Polacy na czele rewolucji AI w salach operacyjnych. Startup VitVio pozyskuje finansowanie w rundzie pre-seed

Informacje o autorze

08 stycznia 2025
Udostępnij:

Maks Kozarzewski oraz Aleksander Pajewski to dwóch z czterech co-founderów startupu VitVio. Właśnie pozyskał on 2 mln dolarów w rundzie pre-seed. Ich celem jest rewolucja w operacjach chirurgicznych.

VitVio

Jednak od początku. Startup VitVio wykorzystuje komputerowe systemy wizyjne i sztuczną inteligencję w salach operacyjnych. Ma to na celu zwiększenie efektywności podczas operacji. Co ciekawe, zespół wcześniej opracował technologię sklepów autonomicznych wykorzystywaną m.in. w Żabkach Nano.

Startup właśnie pochwalił się pozyskaniem finansowania w rundzie pre-seed. Poprowadził ją LDV Capital, przy wsparciu Bek Ventures, Tiny Supercomputer Investment Company oraz aniołów biznesu. Nowy kapitał pozwoli rozwijać technologię VitVio, która będzie wdrażana w szpitalach partnerskich w USA, Wielkiej Brytanii i Europie. Firma prowadzi zaawansowane rozmowy z kilkoma wiodącymi placówkami medycznymi. Kolejne ogłoszenia o partnerstwach mogą nastąpić wkrótce.

„W LDV Capital jesteśmy podekscytowani współpracą z zespołem VitVio. Ich platforma zasilana AI w czasie rzeczywistym zwiększy zwrot z inwestycji i bezpieczeństwo w salach operacyjnych, jednocześnie pozytywnie wpływając na opiekę nad pacjentami. VitVio zapewni przełomowe rozwiązanie techniczne w salach operacyjnych dzięki wykorzystaniu wizji komputerowej i sztucznej inteligencji” – powiedział Evan Nisselson, założyciel i partner generalny LDV Capital.

VitVio rewolucjonizuje sale operacyjne

Thomas Knox, dr Peter Rennert, Maks Kozarzewski oraz Aleksander Pajewski. To zespół czterech founderów, którzy chcą zrewolucjonizować operacje chirurgiczne. Ich platforma wykorzystuje kamery i czujniki instalowane w salach operacyjnych, integrując je z istniejącymi systemami informacyjnymi szpitali. Algorytmy AI w czasie rzeczywistym śledzą i analizują procesy chirurgiczne, od użycia narzędzi po przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa. Dzięki temu personel medyczny ma dostęp do aktualizacji na temat przebiegu operacji, przewidywanego czasu trwania i alertów dotyczących potencjalnych odstępstw.

Platforma oferuje również zaawansowaną analitykę dla koordynatorów i administratorów szpitalnych, umożliwiając efektywniejsze planowanie zabiegów oraz lepsze wykorzystanie sal operacyjnych. Po operacji VitVio dostarcza szczegółowe raporty wspierające ciągłe doskonalenie procedur oraz zapewniające bezpieczeństwo pacjentów. Royal Orthopaedic Hospital NHS Foundation Trust to jedna z trzech wiodących instytucji ortopedycznych w Wielkiej Brytanii. Właśnie rozpoczął pilotażowy program z VitVio.

„Royal Orthopaedic Hospital, znany z doskonałych wyników i wydajności, naturalnie zdecydował się skorzystać z naszej platformy i wykorzystać najnowszą technologię AI, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procedur chirurgicznych” – mówi Thomas Knox, współzałożyciel i CEO VitVio. „Dzięki autonomicznemu śledzeniu procesów chirurgicznych i narzędzi, VitVio minimalizuje ryzyko błędów ludzkich, nie dodając żadnych dodatkowych kroków do procesu chirurgicznego, co jest zgodne z konsensusem ekspertów branżowych w zakresie znaczenia technologii nieinwazyjnych” – dodaje.

Nowe finansowanie zostanie przeznaczone na rozwój platformy VitVio oraz wdrożenie technologii w szpitalach partnerskich. Finalizowane są kolejne partnerstwa z wiodącymi szpitalami w USA, Wielkiej Brytanii i Europie.

Polecamy

Więcej w tym dziale: