczą, która odróżnia je od konkurencji. Startup celowo odbiegł od wizji robotów, o wyglądzie maksymalnie zbliżonym do ludzkiego. Oprócz niepokojących skojarzeń celem takiego działania jest zwiększenie ich funkcjonalności.

Robot Mona, nad którym pracuje obecnie zespół, ma być stworzony jako asystent domowy. Tu również wizja Kind Humanoid odbiega od konkurencji. Ta skupia się raczej na ich przemysłowym wykorzystaniu. Zdaniem twórców ta strategia sprawi, że projekt będzie miał do pokonania mniejszą konkurencję.

Równie osobliwe jak wygląd robota i miejsce pracy startupu jest jego podejście do współpracy z inwestorami. Christoph Kohstall mówi portalowi TechCrunch, że projekt skupia się bardziej na części innowacyjnej, której nie można stworzyć, po prostu „zasypując ją” pieniędzmi. Zaskakująco uczciwe, zwłaszcza w kontekście wielu projektów przepalających środki inwestorów.

Kind Humanoid z planami na przyszłość

Niestety sam zapał i pasja to nie wszystko, a pieniądze są ważnym elementem powodzenia tego typu przedsięwzięć. Zwłaszcza w kontekście ambitnych planów. A te zakładają rozpoczęcie w przyszłym roku testów terenowych aż dwunastu robotów Mona. 

Być może i tu pomocna okaże się osoba Yvesa Béhara, która przyciągnie inwestorów. Inaczej romantyczną wizję twórców może czekać brutalne zderzenie z materialną rzeczywistością.

Źródło grafiki: Kind Humanoid

Polecamy

Więcej w tym dziale: