PFR z nowym programem. Urban Tech Hub pomoże rozwinąć nowe technologie

Informacje o autorze

25 października 2024
Udostępnij:

Pierwszy w Polsce program dla twórców rozwiązań technologicznych, którzy chcą mieć możliwość testowania w środowisku miejskim. To charakterystyka programu Urban Tech Hub, który rozpoczyna Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

PFR

Wyzwania związane z zużyciem energii, gospodarką odpadami, czy transportem wymagają postawienia na odważne, innowacyjne rozwiązania. By ułatwić ich wprowadzanie w przestrzeni miejskiej, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) chce połączyć ze sobą samorządy i innowacyjne organizacje w ramach programu Urban Tech Hub. Te pierwsze mają być przestrzenią do testowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

„Urban Tech Hub stwarza wyjątkową szansę zarówno dla miast, jak i innowatorów. Miasta stają się laboratorium dla nowych technologii, a organizacje mają możliwość realnego wpływu na przyszłość lokalnych społeczności. Podobne projekty z powodzeniem działają już w Helsinkach czy Tallinie –miastach, które dzięki swojej otwartości na innowacje, przyciągają inwestorów i talenty technologiczne.Teraz tę szansę otwieramy dla polskich miast” – powiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Warto przeczytać:

Zyskają obie strony

Urban Tech Hub jest szansą do prezentacji swoich rozwiązań przed potencjalnymi klientami w postaci samorządów i zdobycia nowych inwestorów. Dodatkowo to możliwość skorzystania z rzeczywistego środowiska do sprawdzenia funkcjonowania swoich innowacji i dostosowania ich do potrzeb miast. 

Program odbywać się będzie w miejskich środowiskach testowych (tesbed). Miasta zyskają szansę na długotrwałą współpracę z innowatorami. Regiony, które wspierają rozwiązania zrównoważonego rozwoju, są atrakcyjniejsze dla inwestorów. Program jest więc korzystny dla obu jego stron.

Nabór PFR

Organizacje mogą przesyłać swoje zgłoszenia do programu do 20 listopada. Zgłaszać mogą się projekty oferujące innowacyjne rozwiązania z następujących obszarów: odporna infrastruktura, mobilność miejska, ochrona środowiska oraz zdrowie i dobrostan mieszkańców. Niezależnie od rozwijanego obszaru warunkiem koniecznym jest posiadanie prototypu swojego rozwiązania.

W przypadku samorządów ich zgłoszenia są przyjmowane przez cały czas trwania programu. W zgłoszeniu miasta mogą wymienić konkretne wyzwania technologiczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu łatwiej będzie przypisać do ich przestrzeni konkretny projekt.

Szczegóły programu Urban Tech Hub oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej PFR.

Polecamy

Więcej w tym dziale: