Innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada inwestycje

Informacje o autorze

06 listopada 2024
Udostępnij:

Polskie przedsiębiorstwa powinny stawiać na innowacyjność tak, by być konkurencyjne na międzynarodowych rynkach. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym 2024 plany na finansowanie tego typu działań.

Innowacyjność

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zainaugurowała 10. edycję Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę, jaką stanowić ma innowacyjność krajowych przedsiębiorstw. To zagadnienie ma być ważnym elementem opracowywanej w resorcie strategii rozwoju.

„W MFiPR powstaje średniookresowa strategia rozwoju kraju do 2035 r. To kluczowy, najważniejszy dokument strategiczny. Jednym z głównych jego celów jest zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki i zwiększenie innowacyjności naszych przedsiębiorstw, zarówno tych małych i średnich, które są istotą i trzonem polskiej gospodarki, jak i tych dużych. Chcielibyśmy, aby do 2035 r. w TOP 10 było co najmniej kilka prywatnych polskich firm” – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dwa nowe fundusze wesprą innowacyjność

Ważnym elementem powyższej strategii mają być Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych oraz Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska. Pierwszy z nich ma wspierać sektory biotechnologiczne, technologii cyfrowych oraz rozwiązania przyczyniające się do racjonalnego gospodarowania zasobami. Jego budżet ma opiewać na kwotę 4 mld zł.

Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska ma dysponować środkami w wysokości 1 mld zł. Ich wydatkowanie mają poprzedzić konsultacje. Ich celem jest wyłonienie obszarów technologicznych, które mogą napędzić rozwój i innowacyjność polskiej gospodarki. Dzięki temu skuteczność udzielonego w ramach funduszu wsparcia ma być wyższa.

Oba fundusze mają zacząć funkcjonować od połowy 2025 roku.

Polecamy

Więcej w tym dziale: