Wsparcie ekspansji zagranicznej polskich startupów. Stabilność regulacyjna oraz rozwój nowoczesnego ekosystemu wspierającego innowacje. To najważniejsze postulaty przedstawione przez Fundację Startup Poland w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Ponadto, ich zdaniem brakuje na naszym rynku jednolitej strategii prawnej i podatkowej. To prowadzi do odpływu startupów i inwestorów za granicę.
„Polska, ze względu na swoje strategiczne położenie i wewnętrzne uwarunkowania, jest gotowa do pełnej transformacji w nowoczesną gospodarkę 4.0 opartą na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla indywidualnych konsumentów, przemysłu i biznesu. Nasz kraj ma potencjał, by stać się liderem cyfrowym i gospodarczym w Europie. Jednak wymaga to stabilnego wsparcia dla startupów i scaleupów oraz budowy kapitału inwestycyjnego. Potrzebujemy strategii, która nie tylko zatrzyma talenty w kraju, ale także przyciągnie międzynarodowe fundusze i ekspertów” – podkreśla Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.
Rozwój innowacyjności w Polsce
Fundacja Startup Poland reprezentuje polski ekosystem startupów w rozmowach z polskim rządem i parlamentem. Obecnie skupia się na poprawie innowacyjności w Polsce. Aby rozwój był dynamiczny, przedstawiono szereg proponowanych zmian w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Postulaty powstały dzięki konsultacji z blisko 70 przedstawicielami podmiotów reprezentujących sektor biznesu, innowacji oraz edukacji.
Głównymi przeszkodami w rozwoju startupów nadal pozostają bariery regulacyjne oraz administracyjne. W wyniku tego dochodzi do odpływu młodych firm i inwestorów za granicę. Jednym z przykładów nieadekwatności obecnych rozwiązań prawnych jest niska popularność Prostej Spółki Akcyjnej (PSA). Przypomnijmy, że to forma prawna stworzona z myślą o startupach. Jednak aby PSA stała się rzeczywiście atrakcyjna dla przedstawicieli sektora innowacji, konieczne są preferencyjne warunki podatkowe dla założycieli i inwestorów. Należy też pamiętać o redukcji kosztów administracyjnych związanych z jej funkcjonowaniem.
„Założenie było proste: Prosta Spółka Akcyjna miała być wehikułem dedykowanym startupom. Jednak w praktyce nie spełnia ich potrzeb. Aby to zmienić, konieczne są zachęty podatkowe, uproszczenie procedur, jak chociażby zdjęcie obowiązku prowadzenia rejestru akcjonariuszy przez notariusza lub biuro maklerskie, oraz budowanie świadomości korzyści płynących z tego rozwiązania. Tylko spójny i przewidywalny system regulacyjny pozwoli polskim firmom rozwijać skrzydła na rynkach międzynarodowych” – zauważa Marta Pawlak, Head of Public Policy w Fundacji Startup Poland.
Co może pomóc?
Zacznijmy od propozycji wprowadzenia jednoznacznych definicji startupu i scaleupu do polskiego porządku prawnego, wzorem innych krajów takich jak Estonia. Idąc dalej, kluczowym czynnikiem jest dostęp do finansowania dla młodych biznesów. Dlatego zgodnie z postulatem Fundacji Startup Poland, potrzebna jest rewizja instytucji publicznych wspierających startupy. Mowa o ustaleniu klarownego podziału kompetencji pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polskim Funduszem Rozwoju.
Należy także zapewnić gwarancję ciągłości instytucjonalnej. To oznacza, że zmiany rządów nie będą wpływać na zmiany podejścia, zmiany personalne i zmiany stosowanych praktyk. Ważnym postulatem jest powołanie ministra ds. startupów w celu koordynacji działań sektora publicznego i startupowego. Propozycja bazuje na modelu Komisji Europejskiej, gdzie funkcjonuje komisarz odpowiedzialny za ekosystem startupów.
Wśród rekomendacji padła także propozycja stworzenia rady ds. innowacyjności. Miałaby ona składać się z przedstawicieli biznesu, trzeciego sektora i administracji, która będzie opiniowała kluczowe zmiany legislacyjne i oceniała ich wpływ na rozwój innowacyjności. Kluczowe jest również stworzenie ekosystemu opartego na współpracy. To oznacza konieczność zacieśnienia współpracy między biznesem, uczelniami i administracją publiczną.
Postulaty dają dużą nadzieję na poprawę polskiego ekosystemu startupowego. Jednak pytanie czy faktycznie zostaną one uwzględnione w planowanych zmianach.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)