Jednym ze źródeł wyżej wymienionego optymizmu jest ankieta, którą Europejski Kongres Finansowy przeprowadził wśród ekonomistów. Swoje prognozy gospodarcze dla Polski w raporcie „Economic Outlook” zaprezentowała również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wartości z obu źródeł charakteryzuje umiarkowany optymizm.
Rok 2025 – prognozy gospodarcze dla Polski
Oba ośrodki są praktycznie zgodne w kwestii wzrostu PKB Polski w 2025 roku. Ekonomiści ankietowani przez EKF wskazują, że jego wartość w przyszłym roku będzie wyższa o 3,5%. Zdaniem OECD wysokość wzrostu będzie wynosić 3,4%. Nieco odmiennie wygląda prognoza dotycząca inflacji. Zdaniem pierwszego źródła wysokość wskaźnika CPI w 2025 roku osiągnie 4,4%. Według OECD znajdzie się w tym czasie na poziomie nawet 5%. Spadki inflacji zdaniem obu źródeł będą miały miejsce w 2026 roku. Wtedy to jej wartość ma być niższa niż 4%.
Ankieta Europejskiego Kongresu Finansowego zawiera również informacje dotyczące kształtowania się w kolejnych latach stopy bezrobocia w Polsce. Zgodnie z metodologią BAEL w 2023 roku wynosiła ona 3,1%. To jedna z najniższych wartości w całej Unii Europejskiej. W kolejnych latach sytuacja na rynku pracy ma być jeszcze lepsza. Zdaniem ekonomistów na koniec 2024 roku bezrobocie wyniesie 3,0%, a w latach 2025-2026 2,9%.
Niezależnie od źródła takie same są zagrożenia, które mogą spowodować niezrealizowanie się prognoz. To niestabilna sytuacja geopolityczna, problemy demograficzne na rynku pracy, a także trudności z absorpcją funduszy unijnych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)