Europejski startup cybernetycznych ubezpieczeń Stoïk pozyskał 25 mln euro

Informacje o autorze

15 października 2024
Udostępnij:

Stoïk to francuski startup oferujący szczególną kategorię ubezpieczeń dla sektora MŚP. Działający na rynkach europejskich projekt zamknął rundę finansowania serii B.

Stoïk

Ryzyko cybernetyczne to jedna z kategorii, które coraz poważniej wchodzą do aktualnych zagrożeń podmiotów sektora MŚP. Podczas gdy znacząco rozwija się sektor zabezpieczeń i reagowania na zagrożenia, część podmiotów stosuje inny rodzaj obrony przed cybernetycznymi zagrożeniami. To przeniesienie ryzyka na stronę trzecią, np. przez zakup polisy ubezpieczeniowej chroniącej w przypadku roszczeń związanych z cyberbezpieczeństwem. I właśnie ten sektor działalności rozwija startup Stoïk.

Idea startupu Stoïk

Startup z Francji oprócz krajowego rynku, swoje usługi oferuje również dla klientów z Niemiec i Austrii. Są one dedykowane konkretnej grupie przedsiębiorstw. To podmioty o obrocie rocznym do 750 mln euro. Kryterium zostało wybrane przez firmę ze względu na złożoność oferowanego produktu, jakim jest cyberubezpieczenie.

Stoïk nie oferuje bowiem jedynie rekompensaty przychodów utraconych w związku z ewentualnym atakiem cybernetycznym. Przeciwnie, wykupując ubezpieczenie startupu, firma otrzymuje także usługę audytu własnych systemów pod kątem zagrożeń cybernetycznych. To rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji. Przedsiębiorstwo otrzymuje wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa, a startup może precyzyjnie wycenić ryzyko ubezpieczeniowe.

Samo ubezpieczenie jest tworzone we współpracy z partnerami startupu. Stoïk tworzy własne stawki, produkty i konkretne polisy. Za obsługę ryzyka odpowiadają jednak większe firmy ubezpieczeniowe.

Partnerzy startupu

Jedną z nich jest Tokio Marine HCC International. To także jedyny nowy inwestor we wspomnianej serii B finansowania projektu. Runda zakończona pozyskaniem 25 mln euro składała się także ze wcześniejszych wspierających startup. Należą do nich między innymi: Alven, Andreessen Horowitz, Munich Re Ventures, Opera Tech Ventures i Anthemis.

Stoïk nie sprzedaje swoich produktów samodzielnie. Robi to we współpracy z brokerami ubezpieczeń. Startup szacuje, że do końca 2024 roku będzie miał 5000 ubezpieczonych klientów. To przełoży się na 25 mln euro składki.

Polecamy

Więcej w tym dziale: