Około 190 tys. uczestników z blisko 180 krajów. Targi GITEX GLOBAL gromadzą ogromną społeczność wokół świata IT i podczas kilkudniowego wydarzenia w Dubaju nie zabrakło również polskich przedstawicieli biznesu. Wszystko za sprawą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która zorganizowała bezpłatne stoisko dla rodzimych spółek. Jednym z uczestników targów była firma TT PSC, wchodząca w skład grupy Transition Technologies.
„W trakcie targów szczególną uwagę zwrócono na takie kluczowe trendy w IT jak: rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowania w biznesie, rozszerzenie możliwości Internetu Rzeczy (IoT) w inteligentnych miastach, fintech i nowe technologie płatnicze, elektromobilność, cyberbezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również blockchain, robotyka i technologie chmurowe, które są postrzegane jako fundamenty przyszłej cyfrowej transformacji i ocenia się, że mogą one wpływać na kierunek rozwoju firm w nadchodzących miesiącach” – opowiada nam Konrad Dróżka, wiceprezes i Chief Revenue Officer w TT PSC.
Polski biznes w krajach arabskich
W dobie intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji, był to temat przewodni tegorocznych targów GITEX GLOBAL w Dubaju. Jak wskazuje jeden z uczestników wydarzenia, Konrad Dróżka, dyskutowano m.in. o możliwościach zastosowania AI w różnych branżach. Przykładem mogą być medycyna (np. przyspieszenie opracowywania nowych leków), lotnictwo, cyberbezpieczeństwo czy przemysł. Poruszano także temat wsparcia technologicznego w rozwoju nowoczesnych platform. Choćby w zarządzaniu miastami i infrastrukturą, co idzie w parze z promowaniem wydajniejszych modeli biznesowych.
Warto wiedzieć, że biznes na Bliskim Wschodzie stawiany jest nacisk na budowanie długoterminowych relacji i wzajemne zaufanie między partnerami. Osobiste spotkania są tam wysoko cenione, a decyzje biznesowe podejmowane są dopiero po dokładnym zapoznaniu potencjalnych współpracowników. Polska reprezentacja była obecna na największych targach IT na świecie i dostrzega potencjał w rozwoju swojego biznesu w krajach arabskich.
„Bliski Wschód, a zwłaszcza region Zatoki Perskiej, to rynek o dużym potencjale wzrostu. Przede wszystkim w dziedzinach takich jak inteligentne miasta, technologie finansowe czy cyberbezpieczeństwo. Szczególne zainteresowanie budzi technologia AI, w której kraje tego regionu dostrzegają szansę na przekształcenie się w technologiczne supermocarstwa. Kluczowe są również produkty oraz usługi technologiczne, które wpływają na zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i miast. Widzimy w tym regionie znaczące szanse rozwoju polskich firm zwłaszcza, że nasi specjaliści IT należą do światowej czołówki (…)” – wskazuje Konrad Dróżka.
Warto zwrócić uwagę, że Bliski Wschód zmaga się z niedoborem wykwalifikowanych talentów zdolnych napędzać sektor AI. Dlatego też Zjednoczone Emiraty Arabskie aktywnie działają na tym polu, aby pozyskiwać wybitnych ekspertów w tej dziedzinie. Rządy krajów Bliskiego Wschodu nie oszczędzają na inwestycjach w ten obszar.
Prezentacje podczas targów GITEX GLOBAL
Michał Polański, dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości w PARP, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, podkreślił duże zainteresowanie polskimi technologiami. „Bez przerwy do polskiego stoiska podchodzą zwiedzający, często potencjalni inwestorzy z całego świata. Występujemy także na różnych panelach. Na konferencji Expand North Star mówiłem o polskim rynku startupowym, na głównej scenie targów wystąpił Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zainteresowanie polskimi technologiami jest duże. Natomiast skala tych targów jest tak olbrzymia, że ciężko jest się przebić. Żeby bardziej zaistnieć, musielibyśmy jeszcze zwiększyć naszą obecność, zaprosić jeszcze więcej firm do uczestnictwa” – mówił Michał Polański w rozmowie z PAP-em.
Na targach GITEX GLOBAL nie brakowało ciekawych prezentacji innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich pojawił się m.in. nowy, humanoidalny robot edukacyjny z Emiratów Arabskich czy soczewki kontaktowe wyświetlające treści AR (przyp. red. rozszerzona rzeczywistość). Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że polski biznes ma również swój udział w międzynarodowych wydarzeniach.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)