1,6 mln dolarów dla ukraińskiego startupu Lets Data. Polski fundusz SMOK Ventures wspiera cyberbezpieczeństwo

Informacje o autorze

15 stycznia 2025
Udostępnij:

Ukraiński startup LetsData działający w sektorze cyberbezpieczeństwa pozyskał właśnie 1,6 mln dolarów w rundzie pre-seed. Jednym z inwestorów jest polski fundusz SMOK Ventures.

LetsData

Z rozwiązań startupu LetsData korzystają już ambasady Wielkiej Brytanii, siły zbrojne państw członkowskich NATO oraz firmy w USA, Wielkiej Brytanii i Europie. Ukraiński startup wykrywa i oznacza dezinformację w mediach społecznościowych. Przetwarza dane z otwartych źródeł pochodzących z ponad 100 milionów stron internetowych i platform społecznościowych, obejmujących ponad 50 języków i regionów.

LetsData udało się właśnie pozyskać finansowanie w ramach rundy pre-seed. „LetsData powstało jako samofinansowane przedsięwzięcie na początku inwazji Rosji na Ukrainę. Zauważyliśmy wzrost zapotrzebowania ze strony firm i rządów na zaawansowane systemy wykrywania operacji informacyjnych. Zazwyczaj organizacje polegają na niedostatecznie obsadzonych zespołach lub działach komunikacji, które nie są odpowiednio wyposażone, aby radzić sobie z tego typu zagrożeniami” – powiedziała Ksenia Iliuk, współzałożycielka LetsData.

Finansowanie dla LetsData

Startup LetsData rozpoczął swoją działalność w 2022 roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie. Zespół działa obecnie w Nowym Jorku. Ich technologia wykorzystuje zrozumienie semantyczne do grupowania i łączenia treści z różnych źródeł, identyfikując intencje i koordynację działań informacyjnych. Firma planuje zintegrować praktyczne dane wywiadowcze z procesami organizacji. Umożliwi im minimalizowanie ryzyka jeszcze przed wystąpieniem szkód reputacyjnych, cyberataków lub zakłóceń operacyjnych.

Jak wspomnieliśmy, z rozwiązania startupu korzystają nie tylko korporacje, ale również agencje rządowe. Aby rozszerzyć swoją działalność, Lets Data pozyskało właśnie 1,6 mln dolarów (6 mln zł) w rundzie pre-seed. Wsparcia udzielił polski fundusz SMOK Ventures, Wayra, Tilia Impact Ventures, 1991 Ventures, Google’s Ukraine Support Fund oraz Startup Wise Guys.

W rundzie udział wzięli również seryjni przedsiębiorcy: Pavla Bobosikova (CEO i współzałożycielka WFHomie) oraz Marty Krátký-Katz (CEO i współzałożyciel Blockthrough), jako grupa aniołów biznesu.

„Zachwyciło mnie to, jak Ksenia i Andrij zbudowali rentowność swojej firmy, nie korzystając nawet z zewnętrznego finansowania. Ich technologia już teraz pomaga zatrzymywać operacje informacyjne. Dzięki rosnącej liczbie klientów o wysokiej wartości, nasza inwestycja wesprze ich w skalowaniu działalności. Pomoże to sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zaawansowaną ochronę InfoOps” – skomentował Borys Musielak, partner założycielski w SMOK Ventures.

To już czwarta inwestycja polskiego funduszu SMOK Ventures w ukraińską działalność.

Źródło grafiki: SMOK Ventures/ LinkedIn

Polecamy

Więcej w tym dziale: