24 października 2024 roku zakończył się nabór do programu Ścieżka SMART. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wskazała przyczyny, z powodu których wnioski były najczęściej odrzucane. Umożliwia to poszczególnym projektom uzyskanie informacji o obszarach, w których w przypadku przyszłego wnioskowania poprawa jest konieczna.
W naborze wzięło udział 2771 wniosków. Do oceny zostało skierowanych 2719 z nich. Ostatecznie do dofinansowania zostało wybranych zaledwie 201 projektów (7% ogółu). Wartość przyznanego wsparcia to 1 417 400 831,22 zł.
Ścieżka SMART — przyczyny odrzucenia wniosków
W przypadku modułu B+R Ścieżki SMART wnioskodawcy najwięcej problemów mieli z istotą projektu oraz wydatkami na jego realizację. Aż 92% odrzuconych wniosków nie potrafiło wykazać, że w wyniku działań zostanie opracowana innowacja produktowa na co najmniej skalę krajową. 90% projektów nie potrafiło obronić zasadności i racjonalności wydatków na jego realizację. W przypadku 59% wniosków nie było w stanie potwierdzić opłacalności wprowadzenia danej innowacji na rynek.
Pewne różnice wystąpiły w powodach odrzucania wniosków z modułu Wdrożenie Innowacji. Choć dominujące również w ich przypadku były problemy z wykazaniem innowacyjności (96% odrzuconych wniosków) oraz z uzasadnieniem wydatków (95%), to pojawiły się również inne błędy. Aż 83% wnioskodawców nie potrafiło na przykład wykazać, że posiada zasoby techniczne i kadrowe do realizacji projektu. 89% z nich nie wykazało, że wskaźniki produktu i rezultatu dla modułu są adekwatne dla wnioskowanego wsparcia, spójne, mierzalne, prawidłowo określone i obiektywnie weryfikowalne.
Wnioski zostały sporządzone na podstawie pogłębionej analizy ilościowej i jakościowej wykonanej na próbie 10% kart projektów ocenionych negatywnie. Pełna treści opracowania jest dostępna na stronie internetowej PARP.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)