Creotech Instruments jest największą z polskich spółek sektora kosmicznego notowaną na GPW. Jako jedyna w Polsce posiada także zdolność do budowy mikrosatelitów. Spółka poinformowała właśnie o podpisaniu umowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Jej przedmiotem jest realizacja misji „Space Weather Nanosatellites System Enhancement”. Założeniami projektu jest zbadanie tzw. pogody kosmicznej, czyli oddziaływania wiatru słonecznego na atmosferę ziemską.
Creotech Instruments w misji ESA
Polska spółka będzie odpowiedzialna za fazę 0-A. To wstępne zaplanowanie misji, której realizacja ma się odbyć w 2028 roku. W ramach wstępnego projektu spółka zaprojektuje satelitę na platformie HyperSat. Umieści na niej cztery instrumenty naukowe: trzy opracuje Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk a jeden Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Wartość kontraktu tej części projektu to 175 tys. euro.
„Cieszy nas fakt, że jesteśmy zaangażowani w strategiczny projekt związany z badaniami nad pogodą kosmiczną. To już kolejny projekt, zaraz za misją Plasma Observatory, potwierdzający naszą istotną pozycję w międzynarodowym sektorze kosmicznym, w tym w dziedzinie rozwoju świadomości sytuacyjnej w kosmosie. To także potwierdzenie uznania ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej dla naszych kompetencji w zakresie rozwoju zaawansowanych systemów małych satelitów” – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Po realizacji fazy 0-A misji możliwe są kolejne rozmowy pomiędzy stronami umowy. Ich tematem będzie negocjacja kontraktu na realizację projektu o oparciu o wykonane plany. Nie jest więc wykluczone, że udział Creotech Instrument będzie w nim jeszcze większy.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)