Pierwsze komercyjne zamówienie w historii polskiego sektora kosmicznego. Polska firma dostarczy instrument optyczny do misji związanej z eksploracją Księżyca. Spółka poinformowała o rozpoczęciu współpracy z amerykańskim Intuitive Machines. To globalny lider komercyjnej eksploracji Księżyca. Podmiot jest obecny na NASDAQ, a jego globalna kapitalizacja wynosi ok. 1,9 mld dolarów.
„Plan ustanowienia na Księżycu trwałej obecności człowieka napędza globalne inwestycje w misje załogowe, obserwacyjne oraz robotyczne. Zbudują one infrastrukturę orbitalną i transportową. Scanway dokonuje historycznego wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego. W przyszłym roku teleskop opracowany i dostarczony przez nasz zespół poleci na Księżyc w amerykańskim prywatnym satelicie” – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.
Szczegóły współpracy z Intuitive Machines
Zamówienie, które otrzymała Scanway jest elementem inicjatywy Lunar Data Network (LDN). Jej ideą jest budowa kompleksowej infrastruktury księżycowej dla przyszłych misji. Teleskop, który dostarczy Scanway umożliwi mapowanie powierzchni Księżyca i wykrywanie minerałów na jego powierzchni. Satelita Intuitive Machines jest wyposażony w zmodyfikowaną wersję jednego z przygotowywanych aktualnie teleskopów spółki. Będzie poruszał się na orbicie eliptycznej w odległości od 500 km do 2800 km od powierzchni Księżyca.
„Przygotowanie teleskopu do misji księżycowej to wymagające przedsięwzięcie technologiczne, które wiąże się z koniecznością precyzyjnego spełnienia rygorów środowiskowych i funkcjonalnych. Jest to znaczący krok w dostosowaniu naszych produktów do pracy poza niską orbitą ziemską. W przypadku zamówienia od Intuitive Machines dodatkowym wyzwaniem jest presja czasu. Instrument musi być gotowy i wysłany na pokładzie amerykańskiego satelity do końca 2025 roku, aby rozpocząć obserwacje Księżyca. Dzięki przeprowadzeniu szczegółowej analizy wymagań oraz odniesieniu projektu do ponad 50 wcześniej opracowanych przez Scanway układów optycznych o różnorodnych parametrach i zastosowaniach mogliśmy skrócić ścieżkę badawczo-rozwojową. Wykorzystując doświadczenie z prac nad atermalizowanymi teleskopami zwierciadlanymi, dostarczymy autorskie rozwiązanie multispektralne, spełniające potrzeby misji” – mówi Michał Zięba, Chief Technology Officer w Scanway.
Na skutek współpracy Scanway spodziewa się pozytywnego wpływu na przyszłoroczne wyniki finansowe w skali rzędu kilkuset tysięcy dolarów. Oba podmioty mogą w przyszłości rozszerzać współpracę o kolejne instrumenty na nowych satelitach.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)